Her ble det bompenger i 2025 – og her kommer de i 2026
5.1.2026 07:00:00 CET | NAF | Pressemelding
Det ble startet bompengeinnkreving i syv prosjekter i 2025. Også i år blir det bompenger flere plasser. – Vi er bekymret for den stadig økende bompenge-belastningen på folk, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF

I fjor startet blant annet bompengeinnkrevingen rundt Kristiansand, det ble bompenger på to nye fylkesveier, og prestisjeprosjektet Bjørum – Skaret på E16 startet bompengeinnkrevingen i desember. Se full oversikt nederst i saken.
– Nye rekorder for hvor mye vi betaler inn i bompenger kommer på løpende bånd, slår Handagard fast. – Grunnen er at det stadig startes opp prosjekter med høye takster og lange nedbetalingstider, sier hun.
I 2025 er det ventet at vi totalt vil ha betalt inn 16,5 milliarder kroner og 2026 kan summen bli hele 17,3 milliarder kroner. Dette er ifølge Statens vegvesens bompengerapport for 2024. Samtidig kreves stadig mer av bompengene inn i bypakker. Også i 2026 er det oppstart for flere nye bomringer rundt mindre byer.
Bomringer flere steder
I løpet av året starter bompengeinnkreving i bypakke Haugesund og fastlands-Karmøy, Bypakke Tønsberg-regionen, Kristiansund og fase to av bypakke Grenland.
– Vi er sterkt kritiske til at bomringer settes opp rundt stadig flere og stadig mindre byer. Mange av bypakkene legger opp til å få folk over ut av bilen og over på kollektiv, sykkel og gange, men flere av disse byene har ikke et godt nok kollektivtilbud, sier Handagard.
Samtidig som de totale bompengene har økt kraftig, er det en høyere andel nå som blir betalt inn i en bomring. Omtrent to av tre kroner innbetalt i bompenger, blir nå betalt i bomringer.
Oversikt over nye bompenger 2025 og 2025
|
Prosjekt |
Oppstart bompengeinnkreving |
Fylke |
Kommentarer |
|
|
2025 |
Fv. 359 Kaste - Stoadalen |
18.11.2025 |
Telemark |
|
|
2025 |
Fv. 353 Rugtvedt - Surtebogen |
18.11.2025 |
Telemark |
|
|
2025 |
Rv. 7 Sokna – Ørgenvika videreføring |
24.07.2025 |
Buskerud |
|
|
2025 |
E16 Bjørum - Skaret |
19.12.2025 |
Akershus/Buskerud |
|
|
2025 |
E39 Kristiansand vest - Lyngdal vest |
Agder |
03.06.25: Oppstart innkreving i bomstasjonen E39 Herdal |
|
|
2025 |
Rv 4 Roa - Gran grense inkl. Jaren - Amundrud/ Almenningsdelet - Lygnebakken |
10.07.2025 |
Innlandet |
|
|
2025 |
Samferdselspakke for Kristiansandsregionen fase 3 |
Agder |
10.02.2025: Oppstart innkreving i 8 bomstasjoner. 23.05.25: Oppstart innkreving i en bomstasjon. Totalt 14 bomstasjoner. |
|
|
2026 |
Bypakke Haugesund og fastlands-Karmøy |
Rogaland |
Bompengeinnkrevingen starter sannsynligvis opp våren 2026. |
|
|
2026 |
Bypakke Kristiansund |
Møre og Romsdal |
Oppstartsdato for bompengeinnkrevingen er ikke fastsatt ennå, men er forventet i løpet av 2026 |
|
|
2026 |
Bypakke Tønsberg-regionen |
Vestfold |
Slik det ser ut nå, kan bompengeinnkrevingen starte tidlig i 2026. |
|
|
2026 |
Bypakke Grenland fase 2 |
Telemark |
Behandles i Stortinget 17.12.2025. Legges opp til overgang mellom fase 1 og fase 2 i 2026 |
|
|
E39 Smiene–Harestad og Figgjo–Ålgård |
Rogaland |
Prosjektene er en del av Bypakke Nord-Jæren. Se handlingsprogram for Bymiljøpakken og nærmere beskrivelse om prosjektene på Statens vegvesen sine sider Smiene Harestad og Figgjo - Ålgård |
||
|
E39 innfartsparkering Buvika |
Trøndelag |
Prosjektet er en del av Miljøpakke Trondheim, og finansiert gjennom bompenger, men det medfører ikke egen bomstasjon her. Se handlingsprogram og beskrivelse av prosjektet på Statens vegvesen sine sider |
Nøkkelord
Kontakter
Ingunn HandagardPressesjef
Tel:+47 920 66 505ingunn.handagard@naf.noOm oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. NAF er en landsomfattende organisasjon med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Drivstoffprisene øker: NAF frykter prissjokk i september20.8.2026 09:38:34 CEST | Pressemelding
Bensin og diesel var dyrere i juli enn i juni, til tross for avgiftskutt. NAF advarer om at forbrukerne kan få prissjokk når avgiftene kommer tilbake 1.september.
Skolestart: NAF oppfordrer til kontroll av elsparkesykler13.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Når skolene er i gang igjen neste uke, har politiet kontroller i nærheten av en rekke skoler. - Vi oppfordrer politiet til å kontrollere elsparkesykler som brukes til skolen, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Trafikken økte ikke etter avgiftskutt7.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
NAF har sammenliknet trafikken på 10 ulike målepunkter fordelt over hele Norge for april til og med juli 2025 og 2026. – Bensin og diesel har vært billigere, men folk har ikke kjørt mer, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF: – Ikke lad elbilen i tordenvær30.7.2026 13:57:54 CEST | Pressemelding
Det er sendt ut gult farevarsel for lyn over store deler av Østlandet torsdag kveld og natt til fredag. – Ikke ha elbilen koblet til ladestasjonen når det tordner, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: - Pass deg for kilometersmellen28.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
En sommer er over og med den bilturer i Norge og utlandet. - Mange går på en smell etter sommeren når de oppdager hvor mye bilen har vært brukt. Det kan få stor betydning for forsikring og leasingavtaler, advarer NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom