Sterkere sammen etter Cold Response 2026
20.3.2026 15:49:58 CET | Forsvaret | Pressemelding
Over 30 000 soldater fra 14 nasjoner har trent sammen i nord. Øvelsen har gitt oss økt operativ evne, og vist verdien av alliert samarbeid.

Etter to uker intens trening ble Cold Response 2026 avsluttet i går. Øvelsen har samlet 32 000 soldater i Nord-Norge og Finland, og på tvers av alle domener: land, sjø, luft, spesialstyrker, cyber og rom. Selv om øvelsen inneholder realistiske kampscenarioer, er det ikke utfallet av disse som står i sentrum.
– Spørsmålet om hvem som «vinner» er egentlig mindre relevant. Der er vi som Bodø/Glimt: Mer opptatt av prestasjon og læring, enn av resultatet. Det er der vi utvikler oss. Øvelsen skal evalueres grundig, men alt tyder på at utbyttet har vært stort for de som har trent, sier øvingssjef og sjef Forsvarets operative hovedkvarter, viseadmiral Rune Andersen.
Takk til allierte og lokalbefolkning
Øvelsen har skjedd i en tid med økt sikkerhetspolitisk usikkerhet og større forventninger til europeisk ansvar. Den har vært viktig for norsk beredskap gjennom totalforsvaret, og for samarbeidet med allierte.
– Øvelsen demonstrerer en sterk allianse som er i stand til å forsvare Norge og alliansen. Men det er økende usikkerhet i verden, så vi ser at det er behov for å styrke Forsvaret.
Øvingssjefen retter en tydelig takk til både allierte og lokalbefolkningen.
– Vi er takknemlige for at allierte styrker kommer hit for å trene med oss. Samtidig er vi avhengige av god dialog med lokalsamfunnene for å kunne øve realistisk.
– Lokalbefolkningens tålmodighet med oss under disse store øvelsene gir større muligheter til å øve og trene realistisk på en måte vi ikke ser så mange andre steder. Vi vet at forsvarsviljen er stor i Norge, det ser vi spesielt her oppe. Så takk til lokalbefolkningen, sier han.
Læring og forbedring
Flere avdelinger har brukt øvelsen til å sertifisere seg til NATO-beredskap, blant annet den britisk-ledede maritime komponenten og de nederlandske amfibiestyrkene.
– Til tross for værutfordringer og enkelte omdisponeringer, har vi opprettholdt treningsutbyttet, sier Andersen.
Han trekker frem mottak av allierte forsterkninger og gjennomføring av en koordinert luftkampanje som sentrale elementer.
– Samarbeidet med våre allierte gjør oss sterkere. Det er fundamentet for vår forsvarsevne. Samvirket mellom nasjoner og domener er nå på et godt nivå, men vi søker hele tiden å bli bedre. Det er der vi finner de viktigste læringspunktene.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt Cold Response 2026
Tel:+47 40 43 80 83info@mil.nowww.forsvaret.no/cr26Bilder



Lenker
Om Forsvaret
På oppdrag frå politikarane løyser Forsvaret ei rekkje oppdrag for å halde Noreg trygt. Forsvaret er det sterkaste verkemiddelet norske styresmakter har. Politikarane har bede Forsvaret om å løyse fleire oppgåver på vegner av samfunnet. Vi har samanfatta oppgåvene våre i fem hovudoppdrag:
- Forsvare Noreg og Noregs allierte
- Overvake og drive etterretning
- Trygge grensene og sikre handlefridom for politikarane
- Samarbeide internasjonalt
- Støtte det sivile Noreg

Følg pressemeldinger fra Forsvaret
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forsvaret på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forsvaret
Enveiskjøring for militære kjøretøy i indre Troms17.3.2026 19:07:37 CET | Pressemelding
Det er innført enveiskjøring for militære kjøretøy mellom Bardufoss og Sørreisa, og mellom Bardufoss og Skjold. Store sivile kjøretøy anbefales å gjøre det samme.
NATO-sjefen besøker Cold Response16.3.2026 13:05:19 CET | Presseinvitasjon
Onsdag 18. mars besøker NATOs generalsekretær Mark Rutte øvelse Cold Response i Troms. Pressen er invitert til å delta.
Nå trener Heimevernet i Østfold og Vestfold14.3.2026 11:53:53 CET | Pressemelding
Fra 13. til 22. mars gjennomfører rundt 1000 befal og soldater i Oslofjord HV-distrikt 01 sin årlige trening. Dette omfatter HV-områdene Moss, Sandefjord, Slagen, Andebu, Færder og Larvik.
Christian Øverli ny kommunikasjonssjef i Forsvaret2.3.2026 16:11:01 CET | Pressemelding
Forsvaret har ansatt brigader Christian Øverli som ny kommunikasjonssjef for Forsvaret.
Øver helseberedskap for krise og krig 12. mars2.3.2026 12:58:06 CET | Pressemelding
Den 12. mars settes Ofoten og Tromsø i sentrum når totalforsvaret gjennomfører sin mest komplekse helseberedskapsøvelse på lang tid.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom