Seks spørsmål og svar om løpetid
26.2.2026 07:00:00 CET | Agria Dyreforsikring | Pressemelding
Løpetiden er periodene hunden er i brunst og kan bli drektig dersom hun parer seg. Disse periodene kan være utfordrende, for både hund og eier. Her svarer forsikringsselskapet Agria på seks vanlige spørsmål om løpetid.

1. Når får hunden sin første løpetid?
Det varierer når hunder får sin første løpetid, vanligvis mellom 6 og 12 måneders alder. Mindre hunderaser får ofte løpetid tidligere enn større raser.
2. Hvor ofte har hunden løpetid?
Løpetid forekommer vanligvis hver 6. til 8. måned, men dette kan variere.
3. Hvor lenge varer løpetiden?
Løpetiden pleier å vare i rundt tre uker.
4. Hvor mye blør en hund med løpetid?
De fleste tisper blør ikke så mye, og mange klarer å vaske seg selv. Det er likevel vanlig at det kommer noen drypp her og der. Et vaskbart pledd eller håndkle kan legges på hundens liggeplass, ettersom hun ikke vasker seg mens hun sover og det da kan komme litt ekstra blod. En løpetidstruse kan benyttes innendørs ved behov.
5. Hvordan blir tispa påvirket?
Under løpetiden er hunden påvirket av hormoner som kan endre adferden hennes. Noen tisper er lite påvirket, mens andre kan virke forvirret, nedstemte eller mindre lydhøre. Andre tisser oftere, og kan virke urolige, stresset og rastløse. Enkelte får nedsatt matlyst og kan virke slappere, mens noen blir mer kontaktsøkende og søker mer oppmerksomhet og kos fra eieren sin.
6. Hvordan tilrettelegger jeg?
Det er viktig å ikke stille for store krav til hunden din når hun har løpetid. Fokuser på å vedlikeholde det hun allerede har lært, i stedet for å introdusere nye ting. Hannhunder i nærheten kan bli svært interesserte, så det er viktig å holde tispa under oppsyn, enten i bånd eller på inngjerdete områder. Hvis du ønsker å bruke løpetidsbukse, velg en som sitter godt og er komfortabel for henne. Bruk litt tid på gradvis tilvenning med godbiter og ros så opplevelsen blir positiv. Sjekk regelmessig at den ikke gnager eller forårsaker ubehag og gi henne mange pauser i løpet av dagen uten buksen.
Nøkkelord
Kontakter
Ida M. NisjaPressekontakt, Agria
Tel:97142026idamarie.nisja@agria.noBilder

Om Agria Dyreforsikring
Agria Dyreforsikring er Norges eneste forsikringsselskap for kun dyr, og tilbyr gode og fleksible forsikringer til hunder, katter, hester, smådyr og fugl.
Agria Dyreforsikring er en filial av Agria International som er et datterselskap av Agria Djurförsäkring. I tillegg til Norge har Agria virksomhet i Sverige, Danmark, Finland, England, Frankrike, Tyskland og Irland.
Følg pressemeldinger fra Agria Dyreforsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Agria Dyreforsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Agria Dyreforsikring
Rekordmange hester var med på Agria Naturbanedager19.10.2026 09:30:44 CEST | Pressemelding
Forrige uke deltok hestefolk over hele landet i en veldedighetstur til inntekt for Politihestenes Venner. Det var forsikringsselskapet Agria som arrangerte turen, og 1804 hester var med.
Nesten tusen barn og unge hoppet til inntekt for Sykehusklovnene under Agria Oslo Horse Show12.10.2026 11:21:39 CEST | Pressemelding
Agria Jump for Joy er et veldedig arrangement som engasjerer barn og unge til å være med på en morsom aktivitet til inntekt for et godt formål. Jump for Joy ble arrangert for første gang i Norge 11. oktober 2026 til inntekt for Sykehusklovnene. Arrangementet fant sted under Agria Oslo Horse Show.
Ny forskning viser dypere bånd mellom hunder og mennesker enn antatt8.10.2026 08:01:19 CEST | Pressemelding
En unik studie gir ny innsikt i det sterke båndet mellom hunder og mennesker. Resultatene tyder på at de samme fysiologiske mekanismene som bidrar til å styrke relasjoner mellom mennesker, for eksempel mellom foreldre og barn, også spiller en rolle i forholdet mellom mennesker og hunder. Studien er delvis finansiert av Agria SKK Forskningsfond.
Agria inviterer hestefolk over hele landet til veldedig tur28.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
For femte gang arrangeres Agria Naturbanedager, hvor alle som holder på med hest inviteres til en veldedighetstur der de bor. Pengene går til inntekt til den ideelle organisasjonen Politihestenes Venner.
Tidlig oppdagelse av kreft kan redde hundens liv21.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Hvert år får rundt 5 000 hunder som er forsikret i Agria en eller annen form for svulst. Den vanligste typen er hudsvulster, etterfulgt av jursvulster hos tisper. Tidlig diagnose og behandling er avgjørende for prognosen dersom det er en ondartet svulst. Likevel oppgir bare fire av ti hundeeiere i en undersøkelse gjort for Agria at de regelmessig sjekker etter kuler på hunden sin.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom