Vil forby fyrverkeri av hensyn til kjæledyr
30.12.2025 07:15:00 CET | Tryg Forsikring | Pressemelding
En fersk undersøkelse gjennomført for Tryg Forsikring viser at 51 prosent av nordmenn ønsker å forby privat fyrverkeri av hensyn til de firbeinte.

– At over halvparten av de spurte ønsker et forbud, viser at dette er en problemstilling mange tar på alvor. Frykt kan gi både fysiske og psykiske belastninger for dyrene – de forstår ingenting av det som skjer rundt seg, sier Espen Borge, kommunikasjonsrådgiver i Tryg.
Nyttårsfeiringen er for mange forbundet med glede og tradisjoner, men for kjæledyr kan kvelden være blant årets mest belastende. Høye smell gjør at mange dyr blir redde, rømmer hjemmefra eller skader seg i panikk.
– Sørg for at de får luftet seg godt før det begynner å smelle ordentlig. Kjæledyr som blir ordentlig redde kan fort finne på å stikke av, og da kan man risikere at de ikke finner veien tilbake.
I tillegg er det lurt å sørge for at de er mest mulig skjermet for lyd, lys og lukter utenifra.
– La de gjerne være på et rom uten mange vinduer, og med en leke eller godbit som kan distrahere dem. Det kan også være fornuftig å ta på en TV eller radio, slik at de hører lyder som de er vant med, sier Borge.
Undersøkelsen er gjennomført av analyseinstituttet YouGov. Det er i perioden 4. - 9. desember gjennomført til sammen 1005 CAWI-intervjuer med personer i alderen 18+ år.
Kontakter
Espen Borgekommunikasjonsrådgiver
Tel:91008867espen.borge@tryg.noBilder


Vi gjør det enklere å være trygg
For oss i Tryg handler forsikring om så mye mer enn premier og poliser. Det handler om engasjement. Om å bry seg. Om å ta ansvar i en verden som forandrer seg. Om å gjøre det enklere å være trygg. Det handler om å være en trygghetsskaper. Ikke bare i ordet. Men også i handling.
Følg pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tryg Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Unngå denne bobil-smellen28.4.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Bobil-sesongen er i gang over hele landet, men hvert år starter mange sesongen ulovlig uten å vite det selv. Det er en tabbe som i verste fall kan gjøre deg til gjeldsslave, melder Tryg Forsikring.
Glasskader for over 2 milliarder i fjor25.4.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Antall glasskader på bil fortsetter å ligge på et historisk høyt nivå – og kostnadene øker. I fjor registrerte forsikringsbransjen 317 139 glasskader, som tilsvarer i snitt 869 skader hver eneste dag. Våren er høysesong for glasskader, med småstein og grus i veibanen.
Tenk sikkerhet når boligen vedlikeholdes23.4.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Tusenvis av nordmenn skader seg hvert år i arbeid og aktivitet rundt egen bolig. — Ta sikkerheten på alvor når du skal stelle i hagen eller fikse på huset, oppfordrer skadedirektør Steffen Gjørva i Tryg Forsikring.
Mange kjører for langt21.4.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Hvert år registrerer Tryg Forsikring tusenvis av skader der bilen er kjørt lenger enn forsikringen dekker. Det kan få økonomiske konsekvenser. — Spesielt mange som har kjøpt nyere elbiler kjører mye mer enn de har oppgitt, melder Tryg.
Flåtten er her: Dette må alle dyreeiere gjøre nå20.4.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Hvert år blir hunder og katter syke etter flåttbitt. Nå oppfordrer Tryg Forsikring dyreeiere til å være ekstra oppmerksomme.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom