Forsvarsbygg signerte kontrakt for vedlikeholdssenter til radaranlegg
22.1.2026 12:23:06 CET | Forsvarsbygg | Pressemelding
Siero AS har fått oppdraget med å bygge det regionale vedlikeholdssenteret på Værnes flystasjon. Kontrakten har en verdi på 41,2 millioner kroner inkludert mva.

Det var den Trondheims-baserte entreprenøren Siero AS som vant kontrakten for byggearbeidene for det nye vedlikeholdssenteret.
–Forsvarsbygg er opptatt av å bidra til lokalt og regionalt næringsliv og er glade for å få Siero AS med på laget for å bygge enda mer forsvarsevne. I tidligere anbudskonkurranser vi har hatt i Trøndelag, har lokale og regionale entreprenører vist seg meget konkurransedyktige. Det er tilfellet også her. Det var tett konkurranse, men Siero AS leverte det beste tilbudet denne gangen, sier Ylva Sneve, prosjektleder i Forsvarsbygg.
Teknisk vedlikehold av Norges nye radarkjede
Innen 2030 skal Forsvarsbygg bygge totalt 11 radaranlegg. Tre av disse vil ligge i Midt-Norge. De nye radaranleggene vil bidra til å styrke Norges forsvarsevne, og være NATOs øyne i nord. Teknisk understøttelse av Norges nye radarkjede vil skje med utgangspunkt i tre regionale vedlikeholdssentre.
Byggearbeidet starter i februar
Forsvarsbygg planlegger oppstart av byggearbeidene for vedlikeholdssenteret i februar 2026. Det regionale vedlikeholdssenteret er planlagt ferdigstilt i januar 2027.
I 2024 ble et tilsvarende regionalt vedlikeholdssenter åpnet på Rygge flystasjon. Det siste vedlikeholdssenteret skal bygges i Sørreisa. Alle tre vil bestå av kontorplasser, møterom, garderobeanlegg, operasjonsrom, garasje og tekniske installasjoner.
Nye radaranlegg styrker Norges forsvarsevne
Forsvarsbygg har fått i oppdrag å bygge nye og oppgradere eksisterende radaranlegg over hele landet, etter at Stortinget vedtok at dagens radaranlegg skal erstattes av ny teknologi for å møte fremtidens utfordringer. Forsvarsmateriell er totalprosjektleder og ansvarlig for teknologianskaffelsen. Luftforsvaret vil være bruker av radaranleggene.
Nøkkelord
Kontakter
PressevaktTilgjengelig alle dager fra kl.07-19
Tel:47 7777 47pressevakt@forsvarsbygg.noBilder

Lenker
Følg pressemeldinger fra Forsvarsbygg
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forsvarsbygg på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forsvarsbygg
Planarbeidet for anlegg for militære eksplosiver er startet27.4.2026 16:07:57 CEST | Pressemelding
Planprogrammet for et nytt produksjonsanlegg for militære høyeksplosiver på Hurum i Asker kommune er sendt på høring. Alle kan sende inn innspill til planarbeidet.
Linderud leir: Nytt kontorbygg til Krigsskolen9.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Forsvarsbygg og Forsvarets høgskole markerte onsdag åpningen av et nytt kontorbygg på Linderud leir. Bygget er et viktig bidrag til utviklingen av leiren og styrker både kapasitet og arbeidsforholdene for ansatte ved Krigsskolen.
Rammeavtaler for 1,3 milliarder kroner inngått for å ivareta forsvarssektorens eiendom, bygg og anlegg24.3.2026 08:49:58 CET | Pressemelding
Forsvarsbygg styrker innsatsen for vedlikehold og rehabilitering av eksisterende eiendom, bygg og anlegg. Nye avtaler for byggentreprenørtjenester skal bidra til å redusere vedlikeholdsetterslepet til forsvarssektorens bygningsmasse.
Forsvarsbygg signerte kontrakt for vedlikeholdssenter til radaranlegg17.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Finnmarksbaserte Entreprenør Harald Nilsen AS har fått oppdraget med å bygge det regionale vedlikeholdssenteret på Sørreisa. Kontrakten har en verdi på 88,7 millioner kroner inkludert mva.
Forsvarsbygg styrker forsvarsevna og bulysta på Porsangmoen28.1.2026 14:09:33 CET | Pressemelding
Forsvarsbygg planlegg å oppføre to nye bustadbygg for Forsvarets befal i Porsangmoen leir.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom