Statens vegvesen

Slik holder vi Tromsøysundtunnelen åpen

6.4.2026 07:00:00 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding

Del

Når Tromsøbrua stenger 7. april, er det desto viktigere at tunnelen under Tromsøsundet holdes åpen. Du kan bidra til det. 

Foto av Tromsøysundtunnelen på E8.
Tromsøysundtunnelen på E8 blir eneste fastlandsforbindelse for biltrafikk både vår, sommer og høst dette året. Foto: Rannveig Haugen Stiberg / Statens vegvesen.

Stengt bru betyr at all biltrafikk mellom byen og fastlandet må gå gjennom den toløps undersjøiske tunnelen. Statens vegvesen har samarbeidet tett med Troms fylkeskommune og politiet de siste månedene, for å planlegge trafikkavvlikingen de neste sju månedene. 

Stort press på Tromsøysundtunnelen

Brustenginga legger et ekstra press på E8 Tromsøysundtunnelen. Statens vegvesen vil derfor sette ned fartsgrensa gjennom tunnelen fra 80 til 60 kilometer i timen. Dette gjøres for å redusere risikoen for hendelser som kan føre til stengt tunnel.

– Vi har tatt unna alt planlagt vedlikehold som var mulig før påske. I løpet av sju måneder blir vi nødt til å ha noen planlagte nattestenginger, men da vil det bli jevnlig gjennomslipp av trafikk, sier tunnelforvalter Tore Kongsbakk i Statens vegvesen.  

Ekstra tiltak for å unngå at trafikken stopper opp 

Det økte presset på tunnelen med tanke på trafikkflyt og beredskap, har gjort at Statens vegvesen har satt inn ekstra tiltak. 

I tillegg til de vanlige inspeksjonsrutinene, innfører Vegvesenet hyppigere sikkerhetssjekker av elektriske installasjoner. Dette gjelder inspeksjoner som kan gjøres uten at tunnelen stenges.

– Hvis det oppstår problemer med noen av sikkerhetssystemene, vil vi kjøre regelmessig gjennom tunnelen. Dersom et tunnelløp må stenge en lengre periode, har Vegvesenet og nødetatene ordinære beredskapsplaner som sikrer at biler med blålys kommer frem mellom fastlandet og øya, sier tunnelforvalteren.

Du kan bidra til å holde tunnelen åpen 

All erfaring tilsier at tunnelen kommer til å bli stengt på grunn av hendelser i løpet av månedene som kommer. Statens vegvesen oppfordrer sjåførene til å bidra i dugnaden med å holde Tromsøya døgnåpen.

  • Beregn god tid
  • Kjør hensynsfullt, vær varsom når du skifter fil 
  • Unngå trafikktoppene i rushtida dersom du kan
  • Respekter fartsgrensa på 60 kilometer i timen gjennom hele tunnelen
  • Husk å sikre last godt
  • Sørg for at du ikke går tom for drivstoff inne i tunnelen

Dette gjør du hvis du får stopp

Hvis uhellet likevel er ute inne i tunnelen, har tunnelforvalteren en klar anbefaling.

– Får du stopp, sett på nødblink, ta på deg den gule vesten, og gå raskt til nærmeste nødstasjon. Den er maksimalt 250 meter unna. Ta av telefonrøret, da er du i direkte kontakt med Vegtrafikksentralen som vet akkurat hvor du er, og kan fortelle deg hva du skal gjøre.

– Har du tilløp til brann og ikke har brannslokker i bilen, finner du en brannslokker i nærmeste nødskap. Jo tidligere en brann slokkes, jo bedre, sier Tore Kongsbakk i Statens vegvesen.

Slik holder du deg oppdatert

Følg med på Trafikkmeldinger hos Statens vegvesen eller last ned appen Vegvesen trafikk.

Nøkkelord

Kontakter

Pressevakt Drift og vedlikehold

* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje

Tel:479 05 472pressedv@vegvesen.no

Om Statens vegvesen

Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye