Elektrisk fly landar i Florø: Viser nye moglegheiter for regional luftfart
22.1.2026 12:56:48 CET | Avinor | Pressemelding
Torsdag landa det heilelektriske flyet BETA ALIA på Florø lufthamn. Flyginga er del av Noregs internasjonale testarena for null- og lågutsleppsluftfart, og markerer ein milepæl for korleis framtidas utsleppsfrie fly kan brukast på regionale lufthamner.

– At eit elektrisk fly er på besøk i Florø, viser at denne teknologien kan fungere òg på regionale lufthamner med kortare rullebaner. Det er viktig for regionar som er avhengige av lufttransport for både næringsliv og innbyggjarar, seier Karianne Helland Strand, konserndirektør for berekraft og infrastruktur i Avinor.
Testar fleksibilitet og regionale bruksområde
Besøket i Florø er ein del av det pågåande testprogrammet der pilotar frå Bristow Noreg har floge BETA Technologies sitt heilelektriske fly på ei fraktrute mellom Stavanger og Bergen sidan august i fjor. Besøket i Florø finn stad den nest siste uka av prosjektet, og føremålet er mellom anna å:
- teste flyging mellom fleire lufthamner for å vise operativ fleksibilitet
- demonstrere bruk på regionale lufthamner
- teste fleire praktiske bruksområde for elektriske fly
- vise at teknologien kan fungere på ulike rullebanelengder
Flyet vil bli lada i Florø ved hjelp av ein mobil ladekube som flyet sjølv har med seg.
– Dei regionale lufthamnene representerer ein interessant tidleg marknad for elektriske fly. Å kunne demonstrere dette i Florø er viktig for å vise kva som faktisk er mogleg i praksis, seier Helland Strand.
Relevant for Vestlandet
Vestlandets topografi gjer at landtransport ofte tar lang tid, sjølv over korte avstandar. Difor spelar fly ei særleg viktig rolle for både persontransport og frakt.
Elektriske fly er venta å bli tekne i bruk i fraktsegmentet før i passasjertrafikk. For flytypar som BETA ALIA kan dette realistisk bli aktuelt mot slutten av dette tiåret, føreset at sertifisering, regelverk og operative løysingar kjem på plass.
– Korte ruter med avgrensa trafikkgrunnlag, slik vi har mange av på Vestlandet og i Nord-Noreg, er blant dei første som kan bli aktuelle for elektriske fly. Det kan på sikt gi nye moglegheiter for både næringsliv, beredskap og regionale samband, seier Helland Strand.
Del av større testprogram
Flyginga til Florø inngår i det fyrste testprosjektet i Noreg som internasjonal testarena for null- og lågutsleppsluftfart.
Fakta: Testprosjektet med Bristow og BETA
- Prosjektet er det første i Noreg som internasjonal testarena for null- og lågutsleppsluftfart, etablert av Avinor og Luftfartstilsynet i 2024.
- Varigheit: 6 månader (august 2025 – ut januar 2026)
- Operatør: Bristow Noreg AS
- Har floge mellom Stavanger og Bergen
- Har òg landa på lufthamnene i Haugesund og Stord
- Godt over 100 flygingar er gjennomført
Marknaden tek ruteavgjerdene
Avinor eller Luftfartstilsynet startar ikkje flyruter. Det er marknaden som avgjer kva ruter som blir sett i gang først.
– Det er flyselskapa og fraktoperatørane som tek avgjerda om å starte ruter, basert på kommersielle vurderingar. Vår rolle er å leggje til rette for trygg testing og naudsynt infrastruktur, slik at tersklane for oppstart blir lågare og innføringa av ny teknologi kan gå raskare, seier Karianne Helland Strand.
Nøkkelord
Kontakter
Margareth AskeAvinor
Tel:92667083margareth.aske@avinor.noBilder








Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Anna Nord Bjercke blir ny CFO i Avinor24.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Fra 1. august tiltrer Anna Nord Bjercke Avinors konsernledelse som ny konserndirektør for strategi og virksomhetsstyring (CFO).
Avinor Flysikring AS overtar tårntjenestene ved Kjevik og Vigra i 202723.4.2026 14:13:39 CEST | Pressemelding
Siden april 2020 har den spanske flysikringsleverandøren, SAERCO, drevet kontrolltårnene ved Kristiansand lufthavn, Kjevik og Ålesund lufthavn, Vigra etter at de vant anbudskonkurranser utlyst i 2018. Etter at avtaleperioden og to av tre opsjonsår er gjennomført, har styret i Avinor AS bestemt at Avinor Flysikring overtar driften av tårntjenesten ved de to lufthavnene i slutten av april 2027.
Skal teste hybridfly som kan ta av og lande på 50 meter21.4.2026 14:00:08 CEST | Pressemelding
VÆRNES, Norge, 21. april 2026 – Ultrakorte operasjoner og ny flyteknologi skal testes i neste fase av Norge som internasjonal testarena for null- og lavutslippsluftfart, der hybridelektriske fly som kan ta av og lande på opptil 50 meter skal operere i reelle omgivelser.
Nå er åpningsdatoen klar17.4.2026 11:08:34 CEST | Pressemelding
– Avinor har det siste året jobbet målrettet og hardt for å ta igjen mesteparten av forsinkelsen.
Et nytt kapittel for fremtidens luftfart i Norge15.4.2026 11:10:55 CEST | Presseinvitasjon
Avinor og Luftfartstilsynet inviterer pressen til kontraktsignering og lansering av et nytt internasjonalt testprosjekt innen null‑ og lavutslippsluftfart.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom