PRIOR utvider protein-satsning
Inngår samarbeid med Boots apotek og lanserer flere nye produkter - med norsk eggehvite som proteinkilde og helt uten tilsetningsstoffer

I november 2024 lanserte PRIOR proteinpulveret PRIOR Matprotein og nettbutikken priropluss.no. Proteinpulveret er laget av 100% tørket norsk eggehvite og uten tilsetningsstoffer.
- Stadig flere ønsker å spise mindre prosessert mat, men proteinpulver og andre proteinberikde produkter har ofte en høy prosesseringsgrad. Med protein av tørket norsk eggehvite og produkter uten tilsetningsstoffer, ønsker vi å tilby alternativer som er mindre prosessert enn mye av det som selges i dag, sier innovasjonsleder i Nortura, Ann-Christin Johnsen Bakke.
Lanserer i Boots apotek
Boots Apotek startet nylig salget av PRIOR matprotein, både gjennom boots.no og i de fysiske apotekene.
- Nå tar vi et nytt steg og lanserer i Boots apotek for å gjøre matproteinet vårt mer tilgjengelig. Vi er stolte over å få hylleplass hos Boots og ser virkelig frem imot dette samarbeidet, sier Johnsen Bakke.
Kategorigruppesjef i Boots, Nancy Nguyen Skulstad, har også tro på lanseringen av matproteinet i apotek.
- Ofte oppsøker forbrukere apotek når de trenger produkter og tjenester for å løse og/eller lindre plagene sine. Ettersom befolkningen blir eldre ser vi også at det å holde helsen ved like, blir viktigere og viktigere for enhver tid. Protein er nødvendig for vekst, vedlikehold og reparasjon av kroppen. Og ettersom Prior matprotein er både uten tilsetningsstoffer og kortreist, passer produktet godt til apotek, sier hun.
Flere produkter – for de med økt behov for proteiner
Parallelt med lanseringen i Boots apotek har PRIOR utvidet sortimentet med tre nye produkter; matprotein med vanilje, proteinrik pannekakemix og proteinrik havregrøt, som alle er laget med PRIORs eget eggehvitepulver som proteinkilde. Produktene er utviklet for de som har et økt behov for proteiner, og som kan ha utfordringer med å få i seg nok.
- De fleste klarer å dekke sitt proteinbehov ved å spise helt vanlig mat. Eldre og de som trener mye kan derimot ha utfordringer med å spise tilstrekkelig med proteiner. For eksempel vet man at proteinbehovet øker fra 65-års alder, men mange eldre opplever samtidig at appetitten reduseres. Da kan proteinpulver eller andre proteinberikede produkter være et praktisk supplement til vanlig kost, sier Johnsen Bakke.
Utnytter overskudd av eggehvite
Eggehviten som blir benyttet i PRIOR Matprotein er overskuddshvite fra Norturas fabrikk for eggprodukter på Revetal i Vestfold. Her utnyttes alle egg – store, små og skjeve. Plommer og hviter deles, foredles til nye produkter eller selges videre i restaurant og industrimarkedet. En stor andel av eggeplommene blir solgt til majonesproduksjon, mens det blir noe overskudd av eggehvite.
- Overskudd av eggehvite har tidligere blitt solgt på det europeiske markedet, så vi er veldig glade for å kunne benytte dette i egne produkter som vi selger i Norge, sier Johnsen Bakke.
Fakta om proteinbehov
Helsedirektoratet anbefaler at protein skal utgjøre 10-20% av det daglige energiinntaket. Anbefalt daglig inntak av protein for en voksen person er 0,83 g protein per kg kroppsvekt. For en person som veier 80 kg tilsvarer det 64g protein hver dag. For noen grupper er anbefalingen annerledes:
- Barn under 2 år trenger litt mindre enn anbefalt inntak per kg kroppsvekt
- Eldre (>65 år) trenger mer protein for å bremse den aldersrelaterte nedbrytningen av muskler: 1,2 -1,5 g/kg kroppsvekt. Forskning tyder på at det kan være lurt å sikre at du inntar tilstrekkelig inntak av protein allerede fra midten av livet, for å forebygge.
- De som trener mye har økt behov for protein for å bygge og bevare muskelmasse. Proteinbehovet ligger på 1,2-2,0 g/kg kroppsvekt, avhengig av mengde, intensitet og type aktivitet.
- Ved lavt energiinntak, og/eller ved vekttap, bør inntaket av protein økes for å bevare muskelmasse.

Kontakter
Marthine Haugen PetersenSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:90 50 30 21marthine.petersen@nortura.noBilder
Om Nortura
Nortura er en av Norges største matprodusenter, med kjente merkevarer som Gilde og Prior.
Vi jobber hver dag for matglede, helse, bærekraft og verdiskaping over hele landet.

Følg pressemeldinger fra Nortura
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nortura på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nortura
Morten Henriksen blir ny konsernsjef i Nortura4.12.2025 08:57:13 CET | Pressemelding
Styret i Nortura har ansatt Morten Henriksen som ny konsernsjef for å videreføre fremgangen fra den nye konsernstrategien. Han skal styrke Norturas posisjon i norsk matindustri og landbruk, skape verdier for eierne og levere på kundenes og samfunnets forventninger.
Ny konserndirektør for rammevilkår og kommunikasjon12.11.2025 13:33:47 CET | Pressemelding
Øystein Knoph er ansatt som konserndirektør for rammevilkår og kommunikasjon i Nortura. Han tiltrer stillingen 1. januar 2026.
Panengstuen går av med pensjon21.10.2025 09:00:40 CEST | Pressemelding
Etter seks år som konsernsjef i Nortura har Anne Marit Panengstuen besluttet å gå av med pensjon. Avgangen er planlagt og forankret med styret.
Sterk resultatutvikling for Nortura16.10.2025 08:04:43 CEST | Pressemelding
Nortura øker omsetningen, effektiviserer driften og styrker resultatet i andre tertial.
Gilde lanserer mindre prosesserte alternativer til norske favoritter10.9.2025 12:21:48 CEST | Pressemelding
Som del av en større satsning, lanserer Gilde nå mindre prosesserte grillpølser, skinnfrie kjøttpølser og kokt skinke – fortsatt med den kjente, gode smaken.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom





