Statens vegvesen

Gjennomsnittsmåling av fart i Gudvanga- og Flenjatunnelen fra 12. februar

6.2.2026 14:34:00 CET | Statens vegvesen | Pressemelding

Del

Statens vegvesen erstatter dagens automatiske trafikkontroll (ATK) med strekningsmåling (streknings-ATK) i Gudvanga- og Flenjatunnelen på E16 i Vestland fylke.

Fotoboks i Gudvangatunnelen
Det blir jevnere fart og økt sikkerhet med gjennomsnittsmåling i Gudvanga- og Flenjatunnelen. Statens vegvesen

Torsdag 12. februar 2026 settes streknings-ATK i drift for å gi bedre trafikksikkerhet og redusere driftskostnader. Tidligere hadde tunnelene to punktmålinger (punkt-ATK) hver. Den nye streknings-ATK-en kontrollerer hastigheten i begge kjøreretningene over en strekning på om lag 15 km – fra vest i Gudvangatunnelen til øst i Flenjatunnelen.

– Med streknings-ATK gjennom begge tunnelene får vi jevnere fartsnivå og økt sikkerhet, ikke bare i tunnelene, men også på strekningen mellom dem, sier Hilde Halås, seksjonssjef ATK i Statens vegvesen.

Hvorfor streknings-ATK?

Streknings-ATK gir jevnere fart og reduserer risikoen for ulykker. Denne målingen er også rimeligere å drifte enn punkt-ATK. Totalt gir løsningen både bedre trafikksikkerhet og økonomisk besparelse.

Lange tunnelstrekk

Gudvangatunnelen er 11,4 km lang, Flenjatunnelen 5 km, og dagsonen mellom tunnelene er 0,8 km. Hele strekningen har en fartsgrense på 80 km/t og en gjennomsnittlig døgntrafikk på ca. 2300 kjøretøy.

Nøkkelord

Kontakter

Pressevakt Transport og samfunn

* Trafikksikkerhet og ulykkesstatistikk
* Trafikktall
* Fotobokser/fartskontroll
* Skilt
* Bompenger
* Trafikkstyring og beredskap
* Teknologi
* Klima og miljø
* Plansaker
* Nasjonale turistveger (Pressekontakt: 97522979)
* Norsk vegmuseum (Pressekontakt: 61285250)

Tel:953 00 727pressetos@vegvesen.no

Bilder

Fotoboks i Gudvangatunnelen
Det blir jevnere fart og økt sikkerhet med gjennomsnittsmåling i Gudvanga- og Flenjatunnelen.
Statens vegvesen
Last ned bilde
Kart som viser hvor det blir strekningsmåling
Her kommer fotoboksene som skal måle gjennomsnittsfarten gjennom Gudvanga- og Flenjatunnelen.
Statens vegvesen
Last ned bilde

Om Statens vegvesen

Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye