Ice og Telia inngår nasjonalt samarbeid om nettverksdeling
2.2.2026 18:45:00 CET | Telia Norge | Pressemelding
Ice, gjennom Lyse, og Telia Norge vil etablere et felleseid selskap for nettverksdeling som skal bygge et felles nasjonalt mobilnett. Produksjonssamarbeidet gjelder kun radionettet, og begge parter vil fortsatt operere med egne kjernenett og som uavhengige aktører og konkurrenter i markedet.

– Med et felles nasjonalt mobilnett får Norge muligheten til å sikre reell og bærekraftig konkurranse i mobilmarkedet, betydelig forbedre dekningen og styrke beredskapen, sier konserndirektør for Lyses televirksomhet, Kristin Dahle Larsen.
– En stor andel nye basestasjoner med moderne teknologi vil bli bygget de neste årene, noe som vil gi bedre mobildekning i hele landet – særlig i distriktene.
Økt lokal verdiskaping
Flere forbrukere og virksomheter i hele landet vil få tilgang til et raskere, mer stabilt og moderne mobilnett som følge av samarbeidet. Nettverksdeling er en vanlig måte for mobiloperatører å samarbeide på i de fleste EU-land og gir en mer kostnadseffektiv utbygging av mobilnett. Dette gjør det mulig å bygge dekning også der det tidligere ikke har vært kommersielt lønnsomt.
– Sammen vil vi bidra til lokal verdiskaping ved å styrke samfunnskritisk digital infrastruktur i områder som i dag har større forskjeller i mobildekningen blant operatørene. Dette gir lokalsamfunn bedre forutsetninger for næringsutvikling, bosetting og tilgang til offentlige tjenester, sier administrerende direktør i Telia Norge, Bjørn Ivar Moen.
– Når utbyggingen er ferdig i hele landet åpner det for etablering og vekst av lokale bedrifter, økt digital deltakelse og nye arbeidsplasser.
Styrker nasjonal sikkerhet og beredskap
– Vårt felles syn er at et mer komplekst trusselbilde krever styrket innsats for sikkerhet og beredskap. Nettverksdeling vil være veldig positivt for det nye nødnettet, som vil få tilgang til et bedre og mer robust mobilnett gjennom flere nye basestasjoner som gir økt dekning i hele landet og mer kapasitet i tettbebygde strøk, sier Moen.
– Samtidig vil begge parter ha egne uavhengige mobilkjernenett, og ikke minst blir det tre mer likeverdige konkurrenter i markedet for nød- og beredskapskommunikasjon. Det felleseide mobilnettet vil også sørge for at Norge står sterkere i møte med hyppigere og kraftigere ekstremvær, sier Dahle Larsen.
Etablerer felles selskap
Som en del av nettverksdelingen opprettes et felleskontrollert selskap som skal eies 50/50 av Lyse og Telia. Dette selskapet vil eie basestasjoner og radioutstyr og disponere frekvensressurser, og vil etter hvert bestå av aktuelle ansatte fra begge selskaper.
Planen er at det nye felleseide selskapet vil være operasjonelt i løpet av andre kvartal 2026.
– Allerede i 2027 vil vi ha skapt en mer effektiv deknings- og infrastrukturkonkurranse i hele landet, sier Moen.
Nøkkelord
Kontakter
Henning LundeKommunikasjonsdirektørTelia Norge AS
Tel:+47 465 00 000henning.lunde@telia.noBilder

Vi er Telia – Norges største utfordrer
Telia Norge er et ledende teknologiselskap som bygger samfunnskritisk infrastruktur og leverer innovative produkter og tjenester innen TV, internett og mobil. Vi er Norges største utfordrer og våre om lag 1400 dyktige medarbeidere jobber hver dag for å utfordre hvordan ting kan gjøres bedre for å forenkle hverdagen til bedrifter, for samfunnet og for menneskene som bor her. Gjennom våre produkter og tjenester utgjør vi navet i det digitale økosystemet i Norge, og vi gir våre kunder tilgang til det som er viktig for dem, på deres vilkår, gjennom hele døgnet – året rundt. Telia Norge er en del av Nordens største telekomselskap, Telia Company. Vi har merkevarene Telia, OneCall, Mycall og Phonero.
Følg pressemeldinger fra Telia Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Telia Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Telia Norge
Telia-undersøkelse: Bare én av ti bedriftsledere føler seg svært godt forberedt på cyberangrep4.11.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Telias ferske undersøkelse blant norske bedriftsledere viser at de er bekymret for cybertrusler, men at mange likevel føler seg dårlig rustet til å håndtere et større angrep. Samtidig tror et flertall at kunstig intelligens vil øke risikoen for cyberangrep de neste årene. Telia understreker viktigheten av å styrke kompetansen og beredskapen.
Telia oppnår toppscore i Global Child Forums benchmark for barns rettigheter30.10.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Telia er den første telekomoperatøren som har oppnådd toppscore i Global Child Forums årlige vurdering av hvordan internasjonale selskaper beskytter og ivaretar barns rettigheter. Anerkjennelsen omfatter Telias arbeid med barns rettigheter på tvers av virksomheten. I Norge handler dette blant annet om å hjelpe foreldre med å navigere barnas digitale liv.
Telia Norge: Resultater for tredje kvartal 202622.10.2026 07:01:00 CEST | Pressemelding
Telia Company presenterer i dag resultater for tredje kvartal 2026, inkludert tall for Telia Norge.
Telia Norges svindelrapport: forhindret tap på 3 milliarder kroner i tredje kvartal – svindlerne tilpasser seg og finner andre veier15.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I løpet av juli, august og september forhindret Telia over 100 millioner svindelforsøk rettet mot norske mobil- og fastnettkunder. Selskapet rapporterer om en jevn strøm av svindel-SMS som misbruker navnene til blant annet EasyPark, og ser en trend der meldinger sendes via WhatsApp.
Telia lanserer Hvem Ringer: Se hvem som ringer mens det ringer13.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Et flertall av nordmenn lar være å svare når et ukjent nummer ringer. Med den nye trygghetstjenesten Hvem Ringer gjør Telia det enklere å se hvem som ringer, direkte på mobilskjermen og uten bruk av en egen app.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom