
Kongsberg Maritime er en del av
KONGSBERG
Kongsberg Maritime deltar i konkurransen om nye standardiserte fartøy til Sjøforsvaret
22.1.2026 12:01:08 CET | KONGSBERG | Kongsberg Maritime | Pressemelding
Kongsberg Maritime deltar i prekvalifiseringen til konkurransen for Sjøforsvarets nye standardiserte fartøy (P1118). Deltakelsen understreker selskapets tydelige satsing på sjøforsvarssegmentet, også i lys av den planlagte børsnoteringen som eget selskap.

Forsvarsmateriell har utlyst en nasjonal konkurranse om fartøysdesign og konseptutvikling av opptil 28 standardiserte fartøy for Sjøforsvaret.
- Vi er med i konkurransen med hele vår produktportefølje inkludert skipsdesign og integrerte systemløsninger for avanserte fartøyer. For oss og for den norske, maritime klyngen, er dette en unik mulighet som vi gjerne vil være med på, sier Per Håvard Siljan Hjukse, Executive Vice President i Kongsberg Maritime.
Kongsberg Maritime ønsker å videreføre og styrke sin rolle som industripartner for det norske sjøforsvaret også etter utskillelsen fra Kongsberg Gruppen.
- Vi har levert komplett design til over 1000 skip og teknologi til både sivile og militære fartøy i krevende operasjonsmiljøer over flere tiår. Blant annet er vi nå sentral systemleverandør til de britiske, canadiske, australske og norske Type 26 fregattene, med flere av de mest kritiske maritime systemene om bord. Vi har allerede modne løsninger for marine- og kystvaktfartøy, blant annet med systemleveranser til mer enn 900 militære fartøy globalt.
– Vi mener dette gjør oss godt posisjonert til å utvikle neste generasjons fartøy for Sjøforsvaret, og ser frem til å tilby løsninger som kombinerer operativ ytelse, kostnadseffektivitet og teknologiske innovasjoner, sier Hjukse.
Han legger til at det ligger store eksportmuligheter for hele den maritime klyngen i Norge, som det er viktig å utnytte godt for å styrke næringen.
Kontakter
Jon BergeVP Communication and Public AffairsKongsberg Maritime
Tel:+ 47 90598680jon.berge@km.kongsberg.comBilder

Kongsberg Maritime
Kongsberg Maritime har over 8 000 ansatte globalt, hvorav rundt 3 500 i Norge. Selskapet har sine teknologiske løsninger montert på mer enn 30 000 fartøy globalt. Selskapet skal skilles ut fra Kongsberg Gruppen som eget selskap og skal børsnoteres i Oslo 23. april i år.
Følg pressemeldinger fra Kongsberg Maritime
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kongsberg Maritime på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kongsberg Maritime
Kongsberg Maritime lanserer ny S4L vannjet – får første kontrakt med Gotland Horizon X11.2.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Kongsberg Maritime lanserer sin nye Kamewa S4L‑serie vannjet med en stor kontrakt til Gotlandsbolagets neste generasjons høyhastighetsferge, Horizon X. Det hydrogen-klare fartøyet bygges nå ved Austal og markerer et viktig steg mot mer bærekraftig hurtigbåttrafikk.
Kongsberg Maritime – en global teknologipartner6.2.2026 10:27:12 CET | Pressemelding
Som tidligere annonsert vil Kongsberg Gruppen ASA (KONGSBERG) skille ut Kongsberg Maritime som et eget, børsnotert selskap. Beslutningen ble godkjent på en ekstraordinær generalforsamling i KONGSBERG 22. januar 2026, og Kongsberg Maritime er planlagt børsnotert på Euronext Oslo Børs i april 2026.
Kongsberg Maritime sikrer storkontrakt for Transpetros nye tankflåte6.2.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Kongsberg Maritime er valgt av det brasilianske verftskonsortiet Consórcio Marenova til å designe og utstyre fire nye produkttankere som skal inngå i Transpetros flåte. -Kontrakten har en verdi på over 300 millioner kroner og markerer et nytt kapittel for norsk teknologi i det brasilianske markedet, sier CEO i Kongsberg Maritime, Lisa Edvardsen Haugan.
Ny stor kontrakt for Kongsberg Maritime26.1.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Kongsberg Maritime har signert en større kontrakt for levering av et komplett dekksmaskinerisystem til et 127-meters Floating Wind Construction Vessel (FWCV) som bygges for Hana Shipping i Sør- Korea. Fartøyet blir ett av de mest avanserte spesialfartøyene utviklet for installasjon av flytende havvind – og den første store FWCV-bestillingen globalt på flere år.
Kongsberg Maritime formelt på vei til å bli eget selskap22.1.2026 15:57:58 CET | Pressemelding
På en ekstraordinær generalforsamling i Kongsberg Gruppen torsdag ettermiddag ble utskillelsen av Kongsberg Maritime formelt vedtatt av eierne. Planen er å børsnotere det verdensledende maritime selskapet på Oslo Børs 23. april.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom