Einar Øgrey Farsund blir del av EQVA
2.2.2026 12:10:01 CET | Eqva | Pressemelding
For to uker siden sikret EQVA ny langsiktig finansiering som åpner strategiske muligheter for konsernet. Finansieringsløsningen gir rom for både organisk utvikling i konsernets selskaper og for strategiske oppkjøp.

I dag har EQVA signert en avtale om kjøp av den mekaniske og elektromekaniske virksomheten til Einar Øgrey i Farsund. Transaksjonen er av strategisk betydning og gir EQVA økt kapasitet på både eksisterende og nye komplementære tjenesteområder, tilgang på personell med høy kompetanse, lokal tilhørighet på Sørlandet og en bredere kundebase. For 2025 forventer forretningsenheten for mekanisk og elektromekanisk virksomhet omsetning på ca. NOK 160 millioner og EBITDA på NOK 15 millioner (9%).
Einar Øgrey Farsund er en veletablert aktør på Sørlandet med 65 ansatte som tilbyr konstruksjon og design, mekanisk tilvirkning, installasjon, samt vedlikehold av mekaniske konstruksjoner og maskiner. Selskapet har også spisskompetanse innen sertifisering og årlig kontroll av løfteutstyr, ikke-destruktiv testing (NDT), 3D-modellering og konstruksjon samt 3D-scanning.
I tiden fremover vil selskapet styrke sin posisjon som leverandør av mekaniske og elektromekaniske tjenester til eksisterende kunder som Alcoa, Aludyne, Eramet, Alloc og Hitachi, samtidig som selskapet legger til rette for ekspansjon innen nye markedsområder. Selskapet skal drives videre under samme merkenavn, og får muligheter for synergier og vekst sammen med øvrige selskaper i EQVA.
«Oppkjøpet av den mekaniske og elektromekaniske virksomheten til Einar Øgrey Farsund er et viktig strategisk steg for EQVA. Selskapet tilfører konsernet høy fagkompetanse, sterke kunderelasjoner og en solid posisjon på Sørlandet. Sammen styrker vi vår kapasitet innen både eksisterende og nye tjenesteområder, og legger et godt grunnlag for videre vekst og verdiskaping,» sier Olav Koløy, CEO EQVA.
«Å bli en del av EQVA gir oss nye og spennende muligheter for videre utvikling. Vi blir del av et større fagmiljø og et konsern med tydelige ambisjoner for vekst. Samtidig er vi svært fornøyde med at virksomheten videreføres under etablerte rammer, slik at vi kan bygge videre på kompetansen, kulturen og relasjonene vi har utviklet over tid,» sier Arne Marthinsen, daglig leder Einar Øgrey Farsund.
Prosessen forventes ferdigstilt i løpet av 2. kvartal 2026. HVDC-virksomheten av Einar Øgrey Farsund blir fisjonert ut av selskapet før EQVA overtar selskapet.
Eqva | Leading Sustainable Solutions for Industrial Services
Øgrey Farsund – Mekanisk og elektromekanisk konstruksjon, produksjon, installasjon og vedlikehold
Kontakter
Arne MathisenDaglig lederEinar Øgrey Farsund
Tel:+47 900 46 025Olav Hilmar KoløyCEOEQVA ASA
Tel:+47 911 58 829olav.koloy@eqva.noOm EQVA
EQVA er en totalleverandør av industrielle tjenester, bygget på utvikling og langsiktig eierskap i solide og komplementære industriselskaper.
Blant EQVAs kunder er ledende industriaktører innen smelteverk, prosessindustri, akvakultur, maritim sektor og offshore. Kjernekompetansen omfatter ingeniørtjenester og mekaniske løsninger, stålkonstruksjoner, rør- og tanksystemer, ventilasjon, elektro og automasjon, samt utbygging og drift av vannkraftverk.
EQVA kombinerer organisk vekst med målrettede oppkjøp for å styrke kontantstrøm, kjernevirksomhet og geografisk tilstedeværelse. Porteføljeselskapene har høy grad av autonomi innenfor klare rammer for styring, rapportering og felles støttefunksjoner. Slik oppnås effektiv drift, skalafordeler og realisasjon av synergier – samtidig som selskapenes nærhet til kunder og markeder ivaretas.
EQVAs kapitallette modell og fokus på kontantgenerering gir en attraktiv kapitalstruktur som muliggjør lønnsom vekst over tid. Med over 660 spesialiserte medarbeidere og en sterk tilstedeværelse i flere av Norges sentrale industriregioner, er EQVA godt posisjonert for videre vekst.
Les mer på www.eqva.no

Følg pressemeldinger fra Eqva
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Eqva på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Eqva
EQVA ASA leverer bedring i andre kvartal og styrker posisjonen i attraktive industrimarkeder26.8.2026 07:01:00 CEST | Pressemelding
EQVA ASA rapporterte inntekter på NOK 365 millioner i andre kvartal 2026, en økning på 4,6 prosent fra samme periode i fjor. EBITDA endte på NOK 19 millioner. For første halvår var inntektene NOK 735 millioner, opp 22 prosent sammenlignet med første halvår 2025, drevet av gjennomførte oppkjøp og økt aktivitet i konsernet.
EQVA inngår betydelig kontrakt med Data Center Installations7.7.2026 08:13:09 CEST | Pressemelding
7. juli 2026: EQVA ASA («EQVA») har gjennom sine datterselskaper inngått kontrakt med Data Center Installations («DCI») om flerfaglige industrielle leveranser til datasenterprosjekter i Norge. Kontrakten har en betydelig størrelse for EQVA, inkludert opsjoner.
BKS Industri utnevner Robin Holmedal Pedersen som ny daglig leder26.1.2026 12:27:09 CET | Pressemelding
26. januar 2026: BKS Industri AS har gleden av å kunngjøre at Robin Holmedal Pedersen er utnevnt til ny daglig leder i selskapet, med virkning fra 1. mars 2026. Pedersen overtar rollen etter Trygve Kjerpeseth, som fortsetter i stillingen som COO i EQVA-konsernet og daglig leder i EQVA Industrial Solutions.
Marine Support sikrer kontrakter for over 20 millioner kroner22.1.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
21. januar 2026: Marine Support AS har den siste måneden inngått tre betydelige kontrakter med både nye og eksisterende kunder, med en samlet verdi på over 20 millioner kroner.
Til EQVAs aksjonærer15.12.2025 12:23:49 CET | Aktuelt
EQVAs styre har sammen med nylig tiltrådt konsernsjef Olav Hilmar Koløy og øvrig ledelse avsluttet høstens strategiprosess. Retningen for EQVA ligger fast, men prioriteringene spisses.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom