80-års jubileum for Sanitetskvinnenes fastelavnsris
29.1.2026 08:00:00 CET | Sanitetskvinnene | Pressemelding
Lørdag går startskuddet for Sanitetskvinnenes fastelavnsrissalg - for åttiende gang. Det fargerike riset har vært med på å bygge opp velferdsstaten. I dag går pengene til forskning på kvinnehelse.

Lørdag går startskuddet for Sanitetskvinnenes tradisjonsrike fastelavnsrissalg over hele landet. I år er det den åttiende gangen det fargerike riset er til salgs på gater og torg. Tusenvis av engasjerte frivillige har stilt opp på dugnad og sanket bjørkeris, pyntet risene med fjær og planlagt salget, som er til inntekt for forskning på kvinnehelse og gode tiltak i eget lokalmiljø.
Vi er stolte over å føre en 80 år lang tradisjon videre. Mye viktig helseforskning er betalt av fastelavnsris, men vår innsats trengs fortsatt. Vi fortsetter å bidra der det trengs mest, sier konstituert generalsekretær May Britt Buhaug.
Sanitetskvinnene rundt i landet får inn 8 -10 millioner kroner på fastelavnsrissalget hvert år. Mange har et forhold til det tradisjonsrike riset, som nå i 80 år har brakt våren og farger inn i norske hjem. Riset som symbol er imidlertid mye eldre, og symboliserte fruktbarhet og overgangen til vår i førkristen tid. Nå er riset pynt på fastelavnssøndag, som i år er 15. februar, dagen for fastelavnsboller med syltetøy og krem.
Politikere på fastelavnsverksted
Denne uka var politikere, samarbeidspartnere og støttespillere invitert på fastelavnsverksted i Oslo, og fikk pynte sine egne ris. Det ble fullt hus og mange flotte fastelavnsris. Forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland var blant dem som stilte opp på dugnaden for kvinnehelseforskning. Det gjorde også blant andre Bjørn Arild Gram (Sp), Bjørnar Moxnes (R), Guri Melby (V), Ida Røse (Krf) og Farhnaz Bahrami (Ap).
Når fortsetter fastelavnsdugnaden over hele landet, vi selger fastelavnsris fram til lørdag 14. februar. Ta kontakt med din lokale sanitetsforening for oversikt over utsalgssteder. Selges de ikke der du bor, er det også mulig å kjøpe fjær til selvpynting i Vita-kjeden eller et digitalt ris på våre nettsider.
Fjær for forskning
Forskning nytter, og forskningen Sanitetskvinnene har støttet, har ført til viktige framskritt og bedre behandling for flere pasientgrupper. Likevel er det fortsatt for lite kunnskap om mange kvinnesykdommer. For eksempel kan symptomer på hjertesykdom være annerledes hos kvinner enn hos menn, og det er viktig kunnskap. Sanitetskvinnene er Norges største kvinneorganisasjon med 45.000 medlemmer. Helt siden 1896 har vi hatt fokus på å bedre helse og livsvilkår, og siden 1946 har vi solgt fastelavsnris. Vår innsats trengs fortsatt.
Nøkkelord
Kontakter
Jørn Johansen, avdelingsdirektørSanitetskvinnene
Tel:90 09 72 50jorn.johansen@sanitetskvinnene.noLine SchouSenior kommuniksjonsrådgiver
Tel:97 01 68 41line.schou@sanitetskvinnene.noBilder






Om Sanitetskvinnene
Sanitetskvinnene (NKS) er Norges største kvinneorganisasjon med 45 000 medlemmer fordelt på 550 lokalforeninger. Hovedsatsingsområdene er kvinners helse og trygge lokalsamfunn. Organisasjonen driver flere ideelle virksomheter, frivillige aktiviteter og politisk påvirkning, samt finansierer forskning på kvinners helse.

Følg pressemeldinger fra Sanitetskvinnene
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sanitetskvinnene på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sanitetskvinnene
Kvinnehelseforskningsprisen 2026 til Siri Vangen11.10.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Professor Siri Vangen får Sanitetskvinnenes kvinnehelseforskningspris for sin fremragende forskning på fødsels- og svangerskapskomplikasjoner gjennom mange år, og sitt engasjement for å formidle og bygge opp kvinnehelse som forskningsfelt.
Fredrikkeprisen går til Margit Steinholt10.10.2026 16:48:05 CEST | Pressemelding
Sanitetskvinnene hedrer avdød gynekolog og fødselslege for en livslang innsats for kvinnehelse og trygge fødetjenester
Ingen penger til hormonbehandling for overgangsplager i budsjettet. Sanitetskvinnene: regjeringen svikter norsk kvinner i dag.7.10.2026 10:27:08 CEST | Pressemelding
Med nesten 100 000 underskrifter og et stortingsvedtak i ryggen, hadde Sanitetskvinnene store forventninger til regjeringens statsbudsjett. De ble ikke innfridd.
God respons i første varslingsøvelse for beredskapsfrivillige24.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Over 3500 beredskapsfrivillige kunne stille på kort varsel da Sanitetskvinnene gjennomførte øvelse i alle landets fylker.
Sanitetens uke markeres over hele Norge19.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Sanitetskvinnene er en nasjonal, frivillig beredskapsorganisasjon. Neste uke er Sanitetens uke - da viser organisasjonen fram sitt arbeid med omsorgsberedskap og trygge lokalsamfunn over hele Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom