Kaldt vær og OL-feber gir rekordsalg av vintersportsutstyr
19.2.2026 09:04:08 CET | Coop Norge | Pressemelding
Samtidig som de norske utøverne sanker inn medaljer i vinter-OL, opplever varehusene til Obs det beste vintersportsalget på flere år. Salgsvinneren er skøyter.

Kuldegrader, gode snøforhold og OL-stemning har skapt en rekordstor etterspørsel etter vinterutstyr foran vinterferien i landet. I varehusene til Obs merkes det tydelig at nordmenn vil ut og bruke naturen så lenge vinterværet holder.
– Det ligger an til å bli en svært aktiv vinterferie for barn og unge, skal vi tro våre salgstall. Hittil denne vinteren har vi hatt en økning på nesten 44 prosent på vintersportsprodukter sammenlignet med samme periode i fjor, sier kjededirektør Stine Sjølie i Obs.
Skøyter og alpint topper statistikken
Tallene viser at det er skøyter som virkelig peker seg ut denne vinteren. Interessen er stor på tvers av hockey, kunstløp, softboot og turskøyter.
– Vi har en salgsøkning på 110 prosent så langt i sesongen. Det har vært helt enormt. Det skyldes svært gode isforhold mange steder i landet, men også OL-sendingene inspirerer nok mange. Enkelte skøytemodeller og størrelser begynner å bli utsolgt, men vi fyller opp varehusene så fort vi kan, sier Sjølie.
Også alpintutstyr har hatt en strålende sesong med en økning på 80 prosent, mens langrennsegmentet viser tegn til bedring med 30 prosent vekst etter noen utfordrende år.
– Sportsbransjen led litt etter covid da mange hadde investert i nytt utstyr. Det er hyggelig å registrere at vi har klart å snu trenden igjen. En observasjon er at kundene nå er mer spontane. De planlegger ikke innkjøpene, men handler når vinterforholdene ligger til rette for aktivitet. Det krever mer av varehusene, men vi har rigget oss godt for å ha varene til rett tid, sier kjededirektøren i Obs.
Kontakter
Harald KristiansenKommunikasjonsdirektør i Coop Norge
Tel:+47 905 99 726harald.kristiansen@coop.noPresse(kun pressehenvendelser, ikke sms)
Tel:915 10 727presse@coop.noOm Coop
Coop er Norges nest største dagligvareaktør og har i dag ca. 1 250 dagligvarebutikker og byggevarehus innenfor kjedekonseptene Obs, Extra, Coop Prix, Coop Mega, Coop Marked, Matkroken, Obs BYGG og Coop Byggmix. Coop eies av kundene gjennom medlemskap i deres lokale samvirkelag. Samvirkelagene har i dag til sammen over 2,5 millioner medlemmer og familiemedlemmer. Samvirkelagene eier fellesorganisasjonen Coop Norge SA som ivaretar sentrale fellesoppgaver for samvirkelagene.
Følg pressemeldinger fra Coop Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Coop Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Coop Norge
Den norske jordbæra er på vei – nå står Østlandet for tur29.5.2026 11:05:04 CEST | Pressemelding
De første norske jordbærene har allerede vært i salg i utvalgte Coop Mega-butikker i Rogaland i et par uker. Neste uke kommer de også til Østlandet.
Oppdatert: Tilbakekaller Coop Sandwich 12 pk.22.5.2026 18:15:10 CEST | Pressemelding
Coop Norge kaller tilbake Coop Sandwich 12 pk. på grunn av fare for metallbiter i produktet.
Nå går vi melonas! Forventer å selge 700 tonn vannmelon22.5.2026 16:00:00 CEST | Pressemelding
Inn mot pinsehelgen er det ventet en kraftig økning i salget av meloner. I fjor nær doblet salget seg på fredagen før pinse, sammenlignet med helgen før.
Tilbakekaller Coop Sandwich 12 pk.20.5.2026 19:10:26 CEST | Pressemelding
Coop Norge kaller tilbake Coop Sandwich 12 pk. på grunn av fare for metallbiter i produktet.
Coop Mega tar biffen til neste nivå med Limousin-kjøtt20.5.2026 08:51:01 CEST | Pressemelding
Coop Mega blir den eneste dagligvarekjeden i Norge som tilbyr Limousin-kjøtt. Den eksklusive råvaren har frem til nå i hovedsak vært forbeholdt restaurantmarkedet. – Vi skal tilby premium storfekjøtt med restaurantkvalitet til alle som ikke vil gå på kompromiss med kvalitet når de skal nyte en god biff, sier Stian Enbom Lysaker, kjededirektør i Coop Mega.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom