Stor interesse for kunstig intelligens, AI, i Molde og Møre og Romsdal - Nordisk AI-ekspert besøker Molde
5.3.2026 14:54:42 CET | Geelmuyden Kiese | Pressemelding
Molde – 5. mars 2026 – Interesse for kunstig intelligens, AI, og hvordan teknologien påvirker kommunikasjon, beredskap og næringsliv er økende i Møre og Romsdal. 12. mars samler NHO Møre og Romsdal, Molde Næringsforum og Geelmuyden Kiese ledere og virksomheter til et frokostmøte i Molde om AI, beredskap og kommunikasjon.

– Vi gleder oss til å møte private og offentlige aktører i den spennende Romsdalsregionen. Det blir gode samtaler om teknologi, beredskap, politikk og kommunikasjon, sier Lene Trude Solheim, regiondirektør i Møre og Romsdal.
AI og kunstig intelligens er et viktig strategisk verktøy
Blant innlederne er en av Nordens ledende eksperter på kunstig intelligens, Henrik Ebbesen, digital direktør i Geelmuyden Kiese i Norden, med base i København.
Ebbesen vil snakke om hvordan AI påvirker virksomheters omdømme, synlighet og kommunikasjon – og hvordan virksomheter selv kan ta grep om hvordan de blir fremstilt av kunstig intelligens.
Vi må endre oss som mennesker
– Kunstig intelligens endrer hvordan informasjon produseres, deles og oppfattes. For virksomheter betyr det at både kommunikasjon, omdømme og strategiske beslutninger påvirkes av hvordan AI-systemer forstår og omtaler dem. Dette er noe stadig flere ledere ønsker å lære mer om, sier Henrik Ebbesen.
Arrangementet finner sted på Scandic Alexandra i Molde og er gratis for deltakere. Målet er å gi virksomheter i regionen innsikt i hvordan nye teknologiske og politiske rammebetingelser påvirker deres arbeid i en tid preget av raske endringer og økt usikkerhet.
Samarbeid med NHO Møre og Romsdal og Molde Næringsforum
Helge Orten, tidligere stortingsrepresentant i Høyre fra Møre- og Romsdal og assosiert partner i Geelmuyden Kiese, ser frem til arrangementet og mener slike møteplasser er viktige for næringslivet i regionen.
– Jeg vil berømme NHO Møre og Romsdal og Molde Næringsforum for et godt samarbeid om arrangementet. Sammen bidrar vi til å skape en viktig arena for kunnskapsdeling og dialog for næringslivet i regionen, sier Orten. Han vil innlede om politiske saker som vil påvirke næringslivet fremover.
Økende usikkerhet, rask teknologisk utvikling og store geopolitiske endringer
Flere fagpersoner fra Geelmuyden Kiese vil bidra. Margrethe Geelmuyden, partner og seniorrådgiver, vil snakke om krise og beredskap – i en usikker tid, samt presentere eksempler på verdens mest kreative og effektive kommunikasjonskampanjer fra 2024–2025.
– Med økende usikkerhet, rask teknologisk utvikling og store geopolitiske endringer kommer nye krav til kommunikasjon og beredskap. Samtidig ser vi at kreativ kommunikasjon kan være en kraft som skaper reell forandring – både for samfunn og virksomheter, sier Margrethe Geelmuyden.
Frokostmøtet starter klokken 08.00 med registrering, mat og mingling, før det faglige programmet begynner klokken 08.30.
Program
08.00 - Dørene åpner
Mat og mingling
08.30 - Velkommen
Ved NHO Møre og Romsdal, Geelmuyden Kiese og Molde Næringsforum
08.40 - AI og kommunikasjon – snakker AI pent om selskapet ditt? - Hva kan du gjøre med det?
Henrik Ebbesen, digital direktør, Geelmuyden Kiese i Norden
09.00 - Spørsmål og svar
09.05 - Krise og beredskap – nye krav i en usikker tid
Margrethe Geelmuyden, partner og seniorrådgiver, Geelmuyden Kiese
09.25 - Spørsmål og svar
09.30 - Politisk kommunikasjon – hvilke saker vil påvirke oss mest fremover ?
Helge Orten, assosiert partner, Geelmuyden Kiese
09.40 - Kreativitet som skaper forandring – verdens beste kampanjer 2024–2025
Margrethe Geelmuyden, partner og seniorrådgiver, Geelmuyden Kiese
10.00 - Slutt
For ytterligere informasjon:
Lene Trude Solheim, regiondirektør, NHO Møre og Romsdal, mobil 90 03 86 58 og e-post: lene.solheim@nho.no
Britt Flo, daglig leder, Molde Næringsforum, mobil 907 99 005 og e-post: bf@moldenf.no
Margrethe Geelmuyden, partner og seniorrådgiver, mobil 93 21 71 33 og e-post: Margrethe Geelmuyden margrethe.geelmuyden@gknordic.com
Helge Orten, assosiert partner, Geelmuyden Kiese, mobil 92 68 74 48 og e-post helge.orten@gknordic.com
Rolf Ellingsen Aaneland, adm. direktør, Geelmuyden Kiese Norge, mobil 93 25 47 52, e-post: rolf.aaneland@gknordic.com
Om NHO Møre og Romsdal
NHO Møre og Romsdal er regionkontoret til Næringslivets Hovedorganisasjon og representerer flere tusen bedrifter i fylket. Organisasjonen arbeider for gode rammevilkår for næringslivet og bistår medlemsbedrifter med rådgivning innen blant annet arbeidsliv, kompetanse, politikk og næringsutvikling. NHO Møre og Romsdal jobber tett med næringslivet, myndigheter og utdanningsmiljøer for å styrke verdiskaping og arbeidsplasser i regionen.
Om Molde Næringsforum
Molde Næringsforum er en medlemsorganisasjon for næringslivet i Molde-regionen. Foreningen arbeider for å styrke verdiskaping, samarbeid og utvikling i regionens næringsliv gjennom nettverk, arrangementer og interessearbeid. Molde Næringsforum er en møteplass for bedrifter, gründere og offentlige aktører som ønsker å bidra til vekst og utvikling i regionen.
Om Geelmuyden Kiese Gruppen
Geelmuyden Kiese Gruppen er et av Nordens eldste, største og mest prisvinnende kommunikasjonsbyråer, med kontorer i Oslo, København og Stockholm. Selskapet, som er eid av Paritee, har 130 ansatte og assosierte partnere og ble grunnlagt i 1989. Selskapet tilbyr rådgivningstjenester innen strategi, kommunikasjon, politikk/samfunns-og myndighetskontakt/public affairs og PR, samt digitale og kreative løsninger, særlig for virksomheter innenfor komplekse og regulerte sektorer. Gruppen har også samarbeidskontorer i Finland og på Island, og kan bistå kunder med behov og utfordringer i hele Norden. Les mer på gknordic.com.
Om Paritee
Grunnlagt i 2021 av styreleder Lars Erik Grønntun, tidligere global president i Hill & Knowlton (nå Burson), er Paritee et strategisk investerings- og driftsselskap som utvikler ledende byråer innen kommunikasjon, myndighetskontakt, corporate rådgivning, posisjonering og markedsføring. Selskapet ledes av noen av Europas mest erfarne byråledere, blant dem adm. Jonas Palmqvist, tidligere COO i Weber Shandwick EMEA. Paritee kombinerer strategisk investeringsdisiplin med dyp bransje- og sektorekspertise.
Paritees ambisjon er å bygge en neste generasjons byråplattform som samler ledende byråer i sentrale markeder, styrker deres strategiske kapasiteter og bevarer entreprenørånden de er bygget på i sine markeder. Ved å knytte byråer sammen på tvers av fagområder og geografi, legger Paritee-plattformen til rette for samarbeid om komplekse og strategisk viktige kundeoppdrag, og leverer integrert rådgivning og dyp sektorekspertise innen viktige bransjer som teknologi og kunstig intelligens, energi, industri, forsvar og infrastruktur, helse og life sciences samt finansielle tjenester.
Paritee gjennomførte sitt første oppkjøp i 2022 med Geelmuyden Kiese, et av Skandinavias største kommunikasjonsbyråer, med kontorer i Oslo, København og Stockholm. Dette ble fulgt av oppkjøpene av det globale kommunikasjonsbyrået Brands2Life med kontor i London, New York, Minneapolis og San Fransisco og DVA Creative Technology Studio i Stockholm i 2023, Tysklands LHLK Gruppe med kontor i Berlin, Frankfurt/Main og München i 2024, samt Fenton Fitzwilliam i Dublin og London, RPP Group med kontor i Brussel, Berlin, Paris, Madrid og London. og Kruse Larsen med utstrakt fokus på strategisk kommunikasjon og myndighetskontakt i 2025. Paritee har også etablert North Seventy Five, med base i Dubai og fokus på Midtøsten, og har nylig kjøpt Truth Consulting, et London-basert og anerkjent britisk konsulentselskap med spesialisering innen kulturell innsikt, strategisk analyse, KI-drevet analyse og oversikt over moderne forskning. Paritee eies i hovedsak av sine grunnleggere og lederteam, og har siden 2023 hatt støtte fra private equity-selskapet Explore Equity. Les mer på: www.paritee.com
Kontakter
Rolf Ellingsen AanelandAdministrerende direktørGeelmuyden Kiese Norge
Tel:932 54 752rolf.aaneland@gknordic.comBjørn Richard JohansenKommersiell direktørGeelmuyden Kiese
Kommersiell direktør og strategisk rådgiver i Geelmuyden Kiese- og Paritee-styret
Bilder





Geelmuyden Kiese Gruppen er et av Nordens eldste, største og mest prisvinnende kommunikasjonsbyråer, med kontorer i Oslo, København og Stockholm. Selskapet, som er eid av Paritee, har 130 ansatte og assosierte partnere og ble grunnlagt i 1989. Selskapet tilbyr rådgivningstjenester innen strategi, kommunikasjon, politikk/samfunns-og myndighetskontakt/public affairs og PR, samt digitale og kreative løsninger, særlig for virksomheter innenfor komplekse og regulerte sektorer. Gruppen har også samarbeidskontorer i Finland og på Island, og kan bistå kunder med behov og utfordringer i hele Norden. Les mer på gknordic.com.
Følg pressemeldinger fra Geelmuyden Kiese
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Geelmuyden Kiese på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Geelmuyden Kiese
Tidligere statssekretær Roy Angelvik tilknyttes Geelmuyden Kiese: Styrker satsing på sjømat og fiskeri11.9.2026 11:07:45 CEST | Pressemelding
11. september 2026 – Tidligere statssekretær Roy Angelvik inngår et strategisk partnerskap med Geelmuyden Kiese. Fra oktober blir han assosiert partner i Geelmuyden Kiese gjennom sitt selskap PA Strategy AS. Sammen styrker de satsingen på sjømat- og fiskerisektoren – en sektor som også er viktig for dagligvarekjedene og den samlede matindustrien i Norge.
Riksdagsvalget i Sverige: Første analyse av riksdagsvalget Hvordan blir Sverige etter riksdagsvalget på søndag?8.9.2026 16:01:08 CEST | Pressemelding
8. september 2026 – Mandag morgen den 14. september – bare timer etter at svenskene har avgitt sine stemmer – samles sentrale norske og svenske eksperter i Oslo for å analysere valgresultatet. Hvem vant, hvem tapte, hvem skal styre Sverige – og hva betyr valget for Norge, norsk næringsliv og det nordiske forsvars- og sikkerhetssamarbeidet?
Geelmuyden Kiese styrker corporate-teamet med Lars Mæhle2.9.2026 11:22:44 CEST | Pressemelding
Oslo 2. september 2026 – Geelmuyden Kiese styrker laget med Lars Mæhle som seniorkonsulent i avdeling for strategisk rådgivning/corporate affairs. Mæhle er utdannet siviløkonom fra Norges Handelshøyskole, og tar med seg erfaringer fra politikk og management consulting.
Historisk folkeavstemning på Island: Blir det «Blåmandag for ja- eller nei-siden på Island?»25.8.2026 14:12:16 CEST | Pressemelding
– Hva velger Island - og hvorfor ble resultatet som det ble? – Vi analyserer det valget befolkningen på Island gjør og spør: hva betyr resultatet for Norge?
Jonatan Ree Nolet – Prisbelønnet talent til Geelmuyden Kiese: - Styrker Geelmuyden Kiese med journalistikk, teknologi og analyse21.8.2026 14:18:30 CEST | Pressemelding
Oslo 21. august 2026 – Geelmuyden Kiese styrker laget med Jonatan Ree Nolet som konsulent og rådgiver. Som sommervikar i E24 tok han initiativ til gravearbeidet som utviklet seg til «Aksjeskandalene i norsk politikk» i 2023, som medførte at to statsråder gikk av og han ble belønnet med SKUP-diplom og Den store journalistprisen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom