Europeisk toppverv til Medietilsynets direktør
13.1.2026 10:00:00 CET | Medietilsynet | Pressemelding
Medietilsynets direktør Mari Velsand blir styreleder for the European Audiovisual Observatory.

Organisasjonen, som holder til i Strasbourg, har utarbeidet fakta og analyser relatert til film-, tv- og videoindustrien i Europa siden 1992. Observatoriet har 41 medlemsland, og ledervervet ivaretas av ett av medlemslandene. I 2026 er det altså Norges tur.
– I en tid med fundamentale endringer på mediefeltet, er tilgangen på fakta og relevante analyser viktigere enn noen gang. Her spiller the European Audiovisual Observatory en sentral rolle, samtidig som organisasjonen bidrar til samarbeid og erfaringsutveksling mellom medlemslandene, sier Velsand.
Mediekonferanse i Norge i juni
Landet som har ledervervet i the European Audiovisual Observatory, har ansvar for å arrangere en mediekonferanse i løpet av året.
– Nå starter arbeidet med å lage et godt faglig opplegg for årets konferanse, som blir i Oslo i juni. Jeg ser fram til å invitere representanter fra alle medlemslandene og andre interesserte til en spennende samling, sier Velsand.
Mari Velsand har de siste årene vært Norges representant i the European Audiovisual Observatory. Hun har også tidligere hatt verv på europeisk nivå, og var fram til i fjor styreleder i EPRA, som er organisasjonen for europeiske mediemyndigheter.
Nøkkelord
Kontakter
Mari Velsanddirektør i Medietilsynet
Tel:+47 913 28 448mari.velsand@medietilsynet.noBengt-Eigil Ruudkommunikasjonsrådgiver
Tel:906 67 828bengt-eigil.ruud@medietilsynet.noOm Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder barn og unge i bruk av digitale medier, fører tilsyn med aldersgrenser for film, forvalter støtteordninger, fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kultur- og likestillingsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Medietilsynet: Design i sosiale medier legger til rette for overdreven bruk blant unge26.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Funksjoner og design i sosiale medier og andre digitale tjenester bidrar til hyppig og kontinuerlig bruk, en opplevelse av avhengighet og søvnmangel blant de unge, viser en ny rapport fra Medietilsynet.
Presseinvitasjon: Ny rapport fra Medietilsynet om unges bruksmønstre i sosiale medier25.2.2026 08:30:24 CET | Presseinvitasjon
Torsdag 26. februar presenterer Medietilsynet sin nye rapport "Fanget i feeden 1" på et arrangement i Oslo. Pressen er velkommen til å følge hele eller deler av arrangementet. Presentasjonen av rapporten blir strømmet.
Deler ut drøyt fem millioner kroner til medieforskning9.2.2026 07:50:00 CET | Pressemelding
Medietilsynet har fordelt 5,3 millioner kroner til forskning på medier og dataspill. Støtten til medieforskning blir fordelt på åtte forskningsprosjekter og seks mastergradsstudenter. Ett av prosjektene får støtte fra regjeringens handlingsplan mot spilleproblemer.
Medietilsynet må behandle søknad om tilskott på nytt6.2.2026 16:42:00 CET | Pressemelding
Medieklagenemnda har vedtatt å oppheve Medietilsynets vedtak om avslag på søknad frå iNyheter AS om produksjonstilskott i 2024.
Gode rutiner med politiattest i produksjonsselskapa3.2.2026 07:50:00 CET | Pressemelding
Produksjonsselskapa har gode rutinar for å hente inn politiattest for medarbeidarar som skal jobbe med barn. Det er Medietilsynets konklusjon etter at dei har ført tilsyn med forholda hos eit breitt utval av aktørar.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom