Nytt sykehusdrama kommer på NRK: «LIS»
28.1.2026 11:15:00 CET | NRK | Pressemelding
Fire ferske leger kastes ut i en tøff sykehushverdag preget av knappe ressurser og tøffe etiske valg. Dramaserien «LIS» har premiere på NRK lørdag 11. april.

– Vi i NRK er stolte og glade over at vi med «LIS» endelig får vår første norske sykehusdramaserie, en sjanger som er svært populær internasjonalt. Det er en egen kraft i sykehuset som arena fordi alle har et forhold til den, enten som pårørende eller pasient. I «LIS» gir det at vi forteller fra et gjenkjennelig norsk sykehus en enda sterkere identifikasjon. Vi kan love publikum en engasjerende, underholdende og rørende dramaserie, sier Ales Ree, eksekutiv produsent for serien i NRK.
Serien er skapt av den internasjonalt prisbelønte manusforfatteren Karianne Lund. Hun står bak suksesser som den politiske thrilleren «Okkupert», julekalenderen «Stjernestøv» og «Hybris» for NRK.
– På mange måter er «LIS» en klassisk sykehusserie. Samtidig vil vi at serien skal være en realistisk fremstilling av både det å jobbe og å være pasient på det norske sykehuset i dag. Hver dag strekker tusenvis av helsearbeidere seg litt lenger for pasientene enn det stillingsbeskrivelsen tilsier. Det er disse menneskene vi ønsket å lage en serie om, sier Lund.
Trailer til redaksjonell bruk kan lastes ned her.
Om serien
«LIS» er en forkortelse for «lege i spesialisering», tidligere kjent som turnuslege. Serien følger Petra, Kissy, Samuel og Joakim i deres første dramatiske halvår som leger. De kjenner hverken sykehusvirkeligheten eller hverandre fra før, men det intense presset knytter dem tettere sammen enn de er med sine aller nærmeste.
Serien skildrer kampen for å redde liv uavhengig av status, alder og bakgrunn. Samtidig må de unge legene navigere i en hverdag med ressursmangel og finne balansen mellom jobb, familie og nye romanser. «LIS» er en engasjerende serie om håp, sorg og dedikasjon, fortalt gjennom karakterer som har viet livet sitt til andre – ofte til en høy personlig kostnad.
Sesong 1 av «LIS» har premiere på NRK lørdag 11. april.
Disse spiller i «LIS»:
I hovedrollen som Petra møter vi Elpida Stojcevska. Hun er utdannet ved Westerdals og har tidligere medvirket i spillefilmen «Tre menn til Vilma». Med «LIS» har Stojcevska sin første hovedrolle i en dramaserie.
Rollen som Kissy spilles av Sofia Tjelta. Tjelta ble nylig utvalgt som årets norske «Shooting Star» ved filmfestivalen i Berlin (Berlinalen) 2026. Hun har tidligere markert seg i en rekke store film- og TV-produksjoner, inkludert en rolle i Ruben Östlunds nye film «The Entertainment System Is Down»
Deniz Kaya spiller rollen som Joakim. Kaya har bemerket seg i serier som «Pørni» og «Nepobaby», samt i rollen som Stein i Nationaltheatrets kritikerroste versjon av «Døden på Oslo S» på Økernsenteret.
Taume Dery spiller rollen som Samuel. Dery driver med standup og skuespill ved siden av jobben som interaksjonsdesigner, og har blant annet medvirket i den kritikerroste teaterforestillingen «Sorte gutter gråter ikke». Rollen som Samuel er hans første rolle i en TV-serie.
Også Anders Baasmo, Thomas Gullestad, Cathrine Frost, Hannah Haslie, Kenneth Homstad og Andreas Stoltenberg Granerud spiller sentrale roller i serien.
Fakta om «LIS» |
|||
|
|||
Kontakter
Janina MostiKommunikasjonsansvarlig
Tel:48058688janina.mosti@nrk.noBilder







Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Kasper Wikestad skal jobbe for NRK under fotball-VM10.3.2026 13:20:12 CET | Pressemelding
Han har formidlet noen av de største øyeblikkene i internasjonal fotball til det norske folk. Til sommeren skal Kasper Wikestad jobbe for NRK under fotball-VM.
Suksessen fortsetter - NRK søker nye deltakere til «Team Pølsa»10.3.2026 13:00:00 CET | Pressemelding
«Team Pølsa» engasjerer og berører nok en gang det norske folk. Nå søker NRK etter ungdommer til sesong tre.
Rekordstor interesse for NRK FleRe: 377 søkere kjemper om plassene10.3.2026 09:02:15 CET | Pressemelding
NRKs talentprogram for journalister med flerkulturell kompetanse, NRK FleRe, knuser alle tidligere rekorder med hele 377 søkere.
«Blåtur»: Ny humorpodkast fra BMI-trio10.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Christian Mikkelsen, Olav Svarstad Haugland og Emil Lystvedt Berntsen inviterer inn i et uforutsigbart humorunivers. Podkasten har premiere i NRK Radio tirsdag 10. mars.
Isalill Kolpus og Ánte Siri er programledere for Sámi Grand Prix 20265.3.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Tolv artister er klare for å imponere i den største samiske musikkonkurransen. Få oversikten her.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom