Dette kan endre reiseruten din
6.2.2026 07:00:00 CET | Avinor | Pressemelding
Når du skal ut og fly, blir reiseruten påvirket av mer enn bare vær og vind. Verdenspolitikken, krig og konflikt preger luftrommets kapasitet og kan påvirke din reise.

Når luftrom stenges, endres rutene
I dag er luftrommet over Ukraina helt stengt, og Russland er utilgjengelig for en rekke vestlige flyselskaper. I tillegg skaper den sikkerhetspolitiske situasjonen i Midtøsten økt usikkerhet for flytrafikken. Perioder med spenning og konflikt i regionen, inkludert i og rundt Persiabukta, kan føre til midlertidige restriksjoner eller stengninger av luftrom. Dette påvirker blant annet flyvninger til og fra knutepunkter som Dubai, som er et viktig bindeledd mellom Europa, Asia og Afrika.
Når luftrom begrenses eller ruter legges om i Midtøsten, kan det få ringvirkninger langt utenfor regionen, med lengre flytider, økt drivstoffbruk og endrede reiseruter også for passasjerer som ikke har regionen som endelig reisemål.
– Vi ser at krig og konflikt får direkte utslag på hvor flyene velger å fly. Når luftrom stenges i ett område, betyr det mer trafikk andre steder og forlenget reisetid for passasjerene, sier Jan Gunnar Pedersen, konserndirektør i Avinor Flysikring.
Dette får også konsekvenser for Norge.
Færre overflyvninger gir tapte inntekter
Konflikten mellom India og Pakistan har ført til at pakistansk luftrom er stengt for indiske flyselskaper. Dermed presses rutene sørover, og Norge mister trafikk som tidligere gikk over vårt luftrom. Disse såkalte overflyvningene er en viktig inntektskilde for Avinor.
Når et fly passerer gjennom norsk luftrom uten å lande eller ta av, må selskapet likevel betale en avgift. Av de omtrent 1300 flyene som daglig ferdes i norsk luftrom, er drøye 250 overflyvninger. Norge er attraktivt å fly over, både på grunn av lave avgifter og vår strategiske beliggenhet.
– Air India har tradisjonelt vært et av de flyselskapene som har gitt Norge mest inntekter fra overflyvninger. Når de nå ikke kan bruke pakistansk luftrom og dermed ikke flyr over Norge, taper vi rundt 50 millioner kroner i året, sier Pedersen.
Overflyvningsinntektene er en del av finansieringen av den norske flysikringstjenesten. Tap som følge av stengte luftrom har derfor betydning for driften av norsk luftrom.
– Dette er et tydelig eksempel på hvordan storpolitikken slår rett inn i flytrafikken. For passasjerene betyr det lengre reisetid, for flyselskapene høyere kostnader, og for Norge betyr det tapte inntekter når flytrafikken presses utenfor vårt luftrom, sier Pedersen.
Flyselskapets ansvar
Selv om endringer i luftrom og flyruter ofte skyldes forhold langt utenfor flyselskapenes kontroll, er det alltid flyselskapet som har ansvaret for informasjon til passasjerene. Avinor har ikke tilgang til detaljer om enkeltreiser, billetter eller konkrete rutevalg.
– Avinor legger til rette for trygg og effektiv flytrafikk i norsk luftrom, men vi har ikke informasjon om hvordan det enkelte flyselskap planlegger eller tilpasser sine ruter. Spørsmål om egen flyvning må derfor alltid rettes direkte til flyselskapet, sier Pedersen.
Nøkkelord
Bilder


Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Rekordmange reiser fra Bergen lufthavn i påsken: – Travelt, men vi er godt forberedt24.3.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Bergen lufthavn går inn i påsken med flere reisende enn noensinne i en påske, og en vekst på over 10 prosent i utenlandstrafikken sammenlignet med fjorårets påske.
Moderat, men stabil økning i påsketrafikken på Stavanger lufthavn24.3.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Stavanger lufthavn går inn i en påskeperiode med moderat, men stabil trafikkvekst. Totalt 128 988 reisende er ventet gjennom lufthavnen i perioden 25. mars–7. april. Det viser ferske prognoser fra Avinor. Samtidig markerer lufthavnen en viktig milepæl når Finnair åpner ny rute mellom Stavanger og Helsinki palmesøndag 29. mars.
Går mot travel påske ved Trondheim lufthavn24.3.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Trondheim lufthavn Værnes går inn i påsken med omfattende trafikk og betydelig høyere pågang enn i en vanlig våruke. Prognosene viser at rundt 184 000–188 000 reisende skal gjennom lufthavnen i perioden 25. mars–7. april.
Går mot travel påske på Avinors flyplasser24.3.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
På fredag starter påskeutfarten på norske flyplasser, og de neste dagene skal 1,5 millioner passasjerer ut på reise.
Stor interesse for naturtiltak i Bodø – fire prosjekter får støtte23.3.2026 14:30:00 CET | Pressemelding
Tilskuddsordningen for naturtiltak i Bodø kommune, som er etablert i forbindelse med byggingen av ny lufthavn, har nå ferdigbehandlet søknadene som kom inn i 2025. Interessen var stor, og fire prosjekter har fått innvilget til sammen 690 000 kroner i tilskudd i denne runden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom