Ingen funn av MRSA i norske svinehold på seks år
10.2.2026 12:00:00 CET | Mattilsynet | Pressemelding
For sjette året på rad har vi ikke hatt påvisninger av MRSA-bakterier i norske svinehold. Det viser at vi lykkes med både forebygging av introduksjon og etablering av bakterien som er motstandsdyktig mot flere typer antibiotika.

Mattilsynet gjennomfører hvert år en omfattende kartlegging av meticillinresistente stafylokokker (MRSA) i norske svinebesetninger, i tett samarbeid med Veterinærinstituttet. I 2025 ble det analysert prøver fra 524 svinehold, uten at bakterien ble påvist. Det betyr at Norge ikke har hatt påvisning av MRSA hos svin siden 2019.
– Resultatene bygger videre på den positive utviklingen vi har sett over tid, og viser at vi fortsatt klarer å hindre at bakterien etablerer seg i norsk svinehold. Dette er avgjørende både for dyrehelse, folkehelse og trygg matproduksjon, sier Fredrik Wittenburg Andersen, fungerende seksjonssjef for dyrehelse i Mattilsynet.
Kan være alvorlig for mennesker med nedsatt immunforsvar
MRSA er en betydelig utfordring internasjonalt, særlig for personer med svekket immunforsvar. For å hindre at svinehold skulle bli en smittekilde til mennesker, innførte Norge i 2014 som eneste land i verden en målrettet og ambisiøs strategi. Den legger vekt på systematisk overvåking, forebygging og rask bekjempelse dersom bakterien påvises.
– Svin blir som regel ikke syke av MRSA, men de kan likevel være bærere og overføre bakterien til både mennesker og andre dyr. Siden bakterien er vanskelig å behandle med antibiotika, kan den utgjøre en risiko for sårbare grupper, beskriver Wittenburg Andersen.
Næringen har vært en nøkkelaktør
Ifølge Wittenburg Andersen har næringen vært avgjørende for å holde forekomsten av MRSA nede. Gode smittevernrutiner reduserer risikoen for at mennesker bringer bakterien inn i anleggene, og bidrar samtidig til å hindre videre spredning, blant annet under transport av dyr.
– De siste årene har vi fått bedre innsikt i hvordan bakterien sprer seg, og denne kunnskapen har gjort det mulig å sette inn mer presise og effektive tiltak. Kombinert med næringens egne forebyggende tiltak har dette gitt gode resultater. Tidligere utbrudd i Norge har ofte hatt sammenheng med røktere eller andre som jobber i anleggene. Derfor har vi innført tiltak som skal hindre at mennesker tar med seg antibiotikaresistente bakterier inn i dyrehold, sier Wittenburg Andersen.
Viktig å følge situasjonen tett
Målet om å forhindre etablering av MRSA i norske svinebesetninger ligger fast. Selv om Norge har god kontroll, er situasjonen annerledes i store deler av Europa, hvor det ikke er gjennomført tilsvarende forebyggende og sanerende tiltak.
– Vi må fortsatt være årvåkne og videreføre det gode samarbeidet med næringen for å sikre at vi beholder den gunstige situasjonen vi har oppnådd sammen, understreker Andersen.
Her finner du Veterinærinstituttets rapport om overvåkingsprogrammet for 2025
Fakta om MRSA og overvåkningsprogrammet
I 2025 undersøkte Veterinærinstituttet prøver fra totalt 524 anlegg. Av disse var det 58 avlsanlegg, 11 nav i purkeringer, 19 av de aller største smågrisproduserende anleggende og de resterende 436 var fra svinehold med mer enn 10 purker. Prøvene var tatt ut av Mattilsynet.
MRSA er en forkortelse for betegnelsen methicillin-resistant Staphylococcus aureus. Det er varianter av "gule stafylokokker", som har utviklet motstand mot flere viktige antibiotika som brukes for å behandle infeksjoner hos mennesker og dyr.
Det finnes flere ulike varianter av MRSA. Den varianten som etablerer seg lett hos dyr, kalles for LA-MRSA (livestock-associated MRSA), eller dyreassosiert MRSA. I Norge har vi tidligere påvist LA-MRSA hos griser.
LA-MRSA hos svin er listet under nasjonal liste 2-sykdommer. Hvis du mistenker eller påviser MRSA hos svin, skal du melde fra til Mattilsynet umiddelbart.
Nøkkelord
Kontakter
Andre henvendelser: Mattilsynets sentralbord
Vintertid: 09:00-11:00 og 12:00-15:00
Sommertid: 09:00-11:00 og 12:00-14:30 (15. mai til 15. september)
Mediehenvendelser: Mattilsynets pressevakt (kl. 08.00 - 22.00, ikke SMS. Etter arbeidstid og i helger besvares i utgangspunktet kun hastesaker.)
Tel:469 12 910pressevakt@mattilsynet.noBilder


Lenker
Om oss
Mattilsynet er eit statleg, landsdekkjande forvaltingsorgan som er med på å sikre forbrukarane trygg mat og trygt drikkevatn. Vi skal fremje folke-, plante- , fiske- og dyrehelse, miljøvennleg produksjon og etisk forsvarleg hald av fisk og dyr. Mattilsynet har også oppgåver som gjeld kosmetikk og legemiddel og fører tilsyn med dyrehelsepersonell.
Mattilsynet sine roller er å utarbeide framlegg til, forvalte og rettleie om regelverk, føre eit risikobasert tilsyn, formidle informasjon og kunnskap og ha beredskap. Mattilsynet skal gi faglege råd til Landbruks- og matdepartementet, Nærings-og fiskeridepartementet og Helse- og omsorgsdepartementet.

Følg pressemeldinger fra Mattilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Mattilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Mattilsynet
Rekordlav antibiotikabruk – fortsatt lite resistens21.9.2026 10:02:18 CEST | Pressemelding
Forbruket av antibiotika til norske dyr var rekordlavt i 2025, samtidig som forekomsten av antibiotikaresistens hos dyr og i mat fortsatt er lav.
Mindre produksjonsfisk og høyt slaktevolum i første halvår 202623.8.2026 16:00:00 CEST | Pressemelding
Andelen produksjonsfisk har ikke vært lavere i første halvår siden 2019. I første halvår 2026 utgjorde andelen 10,6 prosent av slaktevolumet, mot 17,7 prosent i første halvår 2025 og 30 prosent i første halvår 2024. Samtidig er slaktevolumet rekordhøyt.
Mattilsynet åpner driftsplandata fra akvakulturanlegg i sjø for alle21.8.2026 11:40:39 CEST | Pressemelding
Mattilsynet offentliggjør opplysninger om planlagt drift, brakklegging, flytting og utsett fra alle akvakulturanlegg i sjø. Antall fisk er det eneste som ikke deles, fordi dette anses som kommersielt sensitiv informasjon.
Utenlandsreiser kan gi alvorlig sykdom hos hund20.5.2026 14:37:35 CEST | Pressemelding
Flere norske hunder har de siste årene fått påvist alvorlige sykdommer etter reiser i Europa. Mange hundeeiere er ikke klar over smitterisikoen. Mattilsynet og Veterinærinstituttet anbefaler å la hunden bli hjemme eller ta nødvendige forholdsregler.
Ta vare på hunden din på 17. mai13.5.2026 11:55:03 CEST | Pressemelding
Det som for oss er en festlig dag, kan for de fleste hunder være skremmende og stressende. Mattilsynet oppfordrer hundeeiere til å vurdere hundens behov. Hunden bør slippe folkemengder, høyt lydnivå og overveldende sanseinntrykk.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom