NAF: – Sjekk vær og føreforhold før juleferien
Mildvær og lite snø i lavlandet betyr ikke at fjellovergangene er snøfrie. – Det er viktig at du også i år forbereder deg på at det kan bli vanskelige kjøreforhold i julen, sier Jan Harry Svendsen i NAF

Mens Oslo setter varmerekorder er det vinterligere kjøreforhold på fjellet. NAF ber bilistene om å følge med før de legger ut på langtur denne julen. Det kan bli vanskelige kjøreforhold i fjellet.
– Været på fjellovergangene kan skifte raskt og dersom det er meldt nedbør og vind kan det fort ende opp med at flere strekninger får kolonekjøring, sier rådgiver i NAF, Jan Harry Svendsen.
NAF anbefaler at julebilistene sjekker vær og føreforhold før de kjører.
– Er det meldt dårlig vær kan det være smart å kjøre slik at du unngår det verste uværet. Både yr.no og 175.no gir svært god informasjon om både vær og føreforhold foran langturen. Her finner du også informasjon om stengte veier, sier Svendsen.
Nettopp fordi været kan skifte raskt er det smart å være forberedt.
– Ha med varme klær, mat og drikke og gjerne også snøspade og slepetau. Og dersom du kommer til en fjellovergang med kolonnekjøring, så rett deg etter hva brøytemannskapene sier, rådgir Jan Harry Svendsen.
Plutselige væromslag i lavlandet kan gjøre veiene glatte og dersom det kommer mye nedbør vil faren for vannplaning øke.
– Følg med på været uansett hvor du skal i julen. Blir det en jul med mye nedbør kan et værskifte gi veldig glatte veier, samtidig som vann i veibanen kan føre til fare for vannplaning, forklarer Svendsen.
– Det viktigste er at du alltid kjører etter forholdene og dersom det er kø, hold køen og unngå forbikjøringer, avslutter NAF-rådgiveren
Slik kjører du i kolonne:
-
Ha lykt, slepetau og snøspade lett tilgjengelig i kjøretøyet.
-
Det er lurt å ha med mat og varm drikke.
-
La lufteanlegget forsyne frontruten med kald luft.
-
Har du tåkelys, bruk dem (både foran og bak).
-
Tenn varsellysene.
-
Hold «øyekontakt» med bilen foran.
-
Hold mest mulig jevn hastighet.
-
Ikke kjør ut av kolonnen eller forsøk å snu.
-
Dersom du må stoppe eller det blir stopp i kolonnen, må du ikke bevege deg bort fra bilen. Det kan være livsfarlig!
-
Er du usikker så gi beskjed om det til mannskapene – da tar de ekstra hensyn til deg.
Nøkkelord
Kontakter
Jan Harry SvendsenRådgiver
Tel:+47 934 47 754janharry.svendsen@naf.noOm oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. NAF er en landsomfattende organisasjon med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: Slik pakker du julebilen19.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Juleutfarten står for døra, og bagasje og julegaver skal pakkes i bilen. - Bruk god tid på pakkingen av bilen når dere skal til hjemstedet eller på hytta i juleferien. Da kommer dere vel frem, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: - Unngå parkeringsskadene i julen18.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Det er ikke bare betalingskortet som går varmt i julestria, mange stifter også bekjentskap med skademeldingen. - I år som alle andre år, fortsetter juletradisjonen med å bulke julen inn på stadig trangere parkeringsplasser, advarer NAF.
NAF: - For selvsikre menn bak rattet16.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Hele 45 prosent av norske menn tror de er bedre til å kjøre bil enn de fleste andre. - Selvsikkerheten er høy, men det er menn som krasjer oftest, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: - Dette irriterer mest i trafikken8.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Manglende bruk av blinklys, farlige forbikjøringer og bruk av mobiltelefon under kjøring, er topp tre irritasjonsmomenter i trafikken. - Over halvparten irriterer seg over dårlig blinklysbruk, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: Nasjonalt månedskort blir et bymånedskort4.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Et nasjonalt månedskort som kan brukes på all kollektivtransport i landet, skal utredes. - Et slikt månedskort blir fort et bymånedskort, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom