Kongsberg Maritime deltar i konkurransen om nye standardiserte fartøy til Sjøforsvaret
22.1.2026 12:01:08 CET | Kongsberg Maritime | Pressemelding
Kongsberg Maritime deltar i prekvalifiseringen til konkurransen for Sjøforsvarets nye standardiserte fartøy (P1118). Deltakelsen understreker selskapets tydelige satsing på sjøforsvarssegmentet, også i lys av den planlagte børsnoteringen som eget selskap.

Forsvarsmateriell har utlyst en nasjonal konkurranse om fartøysdesign og konseptutvikling av opptil 28 standardiserte fartøy for Sjøforsvaret.
- Vi er med i konkurransen med hele vår produktportefølje inkludert skipsdesign og integrerte systemløsninger for avanserte fartøyer. For oss og for den norske, maritime klyngen, er dette en unik mulighet som vi gjerne vil være med på, sier Per Håvard Siljan Hjukse, Executive Vice President i Kongsberg Maritime.
Kongsberg Maritime ønsker å videreføre og styrke sin rolle som industripartner for det norske sjøforsvaret også etter utskillelsen fra Kongsberg Gruppen.
- Vi har levert komplett design til over 1000 skip og teknologi til både sivile og militære fartøy i krevende operasjonsmiljøer over flere tiår. Blant annet er vi nå sentral systemleverandør til de britiske, canadiske, australske og norske Type 26 fregattene, med flere av de mest kritiske maritime systemene om bord. Vi har allerede modne løsninger for marine- og kystvaktfartøy, blant annet med systemleveranser til mer enn 900 militære fartøy globalt.
– Vi mener dette gjør oss godt posisjonert til å utvikle neste generasjons fartøy for Sjøforsvaret, og ser frem til å tilby løsninger som kombinerer operativ ytelse, kostnadseffektivitet og teknologiske innovasjoner, sier Hjukse.
Han legger til at det ligger store eksportmuligheter for hele den maritime klyngen i Norge, som det er viktig å utnytte godt for å styrke næringen.
Kontakter
Jon BergeVP Communication and Public AffairsKongsberg Maritime
Tel:+ 47 90598680jon.berge@km.kongsberg.comBilder

Kongsberg Maritime
Kongsberg Maritime har over 8 000 ansatte globalt, hvorav rundt 3 500 i Norge. Selskapet har sine teknologiske løsninger montert på mer enn 30 000 fartøy globalt. Selskapet skal skilles ut fra Kongsberg Gruppen som eget selskap og skal børsnoteres i Oslo 23. april i år.
Følg pressemeldinger fra Kongsberg Maritime
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kongsberg Maritime på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kongsberg Maritime
Skal hjelpe seilerne til OL gull i Los Angeles19.6.2026 10:02:37 CEST | Pressemelding
Årets summer-internship i Kongsberg Maritime skal hjelpe de norske seilerne til bedre resultat under OL i Los Angeles i 2028. Samarbeidet startet i fjor, men årets studenter skal videreutvikle teknologien som utgjør forskjellen mellom gull og en fjerdeplass for seilerne.
DNV og Kongsberg Maritime inngår avtale om utveksling av fartøysdata4.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
DNV og Kongsberg Maritime har inngått en avtale som legger til rette for sikker og standardisert utveksling av operative fartøysdata (Operational Vessel Data) mellom Kongsberg Maritimes digitale flåtestyringsløsning og DNVs Veracity-plattform.
Autonome skip og nytt regelverk baner vei for grønnere godstransport3.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Onsdag samles norske og europeiske aktører i Horten for å viser frem autonome løsninger for skipstrafikken. Yara Birkeland og skipene til Asko Maritime er daglig i aksjon i Oslofjorden - fjernstyrt fra land og integrert i en digital logistikkjede. – Å se teknologien i bruk er avgjørende for å bygge tillit hos både kunder og myndigheter, sier CTO i Kongsberg Maritime Bjørn Jalving.
Ny studie: Store europeiske fergeruter kan bli helelektriske19.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
En ny studie fra Kongsberg Maritime viser at flere av Europas mest trafikkerte fergeruter har gode forutsetninger for å gå over til helelektriske RoPax‑fartøy – altså ferger som frakter både passasjerer og kjøretøy.
Kongsberg Maritime sikrer ny kontrakt med den amerikanske kystvakten6.5.2026 06:40:00 CEST | Pressemelding
Kongsberg Maritime har vunnet en ny kontrakt med det amerikanske verftet Austal USA for leveranse av selskapets fremdriftssystem Promas til fire nye fartøy i den amerikanske kystvaktens Offshore Patrol Cutter-program (OPC), Heritage-klassen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom