Hull i fem av sju tunneler
17.12.2025 08:56:03 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Tidlig i dag fikk ordfører i Harstad, Else Marie Stenhaug, æren av å fyre av den siste salven på Hårbergtunnelen. Nå er fem av sju tunneler på ny E10 er ferdig drevet.

– Åh fy, den kjente jeg godt i kroppen. Det var skikkelig basstrykk!
Den spontane reaksjonen til ordfører i Harstad, Else Marie Stenhaug, kom like etter klokken åtte i dag tidlig. Da hun fyrte av den aller siste salven i Hårbergtunnelen på ny E10 ved Sandtorg i Harstad kommune. Det hele under kyndig veiledning av Skanskas ansvarlig sprengningsbas, Jan Erik Nergaard.
Ett produktivt år
Gjennom et travelt år for prosjektet har fremdriften i det offentlig private samarbeidet, OPS Hålogalandsvegen, vært svært god. Ved nyttår er 60 prosent av prosjektet ferdigstilt.
– Vi legger bak oss et år med mange milepæler. Blant dem åpning av to små men like fullt viktige delstrekninger ved Tjeldsund bru og Kåringskrysset. I første halvdel av 2026 planlegges gjennomslag i de to siste tunnelene, og i løpet av sommeren åpner vi også en lengre del av ny E10 fra Sigerfjordtunnelen til Kanstadbotn, forteller prosjektsjef, Reidar Johansen, i Statens vegvesen.
Godt fjell
Hårbergtunnelen med sine 1790 meter har vært drevet i godt fjell og 37 uker etter oppstart endte det i dag tidlig med hull i den østlige delen som kommer ut i Årbogen og fortsetter videre mot Harstad.
– Det er veldig gledelig at vi den siste uken før juleferien får gjennomslag på enda en tunnel. Våre dyktige fagarbeidere har holdt et godt tempo, og det har gått unna med et snitt på 48 meter i uken, forteller prosjektdirektør Are Eliassen i Skanska Norge AS, som støttes av daglig leder i Hålogalandsvegen AS, Fridhild Hjortdahl.
– God progresjon i prosjektet gleder både oss og våre långivere. Nå er det bare å klare å holde tempo oppe i fortsettelsen, sier hun.
Fakta om OPS Hålogalandsvegen
- Offentlig-privat samarbeid (OPS) mellom Statens vegvesen, Hålogalandsvegen AS og Skanska Norge AS.
- Ferdigstilles i 2028.
- Totalt bygges 82 km ny veg, inkludert 27 km fordelt på sju tunneler. 35 km bygges i dagens veglinje, 20 km i ny trasé.
Nøkkelord
Kontakter
Reidar Arnfinn JohansenProsjektsjefStatens vegvesen / Utbyggingsområde nord
Tel:90675055reidar.johansen@vegvesen.noAre EliassenProsjektdirektørSkanska Norge
Tel:93444657are.eliassen@skanska.noBilder




Lenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
E134 Etne: Treng tid for å få oversikt over losneområdet2.3.2026 15:04:04 CET | Pressemelding
Statens vegvesen treng både måndag og tysdag til arbeid i terrenget i samband med skredet ved E134 Fjæra i Etne.
Betre skredsikring er totalberedskap i praksis2.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
– Med nasjonalt beredskapslager for fanggjerde mot skred på plass, ynsker Statens vegvesen å bidra endå betre til totalberedskap i praksis.
E134 i Etne: Omfattande opprydding, ny vurdering onsdag1.3.2026 18:41:12 CET | Pressemelding
Det er eit stort og krevjande oppryddingsarbeid som skal til, både i fjellsida og i vegen, før vegen kan opnast att etter raset.
E134 i Etne blir ikkje opna i dag1.3.2026 13:31:41 CET | Pressemelding
E134 ved Fjæra i Etne kan bli stengd i lang tid etter det store steinskredet søndag formiddag. Geolog er på plass på rasstaden søndag.
17 trafikkdrepte så langt i år1.3.2026 06:30:00 CET | Pressemelding
Så langt i år har 17 personer mistet livet i trafikken. Seks av disse omkom i februar, tre av dem var fotgjengere. Det er syv flere drepte enn på samme tid i fjor. Dette viser Statens vegvesens foreløpige ulykkestall.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom