Presseinvitasjon: Næringsminister Cecilie Myrseth til Arctic Frontiers
2.2.2026 10:38:40 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth er i Tromsø for å delta på Springfart for Nord på mandag 2. februar og Arctic Frontiers tirsdag 3. og onsdag 4. februar. Den årlige konferansen om Arktis samler forskere, næringsliv og politikere fra inn- og utland.

– Nordområdene er ikke bare viktige for Norge – de er avgjørende. Næringslivet i Nord-Norge skaper arbeidsplasser innenfor romteknologi, industri, mineraler, sjømat og reiseliv, for å nevne noe. Det finnes store muligheter her, men vi må knytte oss tettere til Europa! Jeg gleder meg til å diskutere dette på hjemmebane under den viktige møteplassen som Arctic Frontiers er, sier næringsminister Cecilie Myrseth.
Næringsministeren deltar på flere arrangementer;
Program
Mandag 2. februar
10:00 Springfart for Nord: Næringsutvikling og geopolitikk
Hva: Næringsminister Cecilie Myrseth i samtale med Eirik Bergesen om næringsutvikling og geopolitikk.
Sted: Radisson Blu Hotell Tromsø
Tirsdag 3. februar
08:00 Frokostmøte: “Reiseliv i Tromsø: Et godt sted å bo er et godt sted å besøke. Når krysses grensen?»
Hva: Frokostmøte med paneldebatt som handler både om hva reiseliv bidrar med til Tromsø, som arbeidsplasser, verdiskaping og et rikere aktivitetstilbud, men også om hvordan man bør håndtere utfordringer som innbyggerslitasje, press på infrastruktur og natur, samt økt klimaavtrykk.
Sted: Tromsø Rådhus
15:30 “Space Made Simple – Unlocking Opportunities Across Industries”
Hva: Innledninger og paneldebatt som vil utforske hvordan forenkling av tilgang til verdensrommet kan åpne for nye muligheter for innovasjon, vekst, samarbeid og styrking av motstandskraft i en av de mest strategiske regionene på jorden.
Sted: Gamle Tromsø, Saga Hotel
17:30 “The Space to Collaborate”
Hva: Innledninger og paneldebatt som vil fokusere på hvilken rolle romvirksomhet spiller i å sikre et robust Arktis.
Sted: Margarinfabrikken, the Edge
Onsdag 4. februar
11:00 “Building Up the Arctic”
Hva: Paneldebatt som fokuserer på investeringer i infrastruktur for å bygge sterkere sivilsamfunn.
Sted: Margarinfabrikken, the Edge
Næringsministeren er tilgjengelig for intervjuer med pressen. Ta kontakt med kommunikasjonssjef Lisa Nordøen; lno@nfd.dep.no, (+47) 934 19 402
Kontakter
Lisa NordøenKommunikasjonssjef
Tel:934 19 402lno@nfd.dep.noOm oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Fiskeri- og havministeren inviterer til innspillsmøte om fremtidens havbruksregulering27.3.2026 13:11:02 CET | Pressemelding
Som oppfølging av havbruksmeldingen inviterer fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss til innspillsmøte 19. mai 2026 kl. 09-12.
Regjeringen foreslår endringer i lov om tilskudd til sysselsetting av arbeidstakere til sjøs27.3.2026 11:45:00 CET | Pressemelding
Lovendringene er nødvendige for å få godkjent ordningen av EFTAs overvåkingsorgan ESA for en ny periode fra 2027.
Signerte avtale om norsk deltakelse i EUs Secure Connectivity-program26.3.2026 09:12:45 CET | Pressemelding
Norge og EU styrker samarbeidet om sikker satellittkommunikasjon med signering av Secure Connectivity-avtalen. Nå bindes Norge tettere til europeisk romsamarbeid.
Lavere markedsavgift for pelagisk og konvensjonell sjømat24.3.2026 09:48:34 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss har besluttet å senke markedsavgiften for pelagiske arter og konvensjonelle produkter. Målet er å lette situasjonen for næringen i en krevende tid.
Næringsminister Cecilie Myrseth til Brussel 25.-26. mars21.3.2026 08:00:07 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth reiser til Brussel for å undertegne Secure Connectivity avtalen med EU.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom