Ny rapport med forslag om hvordan sikkerhet og beredskap i kraftforsyningen kan styrkes
18.12.2025 09:41:34 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
På oppdrag fra NVE og Statnett, har FFI utarbeidet rapporten «Styrket sikkerhet og beredskap i kraftforsyningen – tiltak og prioriteringer». Rapporten gir et viktig grunnlag for videre arbeid med økt sikkerhet i norsk kraftforsyning.

Sikkerhetsmyndighetene har varslet at det er sannsynlig med sabotasje av kritisk norsk infrastruktur, og beskjeden fra Stortinget er at sivil sektor må forberede seg på hendelser høyt i krisespekteret. Kraftforsyningen er en av Norges viktigste samfunnsfunksjoner. NVE jobber derfor med å skjerpe kravene til sikkerhet og beredskap.
I 2022 ga Statnett og NVE Forsvarets Forskningsinstitutt (FFI) i oppdrag å utrede hvordan forsyningssikkerhet og beredskap i kraftforsyningen kan styrkes. Dette arbeidet er nå ferdigstilt.
–Rapporten har blitt enda mer aktuell i dagens trusselbilde. Når vi skal se på eventuelle endringer i forskrifter og krav til kraftbransjen, må vi ha et best mulig beslutningsgrunnlag. Vi har nylig foreslått endringer for å styrke reparasjonsberedskapen i kraftforsyningen. Nå vil vi vurdere de faglige rådene og tiltakene fra FFI, og se de i sammenheng med tiltakene vi selv har satt i gang for å skjerpe sikkerheten til kraftforsyningen, sier Kristian Markegård, direktør for tilsyns- og beredskapsavdelingen i NVE.
Syv råd og 36 tiltak
Rapporten er laget av FFI på oppdrag fra NVE og Statnett. Målet var å innhente mer kunnskap om blant annet digitalisering, elektronisk kommunikasjon, reparasjonsberedskap og sårbarheter i kraftsystemet. Resultatet er syv råd og 36 tiltak til hvordan forsyningssikkerheten og beredskap i kraftforsyningen kan styrkes.
–Statnett arbeider systematisk for å styrke robusthet og beredskap i kraftforsyningen, og vi vurderer konkrete endringer i vårt sikkerhets- og beredskapskonsept som følge av den sikkerhetspolitiske situasjonen. FFI-rapporten gir verdifulle innspill til dette arbeidet, og bidrar til å belyse hvordan Statnett og energisektoren kan styrke sin rolle i totalforsvaret. Rapporten støtter opp under Statnetts pågående innsats, og samsvarer med våre egne vurderinger og strategiske prioriteringer, sier direktør for sikkerhet og beredskap i Statnett, Kjetil Sørli.
FFI konkluderer med at det vil kreves både forskning, utvikling og innovasjon for å sikre at Norge fortsatt har et trygt kraftsystem.
– Denne rapporten gir et grunnlag for noe Stortinget har bedt regjeringen gjøre, nemlig å utarbeide planer om styrket beredskap i kraftsystemet. Nå kreves det handling. Det er avgjørende at politikere og myndigheter bidrar til å skape forståelse for at dette vil være nødvendige prioriteringer i de kommende årene, sier sjefsforsker Stig Rune Sellevåg ved FFI.
De syv overordnede rådene fra FFI er:
- Helhetlig tilnærming til risiko i hele konfliktspekteret: Dette innebærer blant annet å bruke realistiske verstefallsscenarioer, utvikle planforutsetninger for beredskap i krig og at en større del av kraftsektoren underlegges sikkerhetsloven.
- Proaktiv tilnærming til digital sikkerhet for å realisere gevinstene ved digitalisering: Dette krever blant annet en helhetlig handlingsplan for forsvarlig digitalisering av kraftsystemet.
- Styrket sikkerhet i anskaffelser og leverandørkjeder: Dette omfatter blant annet å legge vekt på langsiktige sikkerhetsvurderinger og utvide kraftberedskapsforskriften § 7-17 k.
- Videreføre krav til driftsradio og samband i driftskontrollsystemet. I tillegg bør kravet til nødstrømskapasitet for driftsradio skjerpes til 72 timer i særlig viktige eller utsatte områder.
- Etablere sikringstiltak mot luftleverte våpen: Dette inkluderer fysiske tiltak mot små sprengladninger. Sikring i fjellanlegg bør vurderes ved nyetablering eller utskifting av eksisterende kritiske anlegg som har lang teknisk levetid.
- Bygge opp reparasjonsberedskap dimensjonert for krigsscenarioer: Dette innebærer større og flere regionalt spredte beredskapslagre, sikringskrav til lagrene og styrket nasjonal kompetanse og egenkapasitet.
- Trene og øve kraftforsyningens beredskapsorganisasjon (KBO) og styrke nordisk beredskapssamarbeid: Dette inkluderer å oppdatere planverk, holde regelmessige øvelser for ekstraordinære situasjoner og krigsscenarioer og inkludere særlig viktige leverandørbedrifter i KBO.
Nøkkelord
Kontakter
NVEs pressetelefon
Tel:489 97 667pressevakt@nve.noLenker
Om oss
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Vindkraftsøknader i Finnmark leveres 31.januar21.9.2026 14:26:32 CEST | Pressemelding
Kraftselskapene som jobber med vindkraftprosjekter i Finnmark, har samlet bedt om at fristen for innsending av søknader utsettes til 31.januar. Selskapenes hovedbegrunnelse er at enkelte konsekvensutredninger ikke blir ferdige i tide. NVE har valgt å akseptere en utsettelse som skissert i forespørselen.
Vindkraftkommuner får utbetalt 332 millioner kroner18.9.2026 08:18:26 CEST | Pressemelding
Vindkraftprodusenter må hvert år betale en produksjonsavgift, som NVE fordeler til vertskommunene. Dette sikrer at kommuner som stiller areal til rådighet for vindkraft får noe av kraftinntektene. Årets utbetaling til norske vindkraftkommuner er på rett under 332 millioner kroner.
Nå kan man søke om konsesjon til store vannkraftprosjekter digitalt10.9.2026 12:05:00 CEST | Pressemelding
Fra nå av skal også søknader om større vannkraftsaker sendes inn digitalt. Kraftprodusentene får en oversikt over sine konsesjoner og kan foreslå en prioritering av sine saker. Med den nye løsningen på plass, vil NVE få digital støtte til å gjennomføre en tidlig kvalitetssikring, slik at saken er kan sendes ut på høring med en gang etter at den er tatt til behandling. Dette vil bidra til kortere samlet ledetid.
NVE har startet boreprosjekt på ustabilt fjellparti i Kåfjord8.9.2026 08:50:22 CEST | Pressemelding
Siden begynnelsen av august har NVE boret i det ustabile fjellpartiet Indre Nordnes i Kåfjord kommune. Målet er å få mer kunnskap om hva som skjer inne i fjellet og styrke overvåkingen av området.
Nå er over halvparten av vindkraften her til lands norskeid2.9.2026 09:22:17 CEST | Pressemelding
Flere eierskifter de siste årene har gjort at norsk eierskap i vindkraft nå er på 51 prosent. Den norske eierandelen øker også for vann- og solkraft. Det viser nye tall fra Norges vassdrags- og energidirektorat.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom