Klart flertall for hjelmpåbud i alpinbakken
18.2.2026 07:15:00 CET | Tryg Forsikring | Pressemelding
I en fersk spørreundersøkelse for Tryg Forsikring svarer 3 av 4 at det bør innføres hjelmpåbud i alpinbakkene. — Mange hodeskader kunne vært redusert eller unngått, og vi støtter et hjelmpåbud, mener Tryg.

Det er ikke påbudt med hjelm i alpinbakker i Norge, og selv om noen alpinanlegg har innført krav om bruk av hjelm, viser tidligere undersøkelser at 2 av 10 oppgir at de sjelden eller aldri kjører med hjelm.
— Det er over 200 alpinanlegg i Norge og interessen for alpinkjøring er stor, spesielt i vinter- og påskeferien. Men å kjøre på ski er ikke uten risiko, og selv om de fleste uhell medfører mindre skader, skjer det hvert år alvorlige ulykker. Enten ved fall i stor fart eller kollisjoner. Uten hjelm er risikoen for hodeskade mye større enn med hjelm, sier Torbjørn Brandeggen, kommunikasjonsrådgiver i Tryg.
I undersøkelsen, som er gjennomført av YouGov for Tryg, svarer flere kvinner enn menn at de ønsker et hjelmpåbud. Høyeste antall som vil ha hjelmpåbud finner en i Møre og Romsdal (82%), Trøndelag (81%), samt i Oslo og Akershus (78%).
Vinter- og påskeferien er høysesongen for skisport og alpinkjøring, og de siste årene har det vært flere ulykker i alpinbakkene. Noen av disse har utspring i kjøring utenom åpningstid, eller i upreparerte løyper. Det føres ingen komplett ulykkesstatistikk, og mørketallene er store.
***
«Undersøkelsen er gjennomført av analyseinstituttet YouGov. Det er i perioden 22. - 27. januar 2026 gjennomført til sammen 1003 CAWI-intervjuer med personer i alderen 18+ år. »
Nøkkelord
Kontakter
Torbjørn BrandeggenSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:95217744torbjorn.brandeggen@tryg.noBilder

Vi gjør det enklere å være trygg
For oss i Tryg handler forsikring om så mye mer enn premier og poliser. Det handler om engasjement. Om å bry seg. Om å ta ansvar i en verden som forandrer seg. Om å gjøre det enklere å være trygg. Det handler om å være en trygghetsskaper. Ikke bare i ordet. Men også i handling.
Følg pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tryg Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Pass på utstyret i skibakkene15.2.2026 08:15:16 CET | Pressemelding
Flere tusen vinterturister vil bli frastjålet skiutstyret sitt i norske skibakker denne vinteren. — Enkle forholdsregler kan gjøre det vanskeligere for skityvene, sier pressesjef Ole Irgens i Tryg Forsikring.
Pass opp for denne mobilsmellen14.2.2026 07:45:00 CET | Pressemelding
I vinterferien i fjor økte antall saker hvor mobiltelefoner ble skadet eller tapt med 10 prosent sammenlignet med en vanlig uke, viser tall fra Tryg Forsikring. – Flere av disse sakene oppstår fordi folk fomler med telefonen i skiheisen, og det kan bli en dyr selfie, sier Espen Borge, kommunikasjonsrådgiver i Tryg.
Vinterferien: Tryg forventer færre bilskader13.2.2026 07:15:00 CET | Pressemelding
Mange i Sør‑Norge starter vinterferien allerede i dag, selv om det er fredag den 13. Vanligvis er den første fredagen en ulykkesdag på veiene, men med kaldt og tørt vær forventer Tryg Forsikring færre bilskader i år.
Unngå denne reisefellen12.2.2026 07:15:00 CET | Pressemelding
Over to millioner nordmenn skal ut å fly i vinterferieukene, og mange har med seg kostbart utstyr. – Det er dessverre flere som glemmer å sjekke spesialbagasjen før de forlater flyplassen, og det kan bli en dyr start på ferien, advarer Tryg Forsikring.
Unge mest tilbøyelige til å svindle med reiseforsikringen10.2.2026 07:15:00 CET | Pressemelding
En undersøkelse gjennomført for Tryg Forsikring viser at unge voksne oftere enn eldre oppgir at de har overdrevet krav på reiseforsikringen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom