Circle K Norge

Slik unngår du påskekøen – NAF og Circle K blåser i gang storaksjon

25.3.2026 08:39:44 CET | Circle K Norge | Pressemelding

Del

Denne uken skal titusenvis av nordmenn ut på påskeveiene. Nå går Circle K og NAF sammen for å gjøre reisen tryggere og mindre stressende.

AKSJONSKLARE. NAF-maskoten Naffen poserer sammen med Kjetil Svenheim i Circle K og Ingunn Handagard i NAF.
AKSJONSKLARE. NAF-maskoten Naffen poserer sammen med Kjetil Svenheim i Circle K og Ingunn Handagard i NAF. Foto: Terje Borud

– Påskeutfarten er en av årets travleste perioder på norske veier. Mange har det travelt med å komme seg fram, og da øker risikoen for uhell. Vårt viktigste budskap er enkelt: Senk skuldrene og ta deg god tid, eller unngå de største utfartsperiodene, sier Kjetil Svenheim, partneransvarlig i Circle K Norge.

Står klare ved over 50 stasjoner

Fra torsdag denne uken vil frivillige fra NAF være til stede ved 53 Circle K-stasjoner over hele landet. Her kan bilister som svinger innom få råd om alt fra pakking av bilen til trygg kjøring.

– Vi opplever at en kort prat kan gjøre mye. Mange blir mer bevisste på egne valg bak rattet, og det kan bidra til å redusere risikoen i trafikken, sier Svenheim.

Påsketrafikken er tett, og NAF råder alle påskebilister til å unngå de travleste utreisetidspunktene.

– De største køene oppstår ofte i et ganske konsentrert tidsrom, gjerne mellom klokken 12 og 16 på de mest travle dagene. Ved å planlegge litt annerledes og reise utenfor disse tidene, kan du unngå både bilkø og mye frustrasjon, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.

Stress og dårlig tid gir farlige situasjoner

Ifølge NAF er det ikke bare trafikkmengden som skaper utfordringer, men også hvordan vi oppfører oss bak rattet.

– Når mange skal av gårde samtidig, blir det fort stress. Det påvirker både oppmerksomhet og dømmekraft. Vi anbefaler alle å planlegge godt, ta pauser og justere farten etter forholdene, sier Handagard.

Circle K merker tydelig trykket på stasjonene når utfarten starter.

– Det er høy aktivitet på stasjonene våre disse dagene, og mange stopper for en pause eller for å gjøre de siste forberedelsene. Det viktigste er ikke å komme raskest mulig fram, men å komme fram i god behold, sier Svenheim.

Lader mer når kulda slipper

I takt med at stadig flere kjører elbil, har også ladestasjonene blitt en del av påsketrafikken. Statistikk fra Circle K viser at flere lader opp til mer enn 80 prosent når det blir varmere i været samt i feriene.

– Når vinterkulda er på hell, går ladingen raskere. Dermed slipper folk å stå så lenge ved laderne. Noen trenger uansett fulladet batteri for å komme frem dit de skal, men for andre er det et godt tips å følge med på batteriet og avslutte når det er rundt 80 prosent ladet, sier Svenheim.

Etter 80 prosent går ladingen nemlig tregere, uansett vær og temperatur. På travle utfartsdager betyr dette lengre ventetid både for deg og de som venter på å få lade

– Lad bare det du trenger for å komme dit du skal. Da kommer både du og andre raskere frem, oppfordrer Svenheim.

Lokalsaker (linker til pressenytt.no): 

Akershus

Buskerud

Finnmark

Vestland

Møre og Romsdal

Nordland

Innlandet

Rogaland

Troms

Trøndelag

Østfold

Kontakter

Bilder

LANDSDEKKENDE. Denne uken går Circle K og NAF sammen om en landsdekkende aksjon for å hjelpe bilister med å senke skuldrene, ta pauser og kjøre tryggere.
LANDSDEKKENDE. Denne uken går Circle K og NAF sammen om en landsdekkende aksjon for å hjelpe bilister med å senke skuldrene, ta pauser og kjøre tryggere.
Foto: Terje Borud
Last ned bilde
GIR RÅD. – Det viktigste er å komme fram i god behold, ikke raskest mulig, sier Kjetil Svenheim i Circle K.
GIR RÅD. – Det viktigste er å komme fram i god behold, ikke raskest mulig, sier Kjetil Svenheim i Circle K.
Foto: Terje Borud
Last ned bilde

Om oss

Vi kaller oss energistasjon, helt enkelt – fordi vi tilbyr energi til bilen og deg som er på farten.

Om Circle K Norge AS

  • Circle K Norge driver 456 energistasjoner i Norge, 245 av dem er bemannede stasjoner som tilbyr drivstoff, lading, bilvask, kaffe og mat.
  • Vi bygger ut vårt nettverk av hurtigladere, over 120 stasjoner har til sammen over 850 hurtigladere for elbiler.
  • Vi er også drivstoffgrossist og har en rekke terminaler og depoter som forsyner stasjoner og kunder i hele Norge.

  • Ca. 3 000 personer jobber på våre kontorer og stasjoner over hele landet.

  • Circle K har en hundreårig historie i Norge, som Norsk Brændselsolje A/S med merkenavnene MIL og BP, Norsk Olje as (Norol), Statoil Norge AS og Statoil Fuel & Retail AS (Statoil) og nå Circle K Norge AS (Circle K).

Om Couche-Tard

  • Circle K er en del av Alimentation Couche-Tard Inc. («Couche-Tard»), en ledende, global aktør innen eMobility, drivstoff og detaljhandel med hovedkvarter i Laval, Canada.
  • Couche-Tard opererer i 24 land med nesten 14 100 butikker, hvorav omtrent 10 700 tilbyr drivstoff til veitransport. Omtrent 122 000 mennesker er ansatt i hele nettverket.

Følg pressemeldinger fra Circle K Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Circle K Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Circle K Norge

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye