Har inngått kontrakt om utbedringer på rv. 7 i Måbødalen
30.1.2026 14:31:53 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Statens vegvesen har inngått kontrakt med Kraftmontasje AS om tiltak i Måbødalen i forbindelse med den kommende oppgraderinga i Lærdalstunnelen. Kontraktsum er på 49,5 millioner kroner, og arbeidene skal ferdigstilles før arbeidene i Lærdalstunnelen starter i september.

-Det har vært god interesse for kontrakten, med tre entreprenører som gav tilbud. Det er mye som skal gjøres på strekninga på kort tid, sier prosjektleder Eirik Matre Røthe.
For å få utført arbeidet vil det bli kollonnekøyring på nattestid, med intill 30 minutters ventetid, mellom klokka 20.00 og 05.30.
Fakta om prosjektet:
Måbødalen ligger i Eidsfjord kommune på Rv.7, og det er stigninga opp mot Hardangervidda fra vest.
Tunnelene som skal oppgraderes er:
• Kvernhushaugtunnelen ble åpnet for trafikk i 1983 og er 542 meter lang
ettløpstunnel. Tunnelprofil T8,5.
• Måbøtunnelen ble åpnet for trafikk i 1986 og er 1893 meter lang ettløpstunnel.
Tunnelprofil T8,5.
• Storegjeltunnelen ble åpnet for trafikk i 1980 og er 842 meter lang ettløpstunnel.
Tunnelprofil T8,5.
• Dalbergtunnelen ble åpnet for trafikk i 1967 og er 335 meter lang ettløpstunnel.
Tunnelprofil T8.
Årsdøgntrafikk i Måbødalen er på ca. 1600 kjøretøy, men det er stor trafikkøkning på sommeren og mye
aktivitet i forbindelse med severdigheten Vøringsfossen. Tunnelene har bratt stigning på
ca. 8% og liten horisontal kurvatur.
I forbindelse med oppgradering av Lærdalstunnlen forventer vi en økt trafikk på Rv.7, og vi
ønsker derfor å øke trafikksikkerheten i tunnelene og generelt på strekningen.
Hovedarbeidene består i
• Etablere temoskanner som registrer varme i bremser og motor på tunge kjøretøy, og
ved registreing av høy temperatur på kjøretøyet skal det lede kjøretøyet inn på
oppstillingplass for avkjøling.
• Montering av stengepunkt, bommer og rødblink.
• Montering av skilt og skiltgalger.
• Graving av grøfter og legging trekkerør.
• Levering og montering av nødstasjoner, nødstyreskap, rømningslys og fordelinger.
• Automasjon.
• Kamera ved bommer.
• Tellesløyfe
• Gatelys
Kontrakten med Kraftmontasje AS inneholder også installasjon av evakueringslys i fire tunneler på E16, og dette gjelder Hette-, Boge-, Trengereid- og Romslotunnelen. Her er det lagt opp til kollonnekøyring mellom kl. 22.00 og 05.30 når det pågår arbeid i tunnelene.
Kontakter
Eirik Matre RøtheProsjektleiarStatens vegvesen Utbygging Tunneloppgradering
Tel:412 06 131eirik.rothe@vegvesen.noOm Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Betrar trafikktryggleik og framkomst på rv. 1314.4.2026 12:56:20 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal utbetre ei strekning på i underkant av 2 km på rv. 13 mellom Vangsnes ferjekai og Krossen i Vik kommune.
Nye variable fartsgrenseskilt settes opp på E18 mellom Asker og Holmen13.4.2026 11:59:39 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen starter nattarbeid i slutten av april for å montere ni portaler med variable fartsgrenseskilt. Monteringsarbeidet på E18 mellom Asker og Holmen pågår til midten av mai og kan gi korte stopp for trafikantene.
Stortingets transport- og kommunikasjonskomité besøker Troms10.4.2026 10:21:35 CEST | Pressemelding
Infrastruktur og beredskap i Troms står på programmet når Stortingets transport- og kommunikasjonskomité besøker fylket 13. - 15. april. Komitéen skal også få orientering om store veiprosjekter i fylket.
Gjer E134-strekning breiare, rettare og betre9.4.2026 07:51:18 CEST | Pressemelding
Frå Ølen til Mørkeli startar Statens vegvesen snart på eit etterlengta prosjekt som varar to og eit halvt år.
Signerte kontrakt for E134 Oslofjordforbindelsen8.4.2026 13:34:15 CEST | Pressemelding
I dag signerte Veidekke Entreprenør AS kontrakt for å bygge E134 Oslofjordforbindelsen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom