Britannia Hotel kåret til Årets beste hotell i Norge under Grand Travel Awards
9.1.2026 09:00:40 CET | REITAN | Pressemelding

Britannia Hotel i Trondheim ble torsdag kveld kåret til Årets beste hotell under årets Grand Travel Awards. Prisen deles ut på bakgrunn av stemmer fra reiselivsbransjen og regnes som en av de mest prestisjefylte utmerkelsene i norsk reiseliv.
– Å bli kåret til Norges beste hotell av bransjekolleger er en stor ære. Denne prisen er først og fremst en anerkjennelse av de ansatte som hver dag leverer fantastisk service, sier hotelldirektør Arild Sjødin.
Han understreker at utmerkelsen handler om langt mer enn fasiliteter og konsepter.
Å bo på Britannia handler ikke bare om et rom for natten. Det handler om følelsen av å bli sett. Om små valg som tas før du rekker å spørre. Om mennesker som kjenner faget sitt.
– Våre ansatte er selve hjertet i Britannia. De kjenner huset, historien og ansvaret som følger med å jobbe på et femstjerners hotell. Det er denne forståelsen som gjør det mulig å levere med presisjon, igjen og igjen. Det er deres innsats som ligger bak denne prisen, sier Sjødin.
Prisen reflekterer et langsiktig arbeid med kultur, kompetanse og helhetlige gjesteopplevelser, på tvers av hotell, restauranter, spa og arrangementer. Britannia Hotel har samtidig hatt en tydelig rolle som læreplass og utviklingsarena for nye fagfolk i en bransje med store rekrutteringsutfordringer.
– Vi er privilegerte som har eiere som satser langsiktig, ikke bare på hotellet, men på Trondheim som helhet. Med Britannia, og nå også kulturkvartalet med PoMo og Nye Hjorten Teater, skapes det steder som betyr noe, både for gjester, ansatte og byen, sier Sjødin.
Utmerkelsen kommer i en periode der Britannia Hotel har mottatt flere nasjonale og internasjonale anerkjennelser. Samtidig er blikket rettet fremover.
Britannia Hotel takker ansatte, gjester, eiere og Grand Travel Awards for tilliten, og lover å fortsette arbeidet med å utvikle hotellet og destinasjonen, hver eneste dag.
Nøkkelord
Kontakter
Elli Myrvold BjerveBritannia Hotel
Tel:+47 480 82 428elli@britannia.noBilder
Britannia Hotel
Britannia Hotel er en del av REITAN og ble kjøpt i 2015 for en omfattende total-renovering på nesten 3 år for å bli gjenskapt til et femstjerners internasjonalt topphotell av ypperste klasse.
I 2019 gjenoppstod historiske Britannia Hotel (bygget i 1870) i Trondheim i all sin prakt. Idyllisk plassert i hjertet av Trondheim by inneholder femstjerners-hotellet: Michelin-restauranten Speilsalen, storstuen Palmehaven, et spennende fransk brasserie, vinbar med 10 000 flasker vin på display, Britannia Bar en svært anerkjent cocktailbar og sist, men ikke minst, en spa- og velvære avdeling av ypperste klasse.
De 224 rommene og suitene er alle utstyrt med den eksklusive komforten man forventer av et internasjonalt topphotell. Med attraksjoner som fremragende mat, Afternoon Tea, et rikt kulturprogram i form av Artist In Residence-konserter, og Norges beste hotellfrokost, har hotellet blitt en severdighet og en reisedestinasjon i seg selv.
Følg pressemeldinger fra REITAN
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra REITAN på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra REITAN
Britannia Bar blir en del av 50 Best Discovery17.7.2026 09:31:23 CEST | Pressemelding
Britannia Bar er tatt opp i 50 Best Discovery, den internasjonale guiden som samler noen av verdens mest anbefalte restauranter, barer, hoteller og vingårder. 50 Best Discovery er en internasjonale reise- og opplevelsesguiden fra organisasjonen bak The World's 50 Best. Utvelgelsen bygger på stemmer fra mer enn 3 000 bransjeeksperter i The World's 50 Best Academies og er en anerkjennelse av steder som har utmerket seg internasjonalt. 50 Best Discovery er en utvidelse av de årlige 50 Best-listene.
Setter gaming i scene2.7.2026 19:00:00 CEST | Pressemelding
TRONDHEIM: Aslak Maurstad er en pasjonert gamer. Nå har han fått med seg samboeren på å lage en teaterforestilling om alt fra moderne dataspill som Fortnite til klassikere som Ludo.
PoMo åpner to nye separatutstillinger torsdag 25. juni med de anerkjente internasjonale kunstnerne Catherine Opie og Ken Price.25.6.2026 11:04:26 CEST | Pressemelding
Etter den populære Louise Bourgeois-utstillingen «Echo of the Morning» er PoMo nå klar for to nye separatutstillinger: “Catherine Opie – Mountains Don’t Know Their Names” og “Ken Price – Fremmede landskap”. Åpningen finner sted torsdag 25. juni, kl.17:00, med gratis inngang for alle. Dette er den første separatutstillingen med Catherine Opies verk i Midt‑Norge, og den aller første separatutstillingen med Ken Price i Norge.
Speilsalen beholder sin stjerne i Guide Michelin1.6.2026 19:57:03 CEST | Pressemelding
1.juni ble Michelin Guide Nordic Countries 2026 lansert under den årlige prisutdelingen i København. Kjøkkensjefer og restaurantteam fra hele Norden var samlet da årets utgave av den sagnomsuste guiden ble presentert. Fra Speilsalen deltok Executive Head Chef Håkon Solbakk og Restaurant Manager Maria Minatsi. I årets guide beholder Speilsalen sin Michelin-stjerne. Restauranten bekrefter med dette sin posisjon blant de fremste gastronomiske opplevelsene i Norden, og markerer samtidig nok et år med anerkjennelse fra verdens mest prestisjefylte restaurantguide. – Vi er utrolig stolte over å beholde Michelin-stjernen også i årets guide. Det er en anerkjennelse av det arbeidet hele teamet legger ned hver eneste dag for å skape opplevelser på høyeste nivå for gjestene våre, sier ExecutiveHead Chef Håkon Solbakk. Administrerende direktør ved Britannia Hotel, Arild Sjødin, er stolt over at Speilsalen igjen anerkjennes av Guide Michelin: – Teamet i Speilsalen leverer opplevelser på aller høyest
Rocker videre til høsten22.4.2026 12:05:00 CEST | Pressemelding
TRONDHEIM: Over 40 000 billetter er solgt siden premieren på We Will Rock You i begynnelsen av mars. Publikum strømmer til Queen-festen på Nye Hjorten Teater, og nå blir det enda mer rock til høsten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom





