Regjeringen satser på grønn omstilling
18.12.2025 08:24:51 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
Nå deles 784 millioner kroner ut til 12 nye omstillingsprosjekter.

– Regjeringen vil bidra til at flere store, ambisiøse forsknings- og innovasjonsprosjekter ser dagens lys, og at flere bedrifter investerer i grønne og bærekraftige løsninger. Dette er spennende prosjekter som kan sette fart på den grønne omstillingen i næringslivet, utvikle nye grønne verdikjeder og bidra til at norsk næringsliv styrker sin konkurransekraft internasjonalt, sier næringsminister Cecilie Myrseth.
12 store forsknings- og innovasjonsprosjekter fra hele landet får støtte til å utvikle nye klima- og miljøvennlige løsninger for næringslivet. Støtten går til prosjekter som skal utvikle neste generasjons batterisystemer, redusere utslipp i sjømatnæringen, integrere seilteknologi på skip og utvikle fremtidsrettede mobilitetsteknologier.
– Regjeringens ambisjon er at Norge skal være et av verdens beste land å skape jobber i, etablere bedrifter i og utvikle nye næringer i. Vi har et sterkt virkemiddelapparat og det er et viktig verktøy for å styrke konkurransekraften til næringslivet, og så jobber vi for forutsigbare rammevilkår som skal gi næringslivet trygghet til å satse, sier næringsminister Myrseth.
Se hvilke prosjekter som får støtte nederst i saken.
De 12 prosjektene får til sammen inntil 784 millioner kroner, men bidrar også med betydelige egenandeler. Samlet totalbudsjett for de 12 søknadene er om lag 1,3 milliarder kroner.
– Næringslivet er avgjørende for en vellykket grønn omstilling, og vi trenger mer forskning og innovasjon i næringslivet hvis vi skal lykkes. Disse 12 prosjektene vil gi viktige bidrag til dette, og jeg det er veldig positivt at vi kan støtte de sammen med Siva og Innovasjon Norge, sier Mari Sundli Tveit, administrerende direktør i Forskningsrådet.
Prosjektene får støtte gjennom Grønn plattform, som finansieres av Nærings- og fiskeridepartementet og administreres av Forskningsrådet, Innovasjon Norge og Siva i fellesskap.
Prosjekter som får støtte
Prosjekteier: PIXII AS
Innstilt beløp inntil: 76 millioner
Prosjektnavn: Batterisystemer for grønn omstilling og økt beredskap (B-READY)
Kort sammendrag: Utvikler neste generasjons batterisystemer med ny funksjonalitet for grønn omstilling og forsyningssikkerhet. Fokus på øydrift, planleggingsverktøy og koordinering av batteriresurser for verdiskaping og beredskap.
Prosjekteier: SINTEF OCEAN AS
Innstilt beløp inntil: 79 millioner
Prosjektnavn: Fishing Industry Value-chain Efficiency (FISHFLOW)
Kort sammendrag: Utvikler teknologi og metoder som reduserer CO₂-utslipp og naturpåvirkning i hele verdikjeden for villfanget sjømat, samtidig som verdiskaping og konkurransekraft økes.
Prosjekteier: KONGSBERG MARITIME AS
Innstilt beløp inntil: 68 millioner
Prosjektnavn: WINTEGRATE – Accelerating Maritime Decarbonization
Kort sammendrag: Akselererer maritim dekarbonisering ved å integrere seilteknologi (Wind Propulsion Systems) med skipets øvrige systemer. Demonstrerer løsninger på retrofit- og nybyggskip og utvikler digitale verktøy og kompetanse.
Prosjekteier: SINTEF
Innstilt beløp inntil: 77 millioner
Prosjektnavn: Grønn tiltakspakke for by (GRØNNBY)
Kort sammendrag: Utvikler og tester tre mobilitetsteknologier – modulært reiseabonnement, veiprising og AI-trafikkstyring – i Oslo for å redusere bilbruk, klimagassutslipp og skape skalerbare, eksportklare løsninger med høy samfunnsnytte.
Prosjekteier: GUDVANGEN STEIN AS
Innstilt beløp inntil: 43 millioner
Prosjektnavn: STEP-UP. Sustainable Technologies for Efficient raw materials Processing
Kort sammendrag: Utnytter norske anortosittressurser som grønn råvare i store industrier og utvikler nye prosesser for høyverdige produkter med lavt klimaavtrykk. Reduserer CO₂-utslipp og styrker norsk råvareberedskap.
Prosjekteier: MHWIRTH AS
Innstilt beløp inntil: 46 millioner
Prosjektnavn: OCX – Skalerbar, fleksibel og grønn løsning for offshore vindturbiner
Kort sammendrag: Utvikler og demonstrerer et fleksibelt system for raskt og kostnadseffektivt komponentbytte på offshore og flytende vindturbiner – uten spesialfartøy eller permanente modifikasjoner.
Prosjekteier: TJELDBERGODDEN UTVIKLING AS
Innstilt beløp inntil: 51 millioner
Prosjektnavn: GP CIRCFeed – Circular Low Trophic Feed Production
Kort sammendrag: Etablerer en piloteringsplattform for sirkulær produksjon av lavtrofiske organismer til fôr, basert på industrielle sidestrømmer fra Tjeldbergodden Biopark.
Prosjekteier: NORCE Teknologi/Energi ROGALAND
Innstilt beløp inntil: 73 millioner
Prosjektnavn: HyCarbon – Low Emission Hydrogen and Carbon Value Chains
Kort sammendrag: Utvikler kostnadseffektive og lavutslipps verdikjeder fra naturgass eller biogass til hydrogen og karbonprodukter ved hjelp av metansplittingsteknologi.
Prosjekteier: NORCE Miljø/Klima VESTLAND
Innstilt beløp inntil: 54 millioner
Prosjektnavn: BLÅNE – Bærekraftig utnyttelse av slam fra havbruksnæringen
Kort sammendrag: Utvikler løsninger for behandling og foredling av saltvannsslam fra havbruk til verdifulle produkter som gjødsel, biostimulanter og mineralfosfor.
Prosjekteier: SINTEF AS
Innstilt beløp inntil: 75 millioner
Prosjektnavn: VENDOM – Verdikjeder for næringsdrevet ombruk av byggevarer
Kort sammendrag: Etablerer sirkulære og skalerbare verdikjeder for ombruk av byggevarer gjennom produkter, metoder, digitale løsninger og forretningsmodeller.
Prosjekteier: SAGA RARE EARTHS AS
Innstilt beløp inntil: 79 millioner
Prosjektnavn: REEUNiTe – Rare Earth Elements: Unlocking the Green Transition
Kort sammendrag: Utvikler en komplett, bærekraftig verdikjede for utvinning og prosessering av sjeldne jordartsmetaller og thorium fra Fensfeltet i Telemark.
Prosjekteier: SINTEF MANUFACTURING AS
Innstilt beløp inntil: 58 millioner
Prosjektnavn: BÆREL – Bærekraftige og sirkulære elektronikkprodukter
Kort sammendrag: Utvikler en datadrevet og integrert verdikjede for elektronikk som kobler design, produksjon, reparasjon og gjenvinning.
Fakta om Grønn Plattform:
Gjennom ordningen Grønn plattform får bedrifter og forskningsinstitutter støtte til forsknings- og innovasjonsdrevet grønn omstilling. Ordningen legger til rette for at næringsliv, forskningsinstitusjoner, katapulter og offentlige aktører kan jobbe sammen for å realisere store grønne prosjekter, som igjen bidrar til at Norge lykkes med omstillingen av økonomi og næringsstruktur.
Eksisterende Grønn plattform-portefølje:
32 prosjekter, 450 aktører, 280 bedrifter
Ny Grønn plattform-portefølje:
Næringsliv: 98
Katapult: 9
Institutter: 24
UoH: 8
Offentlig sektor: 5
Øvrige: 5
Totalt: 149
Nøkkelord
Kontakter
David Berg TveteneKommunikasjonsrådgiver
Tel:+4747272679david.tvetene@nfd.dep.noOm oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Fiskeri- og havministeren inviterer til innspillsmøte om fremtidens havbruksregulering27.3.2026 13:11:02 CET | Pressemelding
Som oppfølging av havbruksmeldingen inviterer fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss til innspillsmøte 19. mai 2026 kl. 09-12.
Regjeringen foreslår endringer i lov om tilskudd til sysselsetting av arbeidstakere til sjøs27.3.2026 11:45:00 CET | Pressemelding
Lovendringene er nødvendige for å få godkjent ordningen av EFTAs overvåkingsorgan ESA for en ny periode fra 2027.
Signerte avtale om norsk deltakelse i EUs Secure Connectivity-program26.3.2026 09:12:45 CET | Pressemelding
Norge og EU styrker samarbeidet om sikker satellittkommunikasjon med signering av Secure Connectivity-avtalen. Nå bindes Norge tettere til europeisk romsamarbeid.
Lavere markedsavgift for pelagisk og konvensjonell sjømat24.3.2026 09:48:34 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss har besluttet å senke markedsavgiften for pelagiske arter og konvensjonelle produkter. Målet er å lette situasjonen for næringen i en krevende tid.
Næringsminister Cecilie Myrseth til Brussel 25.-26. mars21.3.2026 08:00:07 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth reiser til Brussel for å undertegne Secure Connectivity avtalen med EU.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom