NVE gir tillatelse til en ny kraftledning på Kystlinja i Agder
26.2.2026 11:04:45 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
NVE har gitt Glitre Nett AS konsesjon til å bygge en ny kraftledning mellom Vallemoen, Lyngdal og Kvinesdal i Agder. Glitre får samtidig tillatelse til å rive den eksisterende kraftledningen som er gammel og i dårlig stand.

Glitre Nett skal oppgradere "Kystlinja" mellom Kristiansand og Kvinesdal. Tillatelsen som er gitt av NVE gjelder utbygging av en kraftledning på 132 kilovolt (kV) mellom Vallemoen – Lyngdal – Kvinesdal, som er en av tre delstrekninger på Kystlinja.
– Den nye ledningen er viktig for å styrke forsyningssikkerheten og møte forventet vekst i strømforbruket i regionen, sier Ingrid Myrtveit, seksjonssjef i NVE.
Slik skal kraftledningen bygges
Den nye kraftledningen er ca. 38 km lang, og skal gå mellom Vallemoen i Lindesnes kommune, via Lyngdal transformatorstasjon, til Kvinesdal. Langs store deler av strekningen skal den bygges parallelt med den eksisterende ledningen på110 kV, som skal rives.
Mastene blir noe høyere og ryddebeltet bredere. Kraftforbindelsen blir derfor mer synlig i enkelte områder, og legger beslag på mer skog. Ledningen vil også ha noen negative konsekvenser for naturmangfold, blant annet fordi den går gjennom verdifull natur.
– Vi har lagt vekt på å gi tillatelse til en trasé som tar hensyn til skogbruket og begrenser synligheten fra bebyggelse og friluftsområder. I tillegg har vi pålagt Glitre å gjennomføre en rekke tiltak som skal redusere negative konsekvenser for naturen, sier Myrtveit.
Glitre må blant annet begrense skogryddingen i ledningstraseen, merke ledningene for å redusere faren for fuglekollisjon og ta hensyn ved arbeid i naturreservater.
Prosessen videre
Glitre Nett skal utarbeide en detaljplan som skal godkjennes av NVE før anleggsarbeidet kan starte. I denne planen skal Glitre Nett beskrives hvordan de skal gjennomføre arbeidet og hvordan de vil etterleve de tiltakene NVE har pålagt dem.
Glitre Nett har også fått ekspropriasjonstillatelse for nødvendige rettigheter til å bygge og drive den nye kraftledningen.
Nøkkelord
Kontakter
Kamilla Lein Kjølberg, seniorrådgiver
E-post: kalk@nve.no
Tlf: 22 95 96 74
Martine Hamnes, seniorrådgiver
E-post: marh@nve.no
Tlf: 22 95 90 56
Lenker
Om oss
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE varsler rapporteringsordning for vannkraftprodusenter i Midt-Norge27.8.2026 16:46:37 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) varsler innføring av en rapporteringsordning for vannkraftprodusenter i Midt-Norge (NO3). Midt-Norge er avhengig av å importere kraft for å dekke forbruket. I år er magasinfyllingen lav, og da blir behovet for import større. På grunn av dette og usikkerheten rundt importmuligheter ser NVE behov for mer informasjon fra kraftprodusentene.
Viktig at kraftprodusentene tar hensyn til forsyningssikkerheten5.8.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
Fyllingsgraden i de norske vannmagasinene økte litt forrige uke, men er fremdeles lav for årstiden. I denne situasjonen er det viktig at vannkraftprodusentene tar inn over seg ansvaret de har for vinterens forsyningssikkerhet. NVE følger utviklingen av kraftsituasjonen, i tett dialog med Statnett. Om nødvendig vil NVE innføre en rapporteringsordning for kraftprodusentene.
Tørt og lite vann i deler av Sør-Norge: NVE ber vannverks- og brønneiere følge med22.7.2026 14:19:37 CEST | Pressemelding
Flere steder i Sør-Norge er grunnvannstanden og vannføringen nå svært lav etter en nedbørfattig vinter og en varm, tørr sommer. NVE ber vannverkseiere, brønneiere og andre som tar ut vann om å følge utviklingen og være forberedt på å gjøre vannbesparende tiltak om det ikke kommer mye regn de neste ukene.
Lede får bygge transformatorstasjon i Bamble kommune6.7.2026 09:59:09 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har gitt Lede AS konsesjon til å bygge Frier transformatorstasjon i Telemark ved industriområdet Frier Vest. De har også fått tillatelse til å bygge to parallelle kraftledninger på 5,5 kilometer, for å knytte stasjonen til Herum transformatorstasjon.
Laveste klimagassutslipp knyttet til norsk strømforbruk siden 20203.7.2026 11:28:53 CEST | Pressemelding
I fjor ble totalt 96 prosent av det norske strømforbruket dekket av strøm produsert fra fornybare kilder. Klimagassutslippet knyttet til bruk av strøm i Norge har gått ned blant annet på grunn av mindre import fra naboland med høyere andel kraftproduksjon med klimautslipp. Det viser NVEs klimadeklarasjon for fysisk levert strøm i 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom