Katrine Engberg avslutter krimtrilogi
23.1.2026 07:05:02 CET | Bonnier Norsk Forlag | Pressemelding
Katrine Engberg setter punktum ved den bestselgende serien om privatetterforsker Liv Jensen. Bøkene har blitt hyllet av anmeldere for sin psykologiske kompleksitet.

Helt siden Københavnserien utkom på norsk og raskt etablerte seg på bestselgerlisten med tre titler, har Engbergs krimunivers gjort stor suksess her til lands. Da hun fulgte opp med serien om privatetterforsker Liv Jensen, trakk flere anmeldere fram hennes påfallende evne til å skape troverdige persontegninger og gode miljøskildringer. NRKs Ola Hegdal oppsummerte det fint i sin anmeldelse av første bok, Det brennende bladet:
«Romanen fungerer aldeles ypperlig som spenningslitteratur. Der den virkelig utmerker seg, er den psykologiske innsikten i karakterenes indre liv. Katrine Engberg lykkes med denne mystiske kunsten det er å skrive fram fiktive skikkelser som er så troverdige, så virkelige, at vi lever oss inn i dem og bryr oss om dem.»
Livs siste sak
I trilogiens avsluttende bok, De uønskedes paradis, blir privatetterforsker Liv Jensen trukket inn i en sak som snart viser seg å ha urovekkende forbindelser til hennes egen familie. Etter et innbrudd i hjemmet til den aldrende advokaten Bo Riebenau blir Liv bedt om hjelp – ikke minst fordi han en gang kjente hennes avdøde farfar. Men oppdraget får en dramatisk vending: Mens Liv installerer overvåkningskameraer, blir hun innestengt i kjelleren og må hjelpeløst høre Bo bli myrdet.
Politiet tar over saken, men Liv klarer ikke slippe det som har skjedd. Sporene leder til en gammel, uløst sak fra Christiania, der en ung mann ble funnet død under mystiske omstendigheter – utsultet, med merker etter sprøytestikk i armen. En sak som den gangen delvis ble etterforsket av Livs farfar. For å finne sannheten må Liv ikke bare jakte på en hensynsløs morder som vet altfor mye om henne, men også våge å møte sin egen families hemmeligheter.
Oversatt til 30 språk
Katrine Engberg (f. 1975) har tidligere jobbet som danser, koreograf og teaterinstruktør. I 2017 debuterte hun som forfatter med «Krokodillevokteren», en debut som tok Danmark med storm. Hun ble nominert til årets debutant og årets forfatter av flere aviser. Bøkene hennes er oversatt til 30 språk og har ligget på bestselgerlistene i Danmark, USA, Tyskland, Canada og Sverige, i tillegg til Norge.
Ta kontakt for anmeldereksemplar eller intervju.
Nøkkelord
Kontakter
Mathias LordPresseansvarlig i Bonnier Norsk Forlag
Tel:929 86 349mathias.lord@bonnierforlag.noBilder


Lenker
Følg pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bonnier Norsk Forlag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Manusforfatter for «Solsidan» aktuell med ny thriller6.2.2026 09:51:18 CET | Pressemelding
Ulf Kvensler er tilbake med en frittstående thriller inspirert av forlagsbransjen. I Sverige har bøkene hans solgt over 200 000 eksemplar.
Vil at barn skal lese samiske eventyr!3.2.2026 08:30:00 CET | Pressemelding
Humorist og serieskaper Linn Isabel Eielsen debuterer med barneboken «Aina og Stallo». Tegneren har selv samisk bakgrunn, og har derfor skrevet og illustrert sin egen versjon av et kjent samisk eventyr.
Slik kan du unngå slankemedisin28.1.2026 07:23:20 CET | Pressemelding
Kroppen klarer det selv er for deg som ønsker å gå ned i vekt, bevare vekttapet – eller opprettholde en sunn vekt.
Malin Falch er tilbake: Etterlengtet Nordlys-bok tar leserne fra Jotundalen til Røros27.1.2026 08:59:08 CET | Pressemelding
– Jeg må nesten klype meg i armen daglig, sier forfatter og tegneserieskaper Malin Falch (33) om Nordlys-serien, som har blitt et eventyr i seg selv – og nå nærmer seg én million solgte eksemplarer. Nå er hun klar med bok nummer åtte, Nordlys – Reisen til Røros.
Mordene i Åre: Endelig ny bok fra Viveca Sten!26.1.2026 08:46:36 CET | Pressemelding
Viveca Stens krimserie Mordene i Åre trollbinder lesere over hele verden og er oversatt til mer enn 40 språk, med over 10 millioner solgte eksemplarer. Nå er den etterlengtede Benåderen her!
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom