Vinden stopper og regningen stiger
2.2.2026 12:49:45 CET | Motvind Norge | Pressemelding
Langvarig kulde og lite vind tømmer magasinene og sender regningen til folk flest: Norge opplever nå det mange advarte mot da energipolitikken ble lagt om. Et stabilt høytrykk over Nord-Europa gir kaldt vær, lite vind og høy etterspørsel etter strøm. Resultatet er at vindkraften leverer nær null, mens vannkraften kjøres hardt.

Strømprisen i Midt-Norge ligger nå over 200 øre per kilowattime, og kan holde seg der i flere uker. Samtidig tappes magasinene raskt, i en situasjon med lite snø og svakt tilsig.
Ifølge kraftanalytiker Tor Reier Lilleholt i Insight by Volue er fyllingsgraden i norske vannmagasiner allerede under normalen, og situasjonen kan bli betydelig verre utover våren. Med høy produksjon av vannkraft nå og lite tilsig kan magasinene i Sør-Norge stå nær tomme når snøsmeltingen starter.
Situasjonen forverres av at vindkraften også svikter i Sverige, Finland og England. Hele systemet faller tilbake på regulerbar vannkraft, akkurat slik Motvind Norge og andre kritikere av dagens energimodell har advart mot i årevis.
Dyrt for folk flest
Mange husholdninger kan bytte til Norgespris. Det kan ikke næringslivet. Bedrifter betaler markedspris, og den kostnaden sendes videre rett inn i prisene på varer og tjenester.
Det betyr at selv de som tror de er skjermet for høye strømpriser gjennom Norgespris, betaler regningen likevel. Den kommer bare via mat, bygg, transport og tjenester.
For når strøm blir dyrere, blir alt annet også dyrere.
Det er også verdt å stille spørsmålet mange nå stiller seg: Hvordan skal Norges Bank kunne sette ned renten når energipolitikken driver prisene opp i hele økonomien?
Norge er i dag tett koblet til Europas kraftmarked gjennom utenlandskabler og nye store linjeprosjekter. Når prisene er høye i Europa, tappes norske magasiner for å eksportere kraft dit prisene er høyest.
Vindkraft løser ingen problemer
Det er verdt å merke seg paradokset: Det ønskes utbygd mer vindkraft, samtidig som dagens situasjon nok en gang viser at vindkraften ikke er der når vi kunne hatt behov for den. På kalde, vindstille vinterdager leverer vindkraft lite eller ingenting.
Da er det vannkraften som må ta hele belastningen, og magasinene tappes raskere enn før. Resultatet er høyere priser, større risiko og økt sårbarhet.
Motvind Norge har lenge advart mot akkurat denne utviklingen. Et system der natur bygges ned for kraft som ikke leverer når det gjelder, samtidig som stabil vannkraft brukes som salderingspost i et internasjonalt marked.
-Vi må bruke den stabile kraften vi har bedre, redusere eksportpresset og sikre nasjonal kontroll over energien, sier John Fiskvik, styreleder i Motvind Norge og fortsetter:
-Når kulda biter og vinden stilner, blir det tydelig hvem som får regningen til slutt. Det hjelper ikke med Norgespris for folk flest når alle varer og tjenester blir tilsvarende dyrere.
Nøkkelord
Kontakter
Gaute Grøtta GravLeder informasjon og kommunikasjonMotvind Norge
Tel:92601505ggg@motvind.orgwww.motvind.orgLenker
Følg pressemeldinger fra Motvind Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Motvind Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Motvind Norge
1139 flammer mot vindkraft: Motvind Norge knuste alle rekorder9.10.2026 01:41:10 CEST | Pressemelding
Aldri før har så mange deltatt i den nasjonale vardetenningen mot vindkraft. Torsdag kveld ble hele 1139 flammer registrert over hele Norge, langt over det ambisiøse målet på 1000. Fra fjelltopper og fjordarmer til hager og gårdstun lyste motstanden mot vindkraft opp i hele landet.
Motvind Norge mobiliserer nasjonalt: Skal tenne 1000 flammer over hele landet6.10.2026 12:28:48 CEST | Pressemelding
Motvind Norge er midt i en landsomfattende aksjonsuke mot nye vindkraftutbygginger. Torsdag 8. oktober kulminerer den med varder og flammer over hele Norge, samtidig som det blir demonstrasjon foran Stortinget. Målet er 1000 markeringer på én kveld.
Regjeringen overprøver NVE: Davvi vindkraftverk får en ny sjanse1.10.2026 14:06:25 CEST | Pressemelding
Energidepartementet har opphevet NVEs avslag på Davvi vindkraftverk i Finnmark. Dermed åpnes det igjen for et av Norges mest omstridte vindkraftprosjekter, til tross for NVEs klare advarsler om irreversible naturinngrep og konsekvenser for samisk kultur og reindrift.
Motvind Norge har passert 25.000 medlemmer14.9.2026 13:24:10 CEST | Pressemelding
Motvind Norge har nå passert 25.000 medlemmer. Milepælen ble nådd under Dyrsku’n i Seljord, der Motvind Telemark denne helgen møtte folk, informerte om konsekvensene av vindkraft og vervet nye medlemmer. Seks år etter etableringen har Motvind Norge vokst til en av landets største folkebevegelser for bevaring av naturen.
Fant hormonforstyrrende BPA i vindturbinblader: Motvind Norge krever analyser rundt vindkraftverk26.8.2026 13:38:29 CEST | Pressemelding
Nye analyser utført av NILU for Motvind Norge påviser bisfenol A (BPA) i materiale fra vindturbinblader i Nord-Odal. Samtidig har europeiske myndigheter de siste årene kraftig skjerpet vurderingen av hvor mye BPA mennesker bør eksponeres for. Motvind Norge mener det må undersøkes hvor mye som faktisk spres når turbinblader slites, skades eller hogges opp, og om stoffet når natur og drikkevann.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom