Ny stor kontrakt for Kongsberg Maritime
26.1.2026 09:00:00 CET | Kongsberg Maritime | Pressemelding
Kongsberg Maritime har signert en større kontrakt for levering av et komplett dekksmaskinerisystem til et 127-meters Floating Wind Construction Vessel (FWCV) som bygges for Hana Shipping i Sør- Korea. Fartøyet blir ett av de mest avanserte spesialfartøyene utviklet for installasjon av flytende havvind – og den første store FWCV-bestillingen globalt på flere år.

– Kongsberg Maritime har flere tiårs erfaring innen ankerhåndtering og offshore support fartøy. Sammen med vår norske partner IP Huse er vi stolte av å ta med denne ekspertisen inn i det voksende markedet for flytende havvind, sier Tore Herstad, Senior Sales Manager, Offshore Support and Construction Units.
Fartøyet skal støtte hele spekteret av installasjonsaktiviteter innen flytende havvind, inkludert fortøyning, kabellegging og andre avanserte operasjoner.
Kongsberg Maritime har bidratt i prosjektet helt fra designfasen, noe som har sikret optimal integrasjon av selskapets systemer for krevende slepe-, fortøynings- og installasjonsoperasjoner. Skipet er designet av Focal og skal operere ved Ulsan Floating Wind Farm Construction, 70 kilometer utenfor kysten av Sør-Korea. Det skal leveres i juli 2027.
– At vi er valgt som totalleverandør av AHT-systemet til dette viktige prosjektet, viser hvordan vi kombinerer velprøvd teknologi med innovative løsninger for å møte nye behov innen industrialisering av installasjon av flytende vindkraft.
Alle vinsjene er utstyrt med Kongsberg Maritimes egenutviklede lavtrykks hydraulikkmotorer produsert i Brattvåg, med support fra KM Ålesund. De mekaniske hovedkomponentene i AHT-vinsjene er designet og produsert av IP Huse på Harøy – en mangeårig industriell partner av Kongsberg Maritime.
Leveransen omfatter:
- 500-tonns hoved slepe- og AHT-vinsj med tre tromler
- Sekundærvinsjer for tauinstallasjon
- Tautensionersystem
- Tuggerwinsjer
- Aktiv heave-kompensert arbeidsvinsj
- Komplett Towcon X8 kontrollsystem
Nye produkter for en ny bransjestandard
Kontrakten inkluderer også to nyutviklede produkter spesielt tilpasset store ankerhåndterings- og fortøyningsinstallasjonsfartøy:
- Neste generasjon Shark Jaw, med fjernjusterbare innlegg og kapasitet for kjetting opp til 220 mm
- Nye AH100 skinnekraner, med økt løftekapasitet, forlenget rekkevidde, doble løftearmer og utskiftbart verktøy
Begge er viktige teknologiske forbedringer og setter en ny standard for sikkerhet, effektivitet og fleksibilitet i krevende offshoreoperasjoner.
Kontakter
Jon BergeVP Communication and Public AffairsKongsberg Maritime
Tel:+ 47 90598680jon.berge@km.kongsberg.comOm oss
Kongsberg Maritime, et forretningsområde i teknologikonsernet KONGSBERG, er en ledende teknologipartner for den maritime industrien. Fra avanserte offshore-fartøy til cruiseskip, og fra fiskefartøy til komplekse marinefartøy, styrker vi hele den maritime industrien med banebrytende teknologi og løsninger. Sammen med kunder og forskningspartnere løser vi teknologiutfordringer i nye markeder og gjør smarte forbedringer av eksisterende flåter og havinstallasjoner. Kundene inkluderer rederier og verft som opererer innenfor de forskjellige maritime segmentene.
KONGSBERG (OSE-ticker: KOG) er et internasjonalt teknologikonsern som leverer avanserte, bærekraftige og pålitelige løsninger som bidrar til sikkerhet og effektivitet i komplekse operasjoner under ekstreme forhold. KONGSBERG samarbeider med globale aktører innenfor forsvars-, energi-, maritim-, fiskeri- og romfartsindustrien. KONGSBERG har over 14 000 ansatte i 39 land og hadde samlede driftsinntekter på MNOK 48 872 i 2024.
Følg pressemeldinger fra Kongsberg Maritime
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kongsberg Maritime på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kongsberg Maritime
Skal hjelpe seilerne til OL gull i Los Angeles19.6.2026 10:02:37 CEST | Pressemelding
Årets summer-internship i Kongsberg Maritime skal hjelpe de norske seilerne til bedre resultat under OL i Los Angeles i 2028. Samarbeidet startet i fjor, men årets studenter skal videreutvikle teknologien som utgjør forskjellen mellom gull og en fjerdeplass for seilerne.
DNV og Kongsberg Maritime inngår avtale om utveksling av fartøysdata4.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
DNV og Kongsberg Maritime har inngått en avtale som legger til rette for sikker og standardisert utveksling av operative fartøysdata (Operational Vessel Data) mellom Kongsberg Maritimes digitale flåtestyringsløsning og DNVs Veracity-plattform.
Autonome skip og nytt regelverk baner vei for grønnere godstransport3.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Onsdag samles norske og europeiske aktører i Horten for å viser frem autonome løsninger for skipstrafikken. Yara Birkeland og skipene til Asko Maritime er daglig i aksjon i Oslofjorden - fjernstyrt fra land og integrert i en digital logistikkjede. – Å se teknologien i bruk er avgjørende for å bygge tillit hos både kunder og myndigheter, sier CTO i Kongsberg Maritime Bjørn Jalving.
Ny studie: Store europeiske fergeruter kan bli helelektriske19.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
En ny studie fra Kongsberg Maritime viser at flere av Europas mest trafikkerte fergeruter har gode forutsetninger for å gå over til helelektriske RoPax‑fartøy – altså ferger som frakter både passasjerer og kjøretøy.
Kongsberg Maritime sikrer ny kontrakt med den amerikanske kystvakten6.5.2026 06:40:00 CEST | Pressemelding
Kongsberg Maritime har vunnet en ny kontrakt med det amerikanske verftet Austal USA for leveranse av selskapets fremdriftssystem Promas til fire nye fartøy i den amerikanske kystvaktens Offshore Patrol Cutter-program (OPC), Heritage-klassen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom