Innovasjon Norge styrker satsingen på innovasjon, digitalisering og bærekraft ved å forlenge avtalen med EIF
19.3.2026 12:45:40 CET | Innovasjon Norge | Pressemelding
Innovasjon Norge har forlenget sin garantiavtale med Det europeiske investeringsfondet frem til 31. desember 2028. Det gir Innovasjon Norge mulighet til å finansiere flere prosjekter i små og mellomstore bedrifter innen innovasjon, digitalisering og bærekraftig omstilling med gunstige betingelser.

Avtalen øker utlånsrammen til slike prosjekter med rundt to milliarder kroner de neste to årene, det er en økning på 50 prosent.
Bygger videre på etablert samarbeid
Det er mangel på risikovillig kapital i Norge. Samarbeidet med Det europeiske investeringsfondet (EIF) har de siste årene vært sentralt for at Innovasjon Norge kan bidra til å finansiere flere prosjekter. Det gir Innovasjon Norge mulighet til å tilby lån til selskaper som har betydelig vekst- og innovasjonspotensial, men mangler tilstrekkelig sikkerhet. Garantien fra EIF reduserer Innovasjon Norges risiko ved slike lån.
Bedriftene etterspør lånene
Innovasjon Norge har innvilget lån på totalt 1 159 millioner kroner under avtalen siden den ble inngått i 2024. Mesteparten har gått til prosjekter innen innovasjon og digitalisering. En femdel til prosjekter innen bærekraft.
- Vi ser at bedriftene trenger denne typen finansiering for å kunne sette sine prosjekter ut i livet. Det er krevende å få finansiert prosjekter der kostnadene ved utvikling fortsatt er høye, og hvor bedriften fremdeles har lite å stille som sikkerhet. Da kan en slik ordning gjøre det mulig å realisere prosjektene, sier Leon Bakkebø, direktør for bank og finansiering i Innovasjon Norge.
Bakgrunn
Målet med avtalen med Det europeiske investeringsfondet er å bidra til entreprenørskap, vekst, innovasjon, forskning og utvikling, grønn og digital omstilling og sysselsetting. Ordningen utnytter private og offentlige midler til støtte for en bærekraftig utvikling. Innovasjon Norge inngikk avtalen med EIF i 2024.
- En avtale som gjør det lettere for små og mellomstore bedrifter å få finansiering til vekstprosjekter. EIF stiller garanti for lån Innovasjon Norge tilbyr.
- Ordningen er for bedrifter med inntil 499 ansatte, som driver med innovasjon, digitalisering eller grønn omstilling.
Fordelene for bedriftene er:
- Det blir lettere for bedrifter å få lån uten at de har tilfredsstillende sikkerhet.
- Mulighet for å få finansiering av prosjekter med høyere risiko.
Nøkkelord
Kontakter
Kjetil Svorkmo BergmannKommunikasjonsrådgiver
Tel:90 82 09 18kjber@innovasjonnorge.noLenker
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
En av tre som får STUD-ENT-støtte er fra NTNU27.3.2026 10:00:53 CET | Pressemelding
20 prosjekter fra ni institusjoner får en million kroner i tilskudd fra Innovasjon Norge. Sju av prosjektene kommer fra NTNU i Trondheim. KI, helse og robotikk er stikkord for prosjektene.
Innovasjon Norge deler ut millioner til studenter etter rekordstor interesse27.3.2026 09:59:04 CET | Pressemelding
20 prosjekter fra ni institusjoner får en million kroner i tilskudd fra Innovasjon Norge. Det var kommet inn 87 søknader fra 16 universiteter og høyskoler. KI, helse og robotikk er stikkord for prosjektene.
Haugli holder Innovasjonstalen 2026 i Bodø23.3.2026 09:50:37 CET | Pressemelding
For første gang arrangerer Innovasjon Norge sitt største årlige arrangement utenfor Oslo, når Innovasjonstalen arrangeres 12. mai 2026.
Eksportvekst i Møre og Romsdal13.3.2026 16:02:36 CET | Pressemelding
Norsk eksport utanom olje og gass var i 2025 på eit historisk høgt nivå. Møre og Romsdal er det fylket med høgast eksportinntekter per sysselsatt.
Økt eksport fra Trøndelag13.3.2026 13:18:09 CET | Pressemelding
Norsk eksport utenom olje og gass var i 2025 på et historisk høyt nivå. Også i Trøndelag var det vekst i eksporten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom