KLP Kapitalforvaltning passerte 1 000 milliarder
I 2009 forvaltet KLP Kapitalforvaltning 150 milliarder kroner. Nå er selskapet den tredje institusjonelle forvalteren i Norge til å bikke 1 billion.

– Vi har gjort mye riktig på veien og jevnt og trutt tatt store markedsandeler. Mye av grunnen ligger i et godt og bredt produktspekter, og selvfølgelig god avkastning og lave priser i alle år, sier Håvard Gulbrandsen, administrerende direktør i KLP Kapitalforvaltning.
Med dette danner KLP Kapitalforvaltning sammen med DNB og Storebrand trekløveret «de tre store» institusjonelle forvalterne i Norge.
Mesteparten av pengene, omtrent 700 milliarder, er pensjonskapital som KLP forvalter på vegne av norske kommuner, fylkeskommuner og helseforetak. De resterende 300 milliardene kommer fra privatpersoner, andre institusjonelle forvaltere og øvrige eksterne investorer.
Tror på fortsatt vekst
Til tross for enorm vekst de siste årene har Håvard Gulbrandsen fortsatt tro på positiv utvikling:
– Jeg tror vi kan samle inn mye mer penger fremover. Privatmarkedet alene ligger på 600-700 milliarder kroner, de institusjonelle aktørene mye mer. Så det er fremdeles mange milliarder å slåss om.
– For vår del handler det om å holde kostnadene nede og være etterrettelige og dyktige i faget vårt. Vi hiver oss ikke på trender som ikke gir mening fra et fondsforvalterperspektiv, og surrer ikke vekk ressurser på å lage nisjeprodukter som likner for mye på direkte aksjehandel. Det er en sentral del av forpliktelsen som følger det å forvalte sparepengene og pensjonen for andre mennesker.
Han trekker frem at det stadig er nye grupper som begynner med fondssparing. Særlig blant de unge er det økende interesse for økonomi og finans.
– Flere unge kan mer om finans enn før. Dessverre er det mange TikTok-rådgivere som serverer veldig rare investeringsråd, enten det er kryptovaluta eller flyktige enkeltaksjer. Det kan være spennende med litt krydder i porteføljen, men grunnmuren bør være godt diversifiserte fond. I disse uforutsigbare tider gjelder det prinsippet mer enn noen gang, sier Gulbrandsen.
Nøkkelord
Kontakter
Håvard GulbrandsenAdm. dir KLP Kapitalforvaltning - Kapitalforvaltning
Tel:+47 913 44 948haavard.gulbrandsen@klp.noOm oss
KLP er Norges største pensjonsselskap. Cirka 900.000 yrkesaktive og pensjonister har pensjonen sin i KLP. Selskapet eies av kommuner, fylkeskommuner, helseforetak og bedrifter som gir sine ansatte offentlig tjenestepensjon. I KLP er det å tenke samfunn, miljø og ansvarlige investeringer en del av den daglige driften.
Følg pressemeldinger fra KLP
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KLP på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KLP
KLP Eiendom velger Dalux for drift og prosjektstyring6.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
KLP Eiendom har inngått en avtale med Dalux, Europas største programvareselskap innen bygg og anlegg, om å implementere FDV systemet Dalux FM og prosjektstyringssystemet Dalux Build, på tvers av sin portefølje på flere enn 140 bygg og 2,4 millioner kvadratmeter eiendom.
KLP Eiendom investerer 3,95 milliarder i nytt marked19.12.2025 21:13:54 CET | Pressemelding
KLP Eiendom kjøper en portefølje med 14 logistikkeiendommer i Norge fra Bulk Industrial Real Estate.
Sterkt kvartalsresultat fra KLP14.11.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
KLP leverer et solid resultat for tredje kvartal 2025. Avkastningsoverskuddet til pensjonskundene ble på 15,8 milliarder kroner i kvartalet, og hele 33 milliarder kroner hittil i år.
Sykepleierforbundet tar bank og forsikring til KLP24.9.2025 14:51:18 CEST | Pressemelding
Norsk Sykepleierforbund (NSF) har etter en anbudsrunde på vegne av sine medlemmer forhandlet frem en avtale med KLP Banken og KLP Skadeforsikring på bank- og forsikringstjenester.
KLP Banken dobler Norges Banks rentekutt18.9.2025 10:05:34 CEST | Pressemelding
KLP Banken senker renten på boliglån med 0,5 prosentpoeng.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom