Veterinærhøgskolen, NMBU: Vi trenger et forbud mot privat fyrverkeri nå
18.3.2026 14:14:46 CET | Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU) | Pressemelding
For dyrene handler det ikke om å utholde 12 timer med smell nyttårsaften. Redselen for lyder kan vare livet ut. Vi ved Veterinærhøgskolen mener det er på høy tid å forby privat oppskyting av fyrverkeri.

Mange dyr er redde for fyrverkeri, svært redde. Mange familiedyr blir ikke bare redde, men kan få panisk angst. Noen dyr er ikke bare redde når fyrverkeriet skytes opp, men kan slite med angst for lyder resten av livet.
Angst for fyrverkeri kan være et stort dyrevelferdsproblem. Mange husdyr er redde for høye lyder og smell, og kraftige serier av smell som under fyrverkeri kan gi panisk angst. Etter slike episoder blir mange særlig sensitive og reagerer sterkere og sterkere for hver gang de opplever høye lyder, smell og fyrverkeri.
Hvert år tar mange dyreeiere kontakt med veterinær for å få hjelp til å håndtere kjæledyrenes frykt for høye smell og lyder nyttårsaften. Det kan bety isolasjon og sterk medisinering.
Flere forskere ved Veterinærhøgskolen og NMBU har arbeidet med lydsensitivitet. Forskningen vår viser at angst for lyder og fyrverkeri er et vanlig adferdsproblem. En studie utført på norske hunder i 2014 viste at nesten 23 prosent av hundeeiere rapporterte lydfobi hos deres hunder, hvor fyrverkeri ble angitt som vanligste lydfobi.
Hvis man er heldig, varer fyrverkeri på nyttårsaften bare 12 timer. Angsten for lyder kan vare livet ut for mange hunder og andre dyr. Vi som samfunn kan ikke kun tenke på mennesket, vi må også ta godt vare på dyrene rundt oss. Vi er ansvarlige for deres helse og velferd. Veterinærhøgskolen, NMBU, støtter derfor et forbud mot privat oppskyting av fyrverkeri.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt NMBU
Tel:917 33 440pressevakt@nmbu.noCamilla Wiik GjerdrumKommunikasjkonsrådgiverVeterinærhøgskolen, NMBU
Tel:+4767230034Tel:+4741225862camilla.wiik@nmbu.nowww.nmbu.no/om/ansatte/camilla-wiik-gjerdrumAne NødtvedtNMBU Veterinærhøgskolen
Tel:46941849ane.nodtvedt@nmbu.noBilder

Om oss
NMBU har studier og forskning som møter de store globale spørsmålene om miljø, bærekraftig utvikling, bedre folke- og dyrehelse, klimautfordringer, fornybare energikilder, matproduksjon og areal- og ressursforvaltning.
Følg pressemeldinger fra Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU)
Dagens bygninger planlegges for et klima som ikke lenger finnes16.10.2026 10:15:39 CEST | Pressemelding
Værfilene som brukes til energisimulering av bygninger i Norge inneholder data som er over 30 år gamle. Men bygningene som prosjekteres i dag skal stå til langt forbi 2080. Forskere ved NMBU har nå utviklet fremtidige værfiler som lar oss designe bygninger for klimaet de faktisk skal møte.
Forskere søker deltagere til ny, norsk undersøkelse om tilsetningsstoffer i mat13.10.2026 08:25:59 CEST | Pressemelding
Forskere ved NMBU søker nå deltakere fra Oslo-området i alderen 18 - 60 år til en ny studie om helseeffektene av tilsetningsstoffer i mat.
NMBU blir Europauniversitet25.8.2026 13:03:05 CEST | Pressemelding
NMBU får en sterkere europeisk plattform og større gjennomslag innen framtidens matsystemter og global matsikkerhet.
Forsker advarer i hagesesongen: Fremmedarter koster Norge milliarder i året11.6.2026 17:02:50 CEST | Pressemelding
Mens syrinene nå er i full blomst i norske hager, advarer forsker om at noen av de mest populære hageplanter utgjør en trussel mot norsk natur – med en mulig samfunnskostnad på 30 milliarder kroner i året.
Nytt EU-prosjekt skal undersøke snøens rolle i klimaendringene3.6.2026 14:42:17 CEST | Pressemelding
Klimaendringene forandrer jordens kaldeste områder raskt. Likevel er en sentral faktor fortsatt lite forstått: snø.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom