Matias Faldbakkens kunst ved Rondane nå i bokform
16.12.2025 13:46:17 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Utgivelsen er den seneste i en internasjonalt anerkjent bokserie om kunstsatsingen langs Nasjonale turistveger.

Statens vegvesens prosjekter langs atten Nasjonale turistveger er unike i sin kombinasjon av innovativ arkitektur i storslått natur. Til disse utvalgte strekningene er det invitert anerkjente kunstnere til å lage ulike installasjoner. Kunstbøkene som følger hver installasjon, har nå blitt en serie utgivelser som vekker internasjonal oppmerksomhet og anerkjennelse.
Utført som en mosaikk
Matias Faldbakkens kunstverk Skyldner / Debtor i Rondane tar utgangspunkt i en idé og en tegning, og er utført som en mosaikk i granitt på en eksisterende parkeringsplass langs riksvei 27 – et rektangulært felt på 20 ganger 13 meter. Mosaikken fungerer som et liggende bilde i landskapet, en flate man kan kjøre eller gå inn på, bevege seg over, samtidig som man nyter utsikten mot fjellet. Dette originale kunstverket er plassert så diskret inn i landskapet at man kan passere, stoppe opp og til og med oppholde seg her, uten nødvendigvis å legge merke til det.
Et slags anti-monument
«Skyldner er på mange måter et slags anti-monument, og trekker blikket nedover, som om tittel og sted sammen forsterker erkjennelsen av å befinne seg i et ladet og konsentrert rom. Faldbakken snur den romantiske ideen om utsikt, det sublime og storslåtte overblikket – og gir oss i stedet et rom for refleksjon og ettertanke», skriver kurator for prosjektet, Morten Kvamme.
Boka tar for seg både kunsten, stedet og den konkrete prosessen med å planlegge og legge mosaikken. Morten Kvamme, kurator og leder av Nasjonale turistvegers kunstprosjekt, har skrevet en introduserende tekst, «På hodet». Matias Faldbakken har selv skrevet hovedteksten om sitt eget verk, «Et portrett av gjeld», og Maria Reinertsen Berg, journalist og forfatter, bidrar med essayet «Hvem er den skyldige?» Til denne utgivelsen har vi fått benytte et utdrag av Jon Fosses Septologien, fra romanen «Det andre namnet». Boka er rikt illustrert med både tegninger og foto av Faldbakken, i tillegg til fotografier av Frid-Jorunn Stabell og Harald Christian Eiken (Statens vegvesen Nasjonale turistveger).
Kunstner og forfatter
Matias Faldbakken (f. 1973) bor og arbeider i Oslo som kunstner og forfatter. Han har stilt ut ved Documenta 13 (2012) og representert Norge i den nordiske paviljongen på Veneziabiennalen (2005). Mellom 2001 og 2022 har han utgitt seks romaner, og er oversatt til mer enn 18 språk.
De tidligere bøkene i denne kunstserien er: Louise Bourgeois/Peter Zumthor Steilneset minnested (2011/2016), Mark Dion Den (2012), Peter Fischli/David Weiss Rock on Top of Another Rock (2012), Jan Freuchen Columna Transatlantica (2015), Marianne Heier Mirage (2016) og Roni Horn Untitled («I hated the mountains ...») (2024).
Kontakter
Thor Arvid Dyrerud, Redaktør Press, Tel: +47 957 07 868, thor.dyrerud@fpress.no
Silje Myhre AmundsenSeksjonssjefStatens vegvesen Nasjonale turistveger
Tel:+47 97522979silje.amundsen@vegvesen.noBilder




Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
E134 Etne: Treng tid for å få oversikt over losneområdet2.3.2026 15:04:04 CET | Pressemelding
Statens vegvesen treng både måndag og tysdag til arbeid i terrenget i samband med skredet ved E134 Fjæra i Etne.
Betre skredsikring er totalberedskap i praksis2.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
– Med nasjonalt beredskapslager for fanggjerde mot skred på plass, ynsker Statens vegvesen å bidra endå betre til totalberedskap i praksis.
E134 i Etne: Omfattande opprydding, ny vurdering onsdag1.3.2026 18:41:12 CET | Pressemelding
Det er eit stort og krevjande oppryddingsarbeid som skal til, både i fjellsida og i vegen, før vegen kan opnast att etter raset.
E134 i Etne blir ikkje opna i dag1.3.2026 13:31:41 CET | Pressemelding
E134 ved Fjæra i Etne kan bli stengd i lang tid etter det store steinskredet søndag formiddag. Geolog er på plass på rasstaden søndag.
17 trafikkdrepte så langt i år1.3.2026 06:30:00 CET | Pressemelding
Så langt i år har 17 personer mistet livet i trafikken. Seks av disse omkom i februar, tre av dem var fotgjengere. Det er syv flere drepte enn på samme tid i fjor. Dette viser Statens vegvesens foreløpige ulykkestall.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom