Over 2500 søkere til etter- og videreutdanning ved Nord universitet våren 2026
25.2.2026 10:19:30 CET | Nord universitet | Pressemelding
Søkerstorm til Nord universitet: Over 2500 vil ta etter- og videreutdanning. – Dette er et tydelig signal om at fleksible studier treffer kompetansebehovet nå, sier fungerende rektor Levi Gårseth-Nesbakk.

Opptaket til vårens etter- og videreutdaninngstilbud er straks i mål. Og tallenes tale levner ingen tvil: tilbudene når ut til regionen. Det har nemlig kommet inn over 2500 søknader.
– De gode søkertallene tyder på at Nord universitet sitt arbeid med å være en kompetansepartner for regionen lykkes, sier fungerende rektor Levi Gårseth-Nesbakk.
Gårseth-Nesbakk forteller at Nord universitet har jobbet målrettet med å utvikle og legge til rette for aktuelle etter- og videreutdanninger (EVU) de siste årene, og at EVU også fremover vil være en viktig del av samfunnsoppdraget til universitetet.
Et bredt og målrettet tilbud
Hele 53 EVU-tilbud har vært lyst ut det siste halve året. Dette er studier som vil bli gjennomført i løpet av våren 2026.
Over 2500 potensielle studenter har søkt på etter- og videreutdanninger som tilbyr kompetanseheving for helse- og oppvekstsektoren, innen ledelse og økonomi, for havbruks- og landbruksnæringen og innen samfunnssikkerhet.
Nord universitet kan dessuten vise til at studentene som tar EVU-tilbud er fornøyde. Den ferske Kandidatundersøkelsen viser at 76 prosent av studentene er fornøyd med utdanningen sin ved Nord universitet, og at så mange som 64 prosent ser for seg å ta videre utdanning.
Resultatene fra studentundersøkelsen Studiebarometeret bekrefter dette.
"Jeg er veldig fornøyd med studieprogrammet. Måten det er bygget opp gjør det mulig for meg å gjennomføre med fulltidsjobb og to små barn". (Sitat fra Nord-student i Studiebarometeret)
– Alle fem fakulteter ved Nord universitet jobber målrettet og godt for å sikre at vi tilbyr kompetanseheving som er særskilt relevant for arbeidslivet i våre regioner i Nordland og Trøndelag. Det sier Bjørn-Åge Rånes som er EVU-koordinator ved Handelshøgskolen Nord.
1. februar ble studieporteføljen ved Nord universitet åpnet for søking for studietilbud som gjennomføres neste studieår. Også her ligger det mange relevante kortere studier og erfaringsbaserte mastere som er høyaktuelle for arbeidslivet.
Fikk videreutdanningen anbefalt
Torunn Gustad Meldal er fagkoordinator for skolemiljø ved Statsforvalteren i Trøndelag. Nylig tok hun en erfaringsbasert master i kunnskapsledelse ved Nord universitet, noe hun er svært fornøyd med.
– De gode diskusjonene og refleksjonene på tvers av fag og profesjoner var viktige for meg, sier Gustad Meldal, som tidligere også har gjennomført videreutdanning i veiledningspedagogikk.
– Jeg fikk anbefalt master i kunnskapsledelse av noen jeg kjenner, og det var naturlig for meg å se til Nord universitet fordi jeg hadde studert der tidligere. Samtidig var samlingene i nærheten, slik at det var gjennomførbart.
– Jeg jobber i en kunnskapsorganisasjon, derfor var en ledelsesmaster på dette området veldig aktuelt for meg.
Hun forteller videre at veldig mange av studentene som startet på dette studiet gjennomførte, noe som også vitner om høy faglig kvalitet.
– Jeg fikk høre at det var gode forelesere her, og det fikk jeg bekreftet, sier hun.
Verdien av arbeidsgivere som forstår
Erfaringsbaserte masterutdanninger ved Nord universitet blir gjennomført på deltid. Det kan likevel være utfordrende å ta videreutdanning når en samtidig har jobb og familie. Da er det godt – og viktig – å ha en arbeidsgiver som forstår og legger til rette.
– Arbeidsgiveren min gjorde det mulig å kombinere studier og jobb. Opplegget var oversiktlig og logisk bygd opp, med ett emne om gangen og en tydelig sammenheng gjennom hele studiet. Derfor opplevde jeg det som fullt mulig å studere ved siden av full jobb, sier Torunn Gustad Meldal.
Nøkkelord
Kontakter
Tor Eivind AanelandSeniorrådgiver i utdanningsavdelingen, Nord universitet
Tel:+47 75517049tor.e.aaneland@nord.nowww.nord.no/om/ansatte/tor-eivind-aanelandBilder



Lenker
Følg pressemeldinger fra Nord universitet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nord universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nord universitet
– Bodø er et åpenbart lovlig mål i krig11.2.2026 08:01:24 CET | Pressemelding
Den nye NATO-basen i Bodø er et åpenbart lovlig mål i krig, og Norges Røde Kors stiller spørsmålstegn ved avgjørelsen om plassering. Ordføreren på sin side føler seg tryggere.
Statsminister Jonas Gahr Støre åpner Øvelse Nord i Bodø4.2.2026 12:46:27 CET | Pressemelding
Når Øvelse Nords fagdager holdes i Bodø 20.-22. april, er statsministeren en sentral foredragsholder på flere arrangementer.
– Vi kan ikke lenger stole på forskning14.1.2026 09:29:47 CET | Pressemelding
Stadig mer av forskningen som finner veien ut i samfunnet, er ikke fagfellevurdert. – Hele forskningsverdenen har store problemer, sier Tove Godskesen, forsker ved Nord universitet.
Nye Ekspertlister fra Nord universitet8.1.2026 09:27:04 CET | Pressemelding
Vi har nå gjort det lettere for journalister og media å søke opp eksperter / finne formidlingsengasjerte forskere ved Nord universitet.
Ny forskning skal gjøre legemiddelhåndtering i sykehjem tryggere17.12.2025 09:21:45 CET | Pressemelding
Feil med medisiner er et stort problem i norske sykehjem. Slike feil kan få alvorlige konsekvenser for eldre pasienter. Nå skal et nytt forskningsprosjekt finne bedre og tryggere løsninger for legemiddelhåndtering i sykehjem over hele landet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom