Eventyrlyst sender rogalendinger til Albania!
4.2.2026 08:00:00 CET | Apollo | Pressemelding
Rogalendinger elsker å oppdage nytt. Nå peker Albania seg ut som en ny favoritt med kultur, natur og spektakulære opplevelser.

Albania har de siste årene seilet frem som en favoritt blant nordmenn. I sommer kan også rogalendingene endelig oppleve det unike landet, når Apollo lanserer det som ny destinasjon fra Sola flyplass. Til tross for sin økende popularitet regnes Albania fortsatt som en uoppdaget perle i Middelhavet. Landet treffer derfor perfekt for rogalendingene, som utmerker seg som noen av Norges mest eventyrlystne!
– Albania er et av de mest spennende reisemålene jeg har besøkt – og trolig det jeg har vært mest positivt overrasket over. Gjestfriheten er helt unik, maten fantastisk, og du får et unikt stykke historie kombinert med vakre strender, kultur og natur. I tillegg er prisnivået uslåelig, så her får man utrolig mye ferie for pengene, sier Beatriz Rivera, kommunikasjonssjef i Apollo.
Et land for oppdagelser
En fersk reiseundersøkelse* fra Apollo viser at rogalendinger virkelig søker nye opplevelser: nesten 33 % beskriver seg selv som utforskende reisende, og 72,6 % foretrekker å besøke reisemål de aldri har vært på før.
Albania treffer denne profilen perfekt: landet tilbyr historiske UNESCO-byer som Berat og Gjirokastër, Butrint National Park med romerske og bysantinske ruiner, frodige fjellandsbyer og en kystlinje spekket med vakre strender.
Nasjonalparker som Llogara og Vjosa Wild River gir også rom for fotturer, rafting og naturopplevelser i uberørt landskap - noe som også passer perfekt for rogalendingene. Hele 43,8 % sier nemlig at de vil oppleve naturopplevelser i ferien!
– Albania gir deg følelsen av å oppdage noe helt nytt. Fra gamle festninger til skjulte fjellandsbyer og krystallklare strender - det er en kombinasjon av natur, historie og kultur man sjelden finner andre steder, sier Rivera.

Mat, mennesker og minner
Foruten sin rike historie og majestetiske natur er Albania også kjent for sitt spennende kjøkken, som kombinerer middelhavssmaker med balkanske tradisjoner. Fersk sjømat langs kysten, grillede kjøttretter, lokale oster og urter serveres i hyggelige omgivelser – og små markeder, kaffehus og mulighet for å møte lokalbefolkningen tett gjør også ferieopplevelsen både autentisk og levende.
Derfor er det kanskje ikke så rart at Rivera er overbevist om at Albania vil bli den nye sommerfavoritten fra Stavanger: I undersøkelsen svarer nemlig hele 80 % av rogalendingene at det er maten og stundene rundt middagsbordet de husker best fra ferien - samtidig som 46,5 % ønsker seg lokale kulturopplevelser.
– Albania treffer alle sanser, med familieeide restauranter, lokale råvarer og lange, sosiale måltider som gir minner for livet. Er du glad i mat, vil du elske dette landet, sier hun.
Nøkkeltall fra undersøkelsen: Rogaland
- 72,6 % foretrekker å reise til et sted de aldri har vært før
- 32,9 % definerer seg som “eventyrere”
- 46,5 % vil ha lokale kulturopplevelser i ferien
- 43,8 % vil ha naturopplevelser
- 37 % vil oppleve severdigheter og attraksjoner
- 23,3 % ønsker å bli kjent med lokalbefolkningen
- 80 % sier de sterkeste ferieminnene handler om mat og måltider
*Den landsdekkende undersøkelsen ble gjennomført av Inqvita på vegne av Apollo i januar 2026, og omfattet over 1000 respondenter i alderen 18–70 år.
Nøkkelord
Kontakter
Apollos Pressetelefon
Tel:22 33 45 00Beatriz RiveraNordisk kommunikasjonssjef
beatriz.rivera@apollo.noBilder





Om Apollo
Apollo er en av Nordens ledende reisearrangører med en million reisende i året. Vi arrangerer tradisjonelle pakkereiser, treningsreiser, cruise, storbyferier og fleksible pakkereiser der du selv velger reisemål, reiselengde og hotell.
Sammen med spesialistarrangørene Golf Plaisir, Lime Travel og Xtravel samt treningshotellet Playitas er Apollo en del av gruppen DER Touristik Nordic AB. Vi jobber aktivt med bærekraftige reiser og har vært Travelife-sertifisert siden 2016. Les mer på www.apollo.no.
Følg pressemeldinger fra Apollo
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Apollo på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Apollo
Apollo Sports lanserer Shaolin Kung Fu-retreat i Kina20.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Apollo Sports fortsetter å utvide tilbudet av unike treningsreiser og lanserer nå en 12-dagers Shaolin Kung Fu-retreat i Dengfeng i Kina. Her får deltakerne trene autentisk Shaolin Kung Fu med erfarne mestere – bare minutter fra det legendariske Shaolintempelet.
DERTOUR Group European Travel Trend Report del III: Slow travel og soloreiser endrer ferievanene19.8.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Europeiske reisende ønsker i økende grad ferier som gir dem mulighet til å senke tempoet, bli lenger på ett sted og prioritere færre, men mer minneverdige opplevelser. Samtidig blir soloreiser en stadig mer etablert del av europeernes reisevaner.
Én av tre har funnet kjærligheten på ferie13.7.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Sommerferien byr ikke bare på sol, bading og lange middager. For mange nordmenn fører den også til sommerfugler i magen.
Apollo lanserer sportshotell i Thailand1.7.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Apollo Sports fortsetter å utvikle satsingen på treningsreiser og lanserer nå sportshotellet Varana – The Wellcation Experience i Krabi. Hotellet er utviklet for reisende som ønsker å kombinere trening, velvære og restitusjon i tropiske omgivelser.
Nordmenn best i Norden på solkrem29.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Vi smører oss oftere enn både svenskene og danskene – men mennene henger fortsatt etter. Det viser en landsdekkende undersøkelse gjennomført av Apollo.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom