Skrur av varmen for å spare penger
4.1.2026 07:15:00 CET | Tryg Forsikring | Pressemelding
Hele 6 av 10 nordmenn har skrudd av varmen i enkelte rom hjemme for å spare penger, viser en fersk undersøkelse gjennført av YouGov for Tryg Forsikring. – Det kan føre til kostbare vannskader, sier Espen Borge, kommunikasjonsrådgiver i Tryg.

Til tross for Norgespris og sprengkulde i hele landet er det fortsatt millioner av nordmenn som stenger varmen i rom som blir lite brukt. Det kan føre til at vannrørene fryser til.
– Å spare strøm der man kan er selvsagt ikke noe vi fraråder, men det må gjøres på en trygg og forsvarlig måte. Litt varme koster mindre enn en gedigen vannskade, og som hus-og hytteeier er du pliktig å gjøre forebyggende tiltak mot skader som kan inntreffe – blant annet å holde tilstrekkelig varme, sier Borge.
Tryg minner om at alle rom som har et vannrør bør holde minimum 10-12 grader, og at varmen i kjeller, bad eller vaskerom aldri skrus helt av.
– Dersom du bor i et område hvor det kan bli svært kaldt må du ta høyde for dette. Du er selv ansvarlig for at alle rommene i boligen eller på hytten er tilstrekkelig oppvarmet.
Tøm rørene hvis du skal bort
Dersom hytten er stengt ned for vinteren, eller huset skal stå tomt over en lengre periode er det viktig å få tømt rørene for vann.
– Da er det viktig at vannrørene stenges, og deretter tømmes for vann ved å la springen stå på til det slutter å renne. Da reduserer du skaden for en frostskade betraktelig, sier Borge.
Trygs beste tips for å forebygge frostskader:
Innvendig:
- Hold temperaturen i boligen konstant, selv når du er borte. Temperaturen i boligen må holde plussgrader
- Hold dører til rom med vannrør åpen slik at de får varme
- Steng vannet og tøm vannrør når du ikke bruker huset eller hytta
- Isoler vannrørene dine med isolasjonsmaterialer som skum eller fiberull.
Utvendig:
- Ha oversikt over hvor vannrørene ligger på utsiden av boligen
- Sørg for at utvendige vannrør har god overdekning for å unngå frost
- Ikke fjern overdekning og frostfrie masser over vannrør når du graver eller jobber på tomten
- Fryser utvendige vannrør bør du vurdere vannrør med varmekabel.
Undersøkelsen er gjennomført av analyseinstituttet YouGov. Det er i perioden 4. - 9. desember gjennomført til sammen 1005 CAWI-intervjuer med personer i alderen 18+ år.
Kontakter
Espen Borgekommunikasjonsrådgiver
Tel:91008867espen.borge@tryg.noBilder

Vi gjør det enklere å være trygg
For oss i Tryg handler forsikring om så mye mer enn premier og poliser. Det handler om engasjement. Om å bry seg. Om å ta ansvar i en verden som forandrer seg. Om å gjøre det enklere å være trygg. Det handler om å være en trygghetsskaper. Ikke bare i ordet. Men også i handling.
Følg pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tryg Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Flåtten er her: Dette må alle dyreeiere gjøre nå20.4.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Hvert år blir hunder og katter syke etter flåttbitt. Nå oppfordrer Tryg Forsikring dyreeiere til å være ekstra oppmerksomme.
Steinsprutsesongen er i gang19.4.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Våren er høysesong for steinsprutskader på bilene, med mye småstein og grus på veien. Antall glasskader har økt mye de siste årene. I fjor registrerte forsikringsbransjen 869 glasskader i snitt hver eneste dag, og spesielt mange om våren. — Hold større avstand til bilen foran deg, for å unngå å bli truffet av steinsprut, oppfordrer Tryg Forsikring.
Risikerer tilhenger-smell18.4.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Vårrydding i garasjen og hagen – og en tilhenger full av avfall? Tryg Forsikring advarer om at turen til gjenvinningsstasjonen kan bli fryktelig kostbar om du ikke har kontroll på hvor fort du kan kjøre og hvor tung henger du har lov til å trekke.
Advarer før campingsesongen16.4.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Nå gjør mange nordmenn seg klar for årets første tur med bobil og campingvogn. – Husk at etter vinteren kan dekkene være langt mer slitte enn de ser ut, sier Espen Borge, kommunikasjonsrådgiver i Tryg Forsikring.
Gode tall fra Tryg Norge i første kvartal15.4.2026 07:31:23 CEST | Pressemelding
Bergen, 15. april 2026: Tryg Norge leverer et forsikringsteknisk resultat på 226 MNOK for første kvartal 2026, mot 153 MNOK for samme periode i fjor. - Vi er fornøyd med at den sterke resultatutviklingen i 2025 fortsetter inn i 2026, sier Trygs Norgessjef Espen Opedal.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom