POWER avslører: Dette ligger under juletreet i år
Én uke før julaften tegner salgs- og søkedata hos POWER et tydelig bilde av hva nordmenn får til jul. Elektronikk dominerer igjen julehandelen, og noen produkter skiller seg ekstra tydelig ut.

AirPods troner øverst på salgslistene og tar alle tre pallplassene i årets julehandel. Like bak følger hårstylere, som har seilt opp som en av årets store gavefavoritter. Også store sminkespeil, PlayStation 5, Ninja Creami og klassiske gavevinnere som elektriske tannbørster og barbermaskiner selger svært godt.
– Dette er gavene som gir umiddelbar jubel. Det er lite risiko og høy begeistring. Alle skjønner hvorfor disse er populære, sier Bahram Aiobi, varehussjef på POWER Lillegrensen.
Retro, rosa og ekte bilder på ønskelisten
Innsikt fra Ønskeskyen viser samtidig noen tydelige overraskelser blant unge mellom 14 og 20 år. Øverst på ønskelisten troner digitalkamera.
– Det er både retro og et tydelig tegn på at unge ønsker mer ekte bilder, ikke bare mobilkamera og filtre, sier Sven Erik Vaagenes, leder for E-Commerce i POWER.
Ellers dominerer rosa produkter ønskelistene: rosa mobiltelefoner, rosa digitalkameraer, sminkespeil og høyttalere. Det er også et tydelig flertall av jenter som bruker slike ønskeliste-apper aktivt i forkant av jul.
Nordmenn handler like mye, og helst i butikk
En undersøkelse gjennomført blant POWERs 1,8 millioner kundeklubbmedlemmer viser at én av ti har høyere julegavebudsjett enn i fjor, mens flertallet planlegger å kjøpe omtrent like mange gaver som i fjor.
To av tre kjøper flest julegaver i fysiske butikker, og tall fra power.no viser at 9 av 10 nettkjøp hentes i butikk, fremfor å bli sendt hjem.
– Klikk og hent har blitt en viktig del av julehandelen. Folk vil sikre seg varene på nett, men hente dem når det passer, sier Vaagenes.
Mange venter. Bytterett avgjør
Ikke alle er ferdige med julegavene. Undersøkelsen viser at én av ti kjøper alle julegavene rett før jul. Samtidig oppgir tre av fire at bytterett er viktig når de handler julegaver.
– Derfor er vi stolte av å tilby 60 dagers åpent kjøp. Det gir trygghet både for den som kjøper, og den som får gaven, sier Vaagenes.
9 av 10 nordmenn ønsker seg elektronikk til jul. Det kommer frem i den store undersøkelsen med over 1500 respondenter i Norge, gjennomført av POWER i november.
Nøkkelord
Kontakter
Silje EnsrudNordisk PR- og kommunikasjonssjef
Jeg svarer på spørsmål fra media. Kunder kan kontakte kundeservice.
Bilder

Om oss
POWER er en av Nordens største elektronikkjeder, med norske eiere og virksomhet i Norge, Sverige, Danmark og Finland. Vi er tilstede med over 260 varehus, nettbutikk og et moderne sentrallager i Sverige. POWER-familien består av mer enn 5000 engasjerte medarbeidere. Bak oss står solide, norske eiere som Awilhelmsen AS og Dolphin Invest AS, som deler vår ambisjon om å utfordre bransjen.
Følg pressemeldinger fra Power
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Power på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Power
POWER inngår stort samarbeid med Play!Festival13.11.2025 13:15:49 CET | Pressemelding
Elektronikkjeden POWER går all in på gaming med et nytt partnerskap med Norges nye møteplass for gaming, e-sport og teknologi.
Gigantisk åpningsfest på Grünerløkka - over 10.000 kunder på en dag7.11.2025 15:57:10 CET | Pressemelding
POWERs åpning i Oslo ble en folkefest, der 5000 kunder sto i kø allerede før dørene åpnet torsdag morgen. Allerede etter 60 minutter hadde omsetningen passert 1 million kroner.
POWER lanserer egen mobiltelefon: Smart, men enkel22.9.2025 09:14:18 CEST | Pressemelding
1. oktober lanserer POWER den første smarttelefonen under egen merkevare. Med Cepter Mobil vil elektronikkjeden komme med et friskt tilskudd til de etablerte merkevarene.
iPhone-brukere er mer uforsiktige på nett6.8.2025 12:50:00 CEST | Pressemelding
En fersk undersøkelse viser at iPhone-brukere tar langt større sjanser på nett enn Android-brukere. Nå advarer POWERs mobilekspert mot en økende digital naivitet, spesielt blant unge.
Nå er det AI-feber blant studentene1.8.2025 10:48:09 CEST | Pressemelding
Studiestart nærmer seg – og hos elektronikkjeden POWER er det én ting alle spør etter: PC med innebygget kunstig intelligens.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom