– Utdanning og arbeidsliv må kobles tettere sammen fra start
24.2.2026 08:14:00 CET | Høyskolen Kristiania | Pressemelding
NHOs kompetansebarometer viser at nesten 7 av 10 arbeidsgivere savner arbeidserfaring hos søkere. Forskning viser at arbeidserfaring innbakt i studiene gir raskere jobb og mer treffsikker kompetanse.

– Erfaring fra arbeidslivet under studiet har betydelig effekt på hvor raskt unge kommer i jobb og hvor klare de er for arbeidslivet, sier Andreas Norgår Thon, førstelektor ved Høyskolen Kristiania.
I årets kompetansebarometer fra NHO kommer det frem at nesten 7 av 10 bedrifter med høyt kompetansebehov mener søkerne mangler nødvendig erfaring eller yrkesspesifikke ferdigheter.
Andreas Thons forskning viser at arbeidserfaring som en del av studiene gir raskere jobb og mer treffsikker kompetanse.
I en studie av 2 077 kandidater fant forskerne en klar sammenheng mellom arbeidserfaring under studiet og enklere overgang til arbeidslivet.
Må bygge arbeidserfaring inn i studiene
– Vi må bygge arbeidserfaring inn i studiene. Da kan vi redusere avstanden mellom utdanning og arbeidsliv før studentene er ferdige. Derfor utvikler vi en Kristiania-modell for å koble utdanning og arbeidsliv tettere sammen, sier Thon.
I studien fant de at 70 prosent av studentene som hadde to års arbeidserfaring under studiet var i arbeid én måned etter fullført grad. Blant dem som ikke jobbet, var tallet fem prosent.
Trenger erfaring på tvers av bransjer
Ifølge NHO drives kompetansebehovet blant annet av teknologisk utvikling, konkurranse og krav til omstilling.
– Studenter som har jobbet med reelle problemstillinger fra ulike bransjer, har utviklet kompetanse som kan brukes på tvers av sektorer. Det er avgjørende i et arbeidsliv i endring, sier Thons kollega, Borghild Brekke Hauglid. Hun er førstelektor og studieprogramleder for HR-utdanningen ved Kristiania.
I en studie av prosjektbasert samarbeid mellom HR-studenter og eksterne virksomheter fant hun at studentene utviklet tverrfaglig samarbeidsevne og evne til å skape psykologisk trygghet i team – kompetanser som er relevante i et arbeidsliv preget av samarbeid og omstilling.
– Vi har lenge diskutert hvordan vi skal tette kompetansegapet. Kanskje bør vi i større grad diskutere hvordan vi organiserer utdanningen, sier Thon.
Han mener gevinsten ikke bare handler om studentene.
– Når bedrifter sier de mangler erfaring hos søkerne, må vi sørge for at flere får den erfaringen før de søker jobb. Det kan gjøre kandidatene mer operative fra første dag og redusere presset på virksomhetene i en tid preget av omstilling og konkurranse, sier han.
Kontakt forskerne direkte:
Kontakter
Guro Aardal HagenKommunikasjonssjef
Tel:952 05 503GuroAardal.Hagen@kristiania.noCecilie Taran SkjerdalSeniorrådgiver forskningskommunikasjon
Tel:99617878TaranCecilie.Skjerdal@kristiania.noBilder


Lenker
Høyskolen Kristiania
Kristiania er Norges største uavhengige høyere utdanningsinstitusjon og jobber for å gjøre relevant utdanning tilgjengelig for flest mulig, gjennom høyskole, fagskole og nettstudier.
I dag har vi rundt 24.000 studenter, 1000 ansatte, flere forskningsmiljøer og campus i Oslo og i Bergen.
Kristiania er en av landets eldste utdanningsinstitusjoner og drives i dag som en ideell stiftelse som betyr at alt økonomisk overskudd går tilbake til driften.

Følg pressemeldinger fra Høyskolen Kristiania
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Høyskolen Kristiania på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Høyskolen Kristiania
Kristiania blant verdens 10 beste innen visuelle effekter på film20.2.2026 11:05:19 CET | Pressemelding
28 tidligere Kristianiastudenter jobbet på filmen «Sinners», som er nominert til Oscar for blant annet beste visuelle effekter. – Vi har bygget et sterkt fagmiljø som utdanner til internasjonale storproduksjoner, sier Morten Moen.
Flaks kan avgjøre om folk kommer tilbake i arbeid18.2.2026 08:05:00 CET | Pressemelding
For mange av de som mottar arbeidsavklaringspenger (AAP) er det avgjørende hvem de møter i systemet, viser ny doktorgrad.
Studiebarometeret 2025: Prosjektarbeid og arbeidsintegrert læring gir Kristiania-studenter et sterkt fortrinn i arbeidslivet13.2.2026 09:10:00 CET | Pressemelding
Studiebarometeret 2025 viser at studenter ved Kristiania i stor grad møter praksisnære læringsformer der prosjektarbeid i samarbeid med virksomheter står sentralt. Resultatene understreker institusjonens sterke satsing på læringsformer som gir studentene kompetanse som er direkte relevant for arbeidslivet.
Studiebarometeret viser høy faglig kvalitet og aktivt læringsmiljø ved Kristiania13.2.2026 09:05:00 CET | Pressemelding
Studentene ved Høyskolen Kristiania er gjennomgående godt fornøyde med studiekvaliteten, ifølge Studiebarometeret 2025. Resultatene for Kristiania er spesielt gode innen studentaktiv læring, der Kristiania ligger over landsgjennomsnittet.
Kristianiaforskning bak nytt WHO-verktøy for smitteberedskap6.2.2026 12:58:58 CET | Pressemelding
Den digitale veilederen skal bidra til at helsemyndigheter og helseaktører kan kommunisere raskt, troverdig og etisk under sykdomsutbrudd.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom