Små endringer i antall jerv i Norge
22.1.2026 16:17:32 CET | Norsk institutt for naturforskning - NINA | Pressemelding
Det ble i fjor påvist noen færre jerver på DNA i Norge, og en betydelig nedgang i Hedmark. En statistisk beregning som tar hensyn til at ikke alle jerver påvises på DNA, viser likevel at bestanden på landsbasis ligger omtrent på samme nivå som i 2024.

Rovdata presenterer i dag resultatene fra den årlige DNA-baserte overvåkingen av jerv i Norge, Sverige og grenseområdene i de nordlige deler av Finland i 2025.
I perioden fra 1. januar til 1. juni hvert år samles det inn hår, sekret og urin fra jerv i Norge og Sverige for DNA-analyser. Publikum gjør en viktig jobb i innsamlingsarbeidet. Det tas også vevsprøver fra døde dyr.
På samme nivå som i 2024
Metoden med identifisering av individer gir et minimumstall på antall jerver i Norge og Sverige, og informasjon fra den DNA-baserte overvåkingen brukes til å beregne størrelsen på bestanden i begge land.
– Det ble i 2025 påvist 328 jerver på DNA i Norge. Det er 43 færre jerver sammenliknet med året før, og regionalt ser vi til dels større endringer. Men når vi bruker fangst-gjenfangst metodikk til å beregne den nasjonale bestanden indikerte den at det var 352-400 individer i Norge i 2025, og det er på samme nivå som året før, sier Jonas Kindberg, leder i Rovdata.
878 påviste jerver
I fjor ble det samlet inn og analysert 4419 prøver med antatt opphav fra jerv i Norge, Sverige og nordlige deler av Finland. Det er en betydelig reduksjon fra rekordåret 2024, men fortsatt et høyt antall prøver når vi sammenligner med tidligere år.
– Ut fra 3194 fungerende prøver er det påvist til sammen 878 jerver i disse områdene i fjor. Det er omtrent på samme nivå som året før, da det ble påvist 915 jerver, sier Kindberg.
Nedgang i Hedmark
Størst endring i antall påviste jerver i Norge var det i rovviltregion 5 Hedmark, der det var en nedgang på 12 prosent fra året før.
– Færre innsamlede prøver i fjor kan forklare nedgangen i antall påviste jerver i region 5. Uttak av 36 jerver i regionen i 2024 kan imidlertid også være en forklaring på nedgangen i antall individer i 2025, sier Kindberg.
God prøvedekning
I Norge og Sverige ble hver jerv i gjennomsnitt fanget opp av 3,6 prøver. Det var variasjon mellom områder og høyest snitt var det i Nordland med 5,8 prøver per individ.
– Vi ser at innsamlingen har vært god i regioner og len med jerv i Skandinavia, med to eller flere prøver per individ for de fleste regioner og len med en viss jerveforekomst i Skandinavia, sier Kindberg.
1040-1118 jerver i Norge og Sverige
Det brukes romlig fangst-gjenfangst modellering til å beregne hvor stor den norske, svenske og skandinaviske bestanden av jerv er. Modellen tar hensyn til at det også er individer som ikke oppdages på DNA.
Mens bestanden i Norge beregnes til 352 til 400 individer, er den i Sverige 675 – 731 individer. Bestanden som helhet er estimert til å være mellom 1040 og 1118 individer.
Resultater stemmer godt overens
De aller fleste døde jerver på to år eller eldre var kjent fra før, som viser at den DNA-baserte overvåkingen er god.
Jervebestanden i Norge overvåkes også gjennom en årlig registrering av jervekull. I 2025 ble det påvist 51 kull i Norge, 10 færre enn året før. Ut fra disse tallene ble bestanden beregnet til å bestå av 308-431 voksne individer tidlig på våren i februar, før årets unger ble født. (Lenke til nyhetssak: 51 jervekull i Norge)
– Som vi ser stemmer resultatet godt overens med tallene fra den DNA-baserte overvåkingen, avslutter Kindberg
Fakta om overvåkingen av jerv i Norge:
- Rovdata har ansvaret for overvåkingen av jerv i Norge og for at oversikten over hvor mange individer det er i landet er best mulig.
- Overvåkingen blir utført gjennom Det nasjonale overvåkingsprogrammet for rovvilt, på oppdrag fra Miljødirektoratet.
- To metoder: Jervebestanden i Norge blir overvåket ved å telle hvor mange valpekull som blir født hvert år, og ved å analysere DNA fra innsamlede ekskrementer, hår og urin fra arten.
- Resultatene brukes blant annet til å beregne størrelsen på bestanden og hvordan den utvikler seg over tid.
- Statens naturoppsyn (SNO) kontrollerer gamle og nye hiplasser i Norge på leting etter valpekull fra februar og utover våren og sommeren hvert år.
- SNO står også for innsamlingen av prøver i felt, og mottar og oversender også prøver som har blitt samlet inn av andre.
- DNA-prøvene fra hele landet analyseres ved genetikklaboratoriet til Norsk institutt for naturforskning (NINA) i Trondheim.
- Det brukes en fangst-gjenfangst metodikk for å estimere bestanden i prosjektet RovQuant, som ledes fra Norges Miljø-og biovitenskapelige universitet (NMBU)
Kontaktpersoner i Rovdata:
- Oddmund Kleven, forsker, tlf. 416 69 452
- Jonas Kindberg, leder, tlf. 404 51 540
- Henrik Brøseth, seniorforsker, tlf. 934 66 773
Nøkkelord
Kontakter
Jonas KindbergLederRovdata
Tel:+47 404 51 540jonas.kindberg@rovdata.noOddmund KlevenForskerRovdata
Tel:+47 416 69 452oddmund.kleven@nina.noBilder

Følg pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk institutt for naturforskning - NINA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Å overvåke restaurert natur har stor verdi for framtidige prosjekter25.2.2026 15:43:58 CET | Pressemelding
På Hjerkinn er naturen gradvis i ferd med å ta de restaurerte områdene tilbake. Systematisk overvåking over tid gir oss kunnskap om hva som har fungert godt og hvorfor
Her ser du hvor mye laks og sjøørret det er i elvene våre24.2.2026 11:51:22 CET | Pressemelding
Hvor mange laks og sjøørret gyter i elvene langs kysten vår? Nå finner du bestandstall fra 149 vassdrag samlet på ett sted.
Villreinkalver dør allerede før fødselen17.2.2026 13:24:11 CET | Pressemelding
Har rovdyra skylda for at så få villreinsimler har kalv? Ny forskning tyder på at bildet er mer nyansert.
Har påvist 51-55 ulver i Norge hittil i vinter13.2.2026 09:30:29 CET | Pressemelding
Påfyll av snø etter nyttår har gitt bedre sporingsforhold etter ulv på Østlandet. Så langt i vinter er det påvist 51-55 ulver i Norge, hvorav 32-34 kun i Norge. I Østfold er det dokumentert en ulveflokk med valpekull i Boksjøreviret.
Slik kan naturen bli tilgjengelig for flere barn med funksjonsnedsettelser11.2.2026 13:21:43 CET | Pressemelding
Barn og unge med funksjonsnedsettelser deltar i enda mindre grad enn andre barn i friluftsliv. Fysiske hindringer er ikke den eneste barrieren, viser ny forskning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
