Elbiltest: Elbilene kjører 200 kilometer lenger enn i 2020
27.1.2026 07:00:00 CET | NAF | Pressemelding
På seks år har rekkevidden til bilene i NAF og Motors store elbiltester økt kraftig. – I snitt kan bilene i årets test kjøre 550 kilometer. Samtidig er det varslet bitende kulde, som kan bety at vi både får rekkevidderekord, og rekordhøyt tap i rekkevidde hos andre, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.

For fem år siden var gjennomsnittlig rekkevidde 358 kilometer i NAF og Motors test. I testen som går av stabelen 28. januar er snittallet 550 kilometer.
– Det store hoppet skjedde i 2022. Da passerte gjennomsnittlig rekkevidde blant testbilene 500 kilometer, sier Sødal.
I årets test er det mange langdistansebiler som er med. Totalt åtte av 25 biler skal i teorien kjøre 600 kilometer eller lenger. Bilen som kan kjøre lengst, Lucid Air, skal på papiret kunne kjøre hele 960 kilometer.
- Det som gjør at gjennomsnittstallet ikke øker mer, er at vi også har med noen nye biler med betydelig kortere rekkevidde. Målet med testen er ikke å komme lengst, men å teste hvor nær bilene kommer oppgitt rekkevidde, sier Nils Sødal. - I tidligere tester har bilene tapt mellom fire og 36 prosent i vintertesten. Med streng kulde, kan vi se enda høyere tap, sier Sødal
17 av 25 biler kan på papiret kjøre Oslo-Trondheim
I NAF og Motors elbiltest 28. og 29. januar er det med 25 elbilnyheter. Av disse har 17 biler 500 kilometer eller mer rekkevidde på papiret. Dette tilsvarer strekningen fra Oslo til Trondheim.
– Nå kan flesteparten av de nye elbilene kjøre Oslo–Trondheim uten å lade, ihvertfall i teorien og på en god sommerdag, sier Sødal. – I testen vi kjører onsdag er det varslet skikkelig kulde med temperaturer under 20 minusgrader en del steder. Da blir det spennende å se hvordan rekkevidden faktisk blir, fortsetter han.
Biler som nærmer seg 1000 kilometer rekkevidde
Utviklingen har gått raskt når det gjelder rekkevidde, ladehastighet og bredden i utvalget av elbiler. I årets vintertest er det en rekke romslige familiebiler med god rekkevidde og lading.
– Selv om gjennomsnittlig rekkevidde ikke har økt like raskt de siste årene, forventer vi at elbilene vil få stadig bedre egenskaper, både på rekkevidde og lading. Teknologien går fremover og signalene er at det om få år vil være flere biler på markedet med opp mot 1000 kilometer rekkevidde, sier Nils Sødal.
Vinterens testbiler
|
Bil |
Oppgitt rekkevidde (WLTP) |
|
Lucid Air |
960 |
|
Mercedes-Benz CLA |
709 |
|
Audi A6 |
653 |
|
BMW iX xDrive 60 |
641 |
|
Volvo ES90 |
624 |
|
Volvo EX90 |
611 |
|
Hyundai Ioniq 9 |
600 |
|
Tesla Model Y facelift |
600 |
|
Kia EV4 |
594 |
|
Ford Capri |
560 |
|
Xpeng X9 |
560 |
|
Mazda 6e |
552 |
|
Zeekr 7X |
541 |
|
Smart #5 |
540 |
|
Xpeng G9 (ny) |
540 |
|
Skoda Elroq RS |
524 |
|
MG IM6 |
505 |
|
MG6S |
485 |
|
Opel Grandland |
484 |
|
Volkswagen ID.Buzz GTX |
449 |
|
Changan Deepal S05 |
445 |
|
Voyah Courage |
440 |
|
Suzuki eVitara |
395 |
|
KGM Musso |
379 |
|
Hyundai Inster |
360 |
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver i NAF
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. NAF er en landsomfattende organisasjon med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Få de piggfrie dekkene av bilen når veiene har blitt bare17.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Våren har festet grepet og det er tid for å få sommerdekkene på bilen. - Mange velger å kjøre lenger med piggfrie dekk, men det er ikke en god idé, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Slik frakter du vårens avfall sikkert til gjenvinningsanlegget10.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nå er sesongen for rydding i boder, i garasjer, på loft og i hagen i gang. - Når du skal frakte avfallet til gjenvinningsanlegget, er det livsviktig at du sikrer lasten skikkelig. Selv i lave hastigheter kommer usikret last med stor kraft ved en bråstopp, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Slik unngår du bilkø og ladekø i påskeferien31.3.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Onsdag før skjærtorsdag er den store kø-dagen i påskeferien. - Det er enkelt å unngå både bilkø og ladekø om du tenker litt alternativt på når du reiser avgårde, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: - Ta det med ro i påsketrafikken28.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Skiftende værforhold, dårlige veier, mye trafikk og motorsyklister som er tilbake på veiene etter vinterdvalen, gjør påsken utfordrende for mange trafikanter. - Ta det med ro, oppfordrer NAF.
NAF: - Ikke gå i sommerdekkfellen denne påsken27.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Påsken er normalt tiden da mange legger om til sommerdekk. - I år er påsken tidlig. Da kan det være lurt å la vinterdekkene sitte på litt lengre, sier Jan Harry Svendsen, rådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom