Nye akuttmottak i Nord-Trøndelag behandles på nytt i 2026
Torsdag 18 desember behandlet styret i Helse Midt-Norge RHF konseptfasen for nye akuttmottak ved Helse Nord-Trøndelag HF.
Styret i Helse Midt-Norge RHF anerkjenner at utvidelse og ombygging av akuttmottakene i Helse Nord-Trøndelag er viktig for god drift og utviklingen av sykehusene i Levanger og Namsos.
-Det er en økonomisk krevende situasjon i Helse Nord-Trøndelag HF og regionen har begrenset økonomisk handlingsrom, så styret vil avvente å godkjenne konseptfasen og lånesøknad til i 2026. På det tidspunktet håper vi helseforetaket har kommet lengre i det pågående omstillingsarbeidet, sier styreleder i Helse Midt-Norge RHF, Odd Inge Mjøen.
I innstillingen til vedtak understreker styret viktigheten av at Helse Nord-Trøndelag HF intensiverer omstillingsarbeidet gjennom 2026, slik at helseforetaket kan etablere drift i økonomisk balanse og gjennom det oppnå nødvendig bæreevne for å kunne investere i nye akuttmottak for begge sykehus.
Dette vedtok styret
-
Styret anerkjenner at utvidelse og ombygging av akuttmottakene ved Sykehuset Levanger og Sykehuset Namsos er et sentralt tiltak i det pågående utviklings- og omstillingsarbeidet i Helse Nord-Trøndelag HF.
-
Styret ber Helse Nord-Trøndelag HF arbeide videre med gevinstrealisering i prosjektet og å utdype et alternativ til økt egendekningsgrad i den eksisterende analysen innen 1. mai 2026, slik at det kan fremlegges en sak for styret sammen med behandlingen av økonomisk langtidsplan i juni 2026.
-
Styret ber om å få fremlagt en sak med en oppdatert konseptrapport for nye akuttmottak i Helse Nord-Trøndelag i møtet i oktober 2026, med sikte på å godkjenne konseptrapporten og å fatte en investeringsbeslutning med søknad om statlig lån til prosjektet i 2026.
-
Styret ber Helse Nord-Trøndelag HF videreføre omstillingsarbeidet gjennom 2026, slik at foretaket kan sikre nødvendig bæreevne for investeringen i nye akuttmottak.
Les styresaken her: sak 181-2025 Konseptfase for Nye akuttmottak i Helse Nord-Trøndelag HF.pdf
Kontakter
Medievakt Helse Midt-Norge RHFMedievaktKommunikasjonsavdelingen
Medievakta hos Helse Midt-Norge RHF tar seg av alle henvendelser fra media.
Bilder

Følg pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Helse Midt-Norge RHF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Kommunene får disponere midler til å forbedre Helseplattformen18.12.2025 12:58:21 CET | Pressemelding
Styret i Helse Midt-Norge RHF har vedtatt at kommunene, med Trondheim kommune som kontaktpunkt, kan disponere 35 millioner til å gjøre Helseplattformen mer brukervennlig og effektiv.
God kvalitet på behandlingen av hjerteinfarkt i Midt-Norge17.12.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
Pasienter i Midt-Norge får god behandling ved akutt hjerteinfarkt. Dette er konklusjonen i en rapport fra en samstemt arbeidsgruppe med hjerteleger fra alle sykehusene i regionen.
Rapport om Helseplattformen er klar8.12.2025 16:18:55 CET | Pressemelding
Helse- og omsorgsdepartementet publiserte i ettermiddag rapporten fra Vista Analyse om Helseplattformen. Rapporten er en oppfølging av et anmodningsvedtak fra Stortinget.
Styrker samarbeidet mellom sykehus og universitetsmiljøer8.12.2025 14:30:55 CET | Pressemelding
Helse Midt-Norge RHF gir støtte til to klinisk akademiske grupper innen kreft og nyresykdommer fra 2026.
Oppfølging av rapport fra Datatilsynet om Helseplattformen4.12.2025 12:08:33 CET | Pressemelding
Datatilsynet publiserte denne uken en rapport etter tilsynet med Helseplattformen i 2024. Helseplattformen AS gjennomgår nå Datatilsynets vurderinger og vil legge disse til grunn for på pågående arbeidet med å forbedre løsningen og samarbeidet mellom aktørene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom