Fra datakaos til klimatiltak: Slik skal SINTEF og Autility få fart på grønn oppgradering av bygg
12.3.2026 07:00:00 CET | SINTEF | Pressemelding
For å nå klimamålene må vi rehabilitere store deler av bygningsmassen. SINTEF og Autility lager nå en plattform som gir rådgivere og gårdeiere beslutningsgrunnlaget de trenger for å planlegge og investere i grønne oppgraderinger.

Enten det er kommende EU-krav, oppdaterte energimerkeordninger eller strengere klimarapportering: Eiendomsbransjen står overfor et massivt press for å oppgradere eksisterende bygg. Problemet er at det i dag er altfor krevende å finne ut nøyaktig hvilke tiltak som gir best kost-nytteeffekt for det enkelte bygget.
– I dag er det utrolig vanskelig å få tak i riktige data, og enda vanskeligere å sammenstille dem for å bygge et godt beslutningsgrunnlag. Bransjen lider av et «kaldstartproblem» der ulike aktører stadig reproduserer informasjon, rett og slett fordi det er lettere å lage informasjonen på nytt enn å finne den. Dette skaper beslutningsvegring, sier Jørund Mohn, teknisk sjef i Trondheim Areal.
Skal bygge semantisk dataplattform
Nå skal innovasjonsprosjektet ASSETS løse dette problemet. Sammen med teknologiselskapet Autility og Trondheim Areal, skal forskere fra SINTEF bygge en semantisk dataplattform som fundamentalt endrer hvordan bransjen jobber. Målet er ikke bare å effektivisere innhentingen av data, men å koble dem og automatisere bruken av dem.
– Vår visjon er at driftere og forvaltere nærmest skal kunne «dumpe» informasjonen sin inn i plattformen, enten det er 3D-modeller, sanntidssensorer eller gamle PDF-manualer, sier André Keane, teknologidirektør og grunnlegger av Autility.
– Problemet er egentlig ikke å strukturere data. Utfordringen er å definere hvordan man strukturerer data slik at systemene forstår hverandre, både nå og i framtiden med tanke på nye krav og integrasjoner, sier seniorrådgiver Knut Nordanger i SINTEF.
Ved hjelp av kunstig intelligens og standardiserte begrepsmodeller, såkalte ontologier, vil systemet organisere dataene slik at de kan kobles og analyseres på tvers av kilder.
Gir konkrete råd
Den virkelige magien skjer når dataene lander i den strukturerte plattformen. Her ligger nemlig lover, regler og sertifiseringskrav allerede innebygd.
– Plattformen analyserer byggets faktiske tilstand opp mot regelverket og gir konkrete svar: «Dette kan du gjøre for å forbedre bygget, slik påvirker det sertifiseringene dine, og det vil koste deg så mye». Du får et fiks ferdig kost-nytte-bilde i retur, forklarer Keane.
I løpet av det toårige prosjektet skal løsningene testes kontinuerlig i pilotbyggene til Trondheim Areal.
– Dette sikrer at vi bygger noe som løser et ekte bransjeproblem. Potensialet for en slik plattform strekker seg langt utover Norges grenser, forklarer Keane.
Kontakter
Knut NordangerSeniorrådgiver
Tel:+47 47 64 02 51knut.nordanger@sintef.noIda RambækSenior kommunikasjonsrådgiverSINTEF Community
Tel:+47 99352912ida.rambak@sintef.noBilder

Om oss
SINTEF er et av Europas største forskningsinstitutt, med flerfaglig spisskompetanse innenfor teknologi, naturvitenskap og samfunnsvitenskap. SINTEF er en uavhengig stiftelse som siden 1950 har skapt innovasjon gjennom utviklings- og forskningsoppdrag for næringsliv og offentlig sektor i inn- og utland. SINTEF har 2200 medarbeidere fra 80 nasjoner og en årlig omsetning på over fire milliarder kroner.
Visjon: Teknologi for et bedre samfunn
www.sintef.no
Følg pressemeldinger fra SINTEF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SINTEF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SINTEF
Stor norsk hydrogensatsing sparkes i gang med midler fra EU3.3.2026 12:27:33 CET | Pressemelding
Med finansiering på over 200 millioner kroner fra EU har prosjektet NORHyWAY som mål å mangedoble produksjonen av grønt hydrogen innen 2030. Prosjektet kan utløse investeringer på omtrent 11,4 milliarder kroner.
EU-støtte til norsk nanoteknologi mot kreft18.2.2026 07:37:00 CET | Pressemelding
Nadeno Nanoscience er tildelt inntil 110 millioner kroner (ti millioner euro) i støtte fra EUs finansieringsprogram EIC Accelerator. Dermed kan selskapet starte klinisk utprøving av sin teknologiplattform for levering av nanomedisin, som i første omgang skal testes på pasienter med eggstokkreft og spredning i bukhulen.
Nasjonalt fuktseminar 2026: Fukt, folkehelse og fremtidens teknologi9.2.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Årets arrangement gjennomføres både fysisk og digitalt.
Skal utvikle sikrere, mer effektive og miljøvennlige flyplasser6.2.2026 10:54:30 CET | Pressemelding
Med kunstig intelligens og ny teknologi skal et nytt prosjekt forbedre europeisk lufthavnteknologi. Ny tildeling på 140 millioner kroner sikrer norsk tilstedeværelse i EUs ledende luftfartssatsing.
SINTEF skal bidra til sikker vannforsyning i Longyearbyen5.2.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Med økt press på Arktis blir sikker vannforsyning en sentral del av beredskapen. Nå undersøker forskere hvordan Isdammen kan rustes for framtidens utfordringer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom