NAF

NAF: Slik pakker du vinterferiebilen

13.2.2026 07:00:00 CET | NAF | Pressemelding

Del

For mange er vinterferien synonymt med å dra til fjells. - Bruk litt ekstra tid når du pakker bilen. Det er viktig for en trygg tur, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrågiver i NAF.

Skiboksen er ikke et ekstra bagasjerom. Den er for ski, staver og lettere bagasje som soveposer. Det er heller ikke ubegrenset hvor tungt du kan pakke i skiboksen.
Skiboksen er ikke et ekstra bagasjerom. Den er for ski, staver og lettere bagasje som soveposer. Det er heller ikke ubegrenset hvor tungt du kan pakke i skiboksen. NAF

Ski, skisko og staver. I tillegg en bag med brettspill og kanskje også barnas Playstation, noen kofferter med klær og mat. Mye skal med når familien skal til fjells.  

- Det gjelder å sikre lasten godt og det handler om å pakke smart. Ikke legg tunge ting løst på toppen av den allerede høye haugen med bagasje. Ett par slalåmstøvler er farlige prosjektiler ved en kraftig oppbremsing om de ligger løst på toppen av all bagasjen, sier Sødal.  

Sikker pakking  

NAFs råd til vinterferiesugne bilister er å legge de tunge tingene nederst og så langt frem som mulig i bagasjerommet. Deretter følger man på med lettere og lettere bagasje. Til slutt sikrer man det hele med stropper eller bagasjenett så bagasjen ikke forskyver seg eller komme flygende om man må gjøre en bråstopp.   

- Dette har både med sikkerhet og med bilens kjøreegenskaper å gjøre. Legger du tunge ting på toppen eller helt bakerst i bagasjerommet forskyver du bilens tyngdepunkt. Det vil føre til at bilen får dårligere kjøreegenskaper, sier Nils Sødal.  

Ingen løse gjenstander inne i kupéen 

Inne i bilen skal det ikke være løse, harde gjenstander. Dette gjelder også mobiltelefonene. 

- En mobiltelefon eller andre gjenstander som det i dag er helt naturlig for mange å bruke på biltur kan bli livsfarlige prosjektiler, advarer Sødal. - Alt som ikke er sikret i egne holdere, skal legges bort, enten hanskerommet eller i dørlommene, fortsetter han. 

Skiboksen er ikke et ekstra bagasjerom 

Skiboksen er for ski, staver og lettere bagasje som soveposer. Det er heller ikke ubegrenset hvor tungt du kan pakke i skiboksen.  

- Det er flere vektbegrensninger for bagasje på taket. Det ene er hvor mye bilens tak tåler. Dette finner du i instruksjonsboka. Det andre er hvor mye vekt skiboksen tåler, og det tredje er hvor mye takstativene tåler. Av disse tre er det den laveste vekten som gjelder, sier Nils Sødal . 

Her er NAFs fem pakkeråd for vinterferien: 

  • Legg tung last så lavt og langt frem som mulig. Pass på at du ikke hindrer sikten bakover når du pakker.  

  • Husk å sikre lasten godt. Bruk stropper eller lastenett som du fester til forankringspunktene i bagasjerommet. Har du bagasje inne i bilen kan den sikres med bilens bilbelter.  

  • Legg små gjenstander i hanskerommet eller andre sikre steder. Fest nettbrett og telefoner slik at de ikke ligger løst. Ikke legg løse gjenstander på hattehyllen.  

  • I takboksen skal du kun ha lette gjenstander – pass på at du ikke overskrider maksimalvekten for taklast. Hva den er finner du i vognkortet eller i bilens instruksjonsbok.  

  • Dyr fraktes best i bur – eller i en sele som er laget for sikring av dyr i bil. Ikke la kjæledyr gå løst i bilen. 

Hvis du vil se dette innholdet fra www.youtube.com, gi ditt samtykke øverst på denne siden.

Nøkkelord

Kontakter

Om oss

Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. NAF er en landsomfattende organisasjon med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.

Følg pressemeldinger fra NAF

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra NAF

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye