UiT Norges arktiske universitet

Åpning av Norges første forskningssenter for fusjonsenergi – FUSENOW

6.3.2026 11:30:40 CET | UiT Norges arktiske universitet | Pressemelding

Del

Torsdag 12. mars er det åpning av forskningssenteret FUSENOW i Tromsø. Senteret er dedikert til forskning på fusjonsenergi – en mulig revolusjonerende energikilde med nærmest ubegrensede ressurser.

Mann står i et forskningslabratourium.
Odd Erik Garcia er senterleder for FUSENOW og professor på Institutt for fysikk og teknologi ved UiT Norges arktiske universitet. Jørn Berger-Nyvoll UiT

FUSENOW er en målrettet satsning finansiert av Tromsø forskningsstiftelse (TFS), Trond Mohn forskningsstiftelse (TMF), Universitetet i Bergen (UiB) og UiT Norges arktiske universitet.

–  Åpningen av senteret markerer et viktig steg for å styrke nasjonal kompetanse på fusjonsenergi, som er et meget fremtidsrettet fagområde. Når vi lykkes med å utvikle fusjonsenergi, vil vi ha en praktisk talt uendelig ren energikilde for menneskeheten, sier professor og senterleder Odd Erik Garcia.

Arrangementet som starter klokken 11.00 samler gjester og samarbeidspartnere fra UiB, internasjonale miljøer og ledende aktører innen feltet. Etter åpningen følger et faglig seminar med presentasjoner av forskningsaktiviteter fra de involverte institusjonene.

For detaljer om programmet, se Tavla på uit.no.

Les mer om FUSENOW og fusjonsenergi på senterets egen nettside.

Se også Opplyst-video med professor Odd Erik Garcia hvor han forteller om fordelene med fusjonsenergi på VitenTv.

Kontakter

Bilder

Innsiden av et avansert energianlegg.
Innsiden av en fusjonsreaktor (Eurofusion/JET).
UKAEA
Last ned bilde

Lenker

UiT Norges arktiske universitet

UiT Norges arktiske universitet er et breddeuniversitet med elleve studiesteder over hele Nord-Norge. Vi har mer enn 4000 ansatte og over 16 000 studenter. Vår visjon er å skape et nasjonalt og internasjonalt kraftsenter for kompetanse, vekst og nyskaping i nordområdene.

Følg pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiT Norges arktiske universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye