Bærekraftsglipp svir for næringslivet
28.1.2026 05:50:00 CET | Regnskap Norge | Pressemelding
EU har vedtatt å redusere omfanget av pliktig bærekraftsrapportering, men norske virksomheter må fortsatt forholde seg til dagens regler for regnskapsåret 2025, fordi nødvendige lovendringer ikke rekker å komme på plass i tide. – Det er oppsiktsvekkende at regjeringen glipper på dette og påfører næringslivet nok en byrde, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.

– Dette er uheldig for bedrifter som trodde de ville bli unntatt for 2025 og som allerede nå henger bakpå med sitt arbeid. Vi har forståelse for at det er kort tid siden beslutningen fant sted, men vi mener regjeringen har hatt nesten ett år på å vurdere hvordan utfallet ville påvirke norske foretak og behov for lovendring i lys av EU-kommisjonens forenklingsforslag og tilpasse norsk regelverk deretter, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Kritikkverdig
EU vedtok i desember endringer i reglene for bærekraftsrapportering. Færre virksomheter vil være omfattet av plikt til å utarbeide bærekraftsrapportering. Enkelte virksomheter som var omfattet av rapporteringsplikt for regnskapsåret 2024, vil etter nye regler ikke lengre være omfattet av plikten.
Men Finansdepartementet har vurdert at det ikke er mulig å få på plass nødvendige lovendringer i tide til at de aktuelle norske foretakene kan unntas fra rapporteringsplikt for også regnskapsåret 2025, slik det er for næringslivet i EU.
– Allerede tidlig i 2025 kom det tydelige signaler fra EU-kommisjonen om forenklingsforslagene som gjorde at norske myndigheter kunne ha forberedt et norsk lovendringsforslag. Finansdepartementet burde ha utvist større forståelse for den krevende situasjonen dette har satt mange norske virksomheter i, spesielt ved forberedelse av budsjett og menneskelige ressurser for gjeldende år. Med tanke på tidligere signaler fra finansministeren om at norske virksomheter skal møte like krav til bærekraftsrapportering som andre europeiske foretak, er det kritikkverdig at regjeringen ikke har levert på dette, sier Aale-Hansen.
Håp om 2026
Regnskap Norge ba i desember regjeringen avklare om tilsvarende fritak som EU-foretak får også kan innføres for norske virksomheter, og har nå fått svar, sier Aale-Hansen.
– Denne avklaringen har departementet nå gitt, som svar på vår henvendelse. Konkret svarer departementet nå at det ikke vil være mulig å få på plass nødvendige lovendringer i tide til at norske foretak kan unntas fra rapporteringsplikt for regnskapsåret 2025, men departementet tar sikte på å fremme forslag om lovendringer for å unnta de aktuelle foretakene fra rapporteringsplikt for regnskapsåret 2026, sier Aale-Hansen.
Fakta:
EU-kommisjonen la 26. februar 2025 frem en pakke med forslag om forenklinger for næringslivet, omtalt som Omnibus I.
«Stopp-klokken-direktivet» som utsetter innføringen av rapporteringsplikt for foretak som skal rapportere for første gang fra regnskapsårene 2025 og 2026, med to år til henholdsvis regnskapsårene 2027 og 2028, ble vedtatt i EU i april 2025. Finansdepartementet fastsatte 3. juli 2025 endringer i overgangsregler om trinnvis innføring av nye krav til bærekraftsrapportering i regnskapsloven i tråd med direktivet.
I EU ble det i desember 2025 oppnådd enighet om et endringsdirektiv som blant annet endrer virkeområdet for krav til bærekraftsrapportering i regnskapsdirektivet fra og med regnskapsåret 2027. Endringsdirektivet har ennå ikke blitt publisert i EU-tidende og har ikke trådt i kraft i EU. Finansdepartementet vil sende et forslag om gjennomføring av direktivendringene på høring tidlig i 2026.
Kilde regjeringen.no:
Pressemelding EU-parlamentet:
https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20251211IPR32164/simplified-sustainability-reporting-and-due-diligence-rules-for-businesses
Vedtatt tekst:
Kilde: https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-10-2025-0324_EN.pdf
Nøkkelord
Kontakter
Bjørn Haakon NilsenSeniorrådgiver kommunikasjonRegnskap Norge
Tel:90627321bjorn.haakon.nilsen@regnskapnorge.noLene N. SundalskleivSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:47314948lene@regnskapnorge.noBilder

Følg pressemeldinger fra Regnskap Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Regnskap Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Regnskap Norge
Regnskap Norge inngår samarbeid med University of Oxford for å styrke kompetanseutvikling i KI-tidsalderen12.3.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Bransjeorganisasjonen Regnskap Norge og University of Oxford har inngått en avtale om et toårig forskningssamarbeid. Med støtte fra Regnskap Norge skal forskere fra Oxford undersøke hvordan regnskapsforetak tilpasser seg kunstig intelligens og arbeider med kompetanseutvikling blant ansatte.
Regnskapsbransjen setter standarden for likelønn og karriereutvikling8.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Nye analyser viser at det ikke bare er lik lønn mellom kjønnene i regnskapsbransjen, men også at karriereopprykk lønnsmessig premieres likt. – Bransjen er et forbilde for likelønn og rettferdig karriereutvikling, sier administrerende direktør Rune Aale-Hansen.
Økt hvitvasking med kontanter: Regnskap Norge foreslår strengere tiltak24.2.2026 07:45:00 CET | Pressemelding
Fersk rapport fra Økokrim konstaterer at kontanter i økende grad benyttes til hvitvasking. Regnskap Norge oppfordrer til sterkere innsats i kampen mot økonomisk kriminalitet.
Regnskapsførere rapporterer stadig flere mistenkelige forhold til Økokrim18.2.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Regnskapsbransjen tar et stadig større ansvar i kampen mot økonomisk kriminalitet. Nye tall fra Økokrims analyseenhet «Financial Intelligence Unit» (FIU) viser at regnskapsførere i 2025 stod for 278 innrapporteringer, en økning på 37 prosent fra året før og en dobling siden 2023.
Raskere registrering i Brønnøysundregistrene11.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
– Saksbehandlingstiden hos Brønnøysundregistrene overstiger én måned for meldinger som tidligere ble behandlet på få dager. Det skaper store problemer for næringslivet. Nå gir endelig næringsministeren Brønnøysundregistrene beskjed om å kutte i behandlingstiden i 2026, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom