Julaften: Glatte veier i nord – kjør forsiktig!
23.12.2025 13:10:09 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Det er meldt mildvær, mye regn og glatte veier i deler av Nordland, Troms og Finnmark julaften og 1. juledag. Regnet kan fryse på bakken og gi svært glatte veier disse juledagene.

– Regn på frossent underlag gir stor fare for isglatte veier i områder der det fremdeles er minusgrader. I tillegg ventes det svært mye regn 1. juledag nord i Nordland og i deler av Troms, noe som kan gi mye vann i veibanen, sier faggruppeleder Stian Kjønnås på Vegtrafikksentralen i nord.
På kvelden 1. juledag vil regnet avta, men det vil fortsatt være utfordringer på veiene i dagene fremover.
– Vi ber om at alle er ekstra oppmerksomme og tilpasser farten etter forholdene, og tar det med ro i juletrafikken så alle kommer trygt frem, sier Kjønnås.
Skredfare – veier kan bli stengt
Skredfaren er størst når det er mye nedbør, og det er i områdene nord i Nordland, Troms og Finnmark at skredfaren er størst. Når været roet seg på kvelden 1. juledag vil skredfaren gradvis avta.
Sjekk både vegvesen.no/trafikk og varsom.no før du reiser.
Følg med på trafikkmeldinger og værvarsler
Vegvesenet oppfordrer trafikantene til å vurdere tidspunktet for når de skal reise, og alltid sjekke trafikkmeldinger på vegvesen.no/trafikk eller appen vegvesen trafikk, før de drar. Der er det informasjon om stengte veger og oppdatert trafikkinformasjon til enhver tid.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt Transport og samfunn
* Trafikksikkerhet og ulykkesstatistikk
* Trafikktall
* Fotobokser/fartskontroll
* Skilt
* Bompenger
* Trafikkstyring og beredskap
* Teknologi
* Klima og miljø
* Plansaker
* Nasjonale turistveger (Pressekontakt: 97522979)
* Norsk vegmuseum (Pressekontakt: 61285250)
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Arbeid sør for E6 Kvenflogtunnelen21.4.2026 14:00:53 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal bytte ut ei stikkrenne sør for Kvenflogtunnelen ved Fauske.
Oppgraderer tre bussholdeplasser i Bjerkreim21.4.2026 11:48:05 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen starter denne uken oppgraderingen av tre bussholdeplasser på E39 i Bjerkreim.
Før sommeren stenges Michelets vei under E1821.4.2026 09:49:03 CEST | Pressemelding
I slutten av mai stenges undergangen der Michelets vei i Bærum går under E18. Veien stenges for alle kjøretøy, fotgjengere og syklister.
Til helgen blir det kø og innsnevringer på E18 og i Fornebukrysset – la bilen stå20.4.2026 14:58:35 CEST | Pressemelding
24. – 26. april blir det innsnevringer på E18 som følge av arbeid i Fornebukrysset. Det vil bli ekstra køer. Denne helgen bør du la bilen stå.
Ny digital portal for gravesøknader20.4.2026 13:59:46 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har tatt i bruk en digital løsning for alle som søker om tillatelse til å grave på eller langs riksveger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom